şükela:  tümü | bugün
 • üzerinde çok durulması gereken konu. bilinçli şekilde hayvan öldürmeye hapis cezası verilmeli. bu konuda çoğu kişi hemfikir.

  lakin bu cezanın ideal süresi konusunda tartışmalar var.

  en önemli konuda hangi hayvanları kapsayacak bu ceza ? neticede hayvanlar alemi sadece kedi ve köpekten ibaret değil ve türkiye'de varlığını sürdüren birçok hayvan türü var.

  bence avrupa birliği'nden falan bağımsız olarak bu konuda radikal adımlar atılmalı. sağcısından solcusuna kadar herkesin ortak düşündüğü ender konulardan biridir bu.
 • mesele hapis cezası olmamalı. önemli olan o insanı kazanmak. bunun için ilk aşamada psikolojik tedavi görmeli. ardından kamu görevi gibi uzunca bir süre barınak yapımı,temizliği gibi alanlarda aktif olarak çalışıp o canlıları sevmesi öğretilmeli. bu görev yıllar boyu sürebilir. haftalık belirli bir çalışma saati olur ve onu doldurması gerekir. buna ek olarak ise sokak canlılarının gerek sağlık gerekse yiyecek içecek harcamalarına destek olması için bedeli belirlenmeli.

  buradaki en önemli kısım bir canlıyı cani bir şekilde öldürme isteği ve içinde beslediği kini yok etme aşaması. düz bir şekilde içeride yatıp çıkmanın kimseyi düzeltmediği hatta içindeki caniyi daha çok beslediği ortada.
 • tabiki de hapis ama kameraların gözü önünde alkollüyken karşı şeride geçip,polis arabasına kafadan girip polis şehit eden biri gayet rahat serbest kalabiliyorsa bu ülkede hayvan öldürene ödül verilmiyor olması bile mucize.
 • hayvan öldürmekle insan öldürmenin çok da farklı olmadığını düşündüğüm için hapis cezası olması gerektiğini düşünüyorum.

  seri katillerin çocukluk döneminde hayvanları öldürdüğü ilerleyen dönemlerde de insanları öldürdüğü bilinirken, bu psikolojide olanların tedavi edilmesi çok mümkün değil.

  bu kapsamda öldürülen bir canlı, insan da olsa hayvan da olsa öldürme kararı kimseye ait değildir.
 • insan öldürmekle aynı olmalı.

  çoğu insanı, insan öldürmekten vazgeçiren alacağı hapis cezası. bu korkuyu veya cezayı ortadan kaldırın, herkes birbirini öldürür.

  ceza olmayınca insanlar hayvanlara istediğini yapabiliyor.

  hiçbir insan herhangi bir hayvandan üstün değil. o nedenle bilinçli hayvan öldürmeye de ciddi cezalar gelmeli. bu noktada tek dikkat edilmesi gereken hayvanların, özellikle sokakta yaşayanların yola atlaması ve yanlışlıkla olan kazalar.
 • hayvanat bahçelerini boşaltıp, hayvan öldürenleri buralarda sergilemek. bir güzellik yapılacaksa hayvanlar için, tam yapılmalı.
 • hizmet cezası verilmeli her sabah 8 de mecideyeköyün en işlek yerine çıkacak elindeki hayvan hakları ve hayvanlarla ilgili farklı içerikleri içeren karışık bilgilendirici şeyleri dağıtacak 1 hafta hergün. 5000tl cezadan bile bence ağır, 5000 i taksite böler ödersinde bu 1 hafta zor geçtiği gibi insana aslında onda olması gereken şeyleri kazandırabilir.
 • mezbahada çalışanların durumu hakkında tartışmalara yol açacak ceza.
 • öldürmeksizin yapılan eziyetin de dahil edilmesi gereken ceza. eziyeti tanımlayacak olursak, fiziksel şiddet, sahiplenip aç bırakma, sahiplenip sokağa atma, dövüştürme vb.

  hükümetin işine gelmeyen yüzlerce cezai konu oluyor; fakat bu neden göz ardı ediliyor? din sömürüsünü engelliyor dersen değil, ceplerine girecek paradan oluyorlar desen değil, rantın önüne geçiyor dersen değil, peki nedir önlerinde duran? neden devlet hayvan haklarını korumaya yanaşmıyor? sırf medeni olan olduğu için mi?
 • kimsenin umurunda olmayan cezadır. yani sen istersen idam etsinler de, istersen hapse atsınlar de, istersen tek ayakta köşede beklesin de, kimse siklemiyor abilerim ablalarım, ceza kanunu yazılırken de senin benim gibilere sormuyorlar zaten. neyi tartışıyonuz.