şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayesinde veganlık hakkında çok şey öğrendiğim yazar. hep yazsın, sürekli yazsın.
 • kendimi veganlık konusunda azılı tartışmacı ve "yeterli" bilirdim ama uzun süredir ağzım açık ve büyük mutlulukla takip etmekteyim kendisini. kalemine kuvvet. bir de mesaj atılabilse keşke beraber fikir alışverişinde bulunabilsek.
 • dunyanin 21. yuzyilda veya daha sonraki yuzyillarda gelisecek ve modernlesecek olmasini, aslinda cok daha uzak gelecekler icin son derece ilkel kabul edilebilecegiyle karistirmasa iyi eder. zira gunun birinde afiyetle tukettigi bitkilerin de bilincleri olan varliklar oldugu bilim tarafindan ispat edilirse yanlis ata oynamis olacak. kendisine tavsiyem bitki, hayvan, insan diye ayirmadan sadece canlilik kavramini ele alip canlilarin bir sekilde birbirini tuketmek zorunda oldugunu aksi takdirde canliligin ortadan kalkacagini anlarsa, belki bitkilerin de hayvanlar hatta insanlar kadar kiymetli olabilecegini dusunebilir. eger bu derece psychedelic dusunme kabiliyeti varsa tabi. yoksa malesef dediklerimden hicbir sey anlamayacak.
 • "bitkilerin de canı var" gibi 0-6 yaş grubu bir argümanla yaşam tarzı eleştirilen yazar.

  sabrına hayranım, benim dayanamayıp açıklama yapmaya tenezzül etmediğim tip yazarların hakaretlerine, cahil cühela yorumlarına bile bıkmadan usanmadan, en önemlisi de seviyesinden ödün vermeden, tutarlı biçimde bilgi aktarmaya çalışıyor.
 • eger bir gun yours.org gibi bir yerde yazmaya baslarsa yazilarini bitcoin ile desteklemek istedigim kisi.
 • veganlıkla ilgili entry'lerden badilere ekledimdi. bir toplu okuyayım diye baktım, cinsiyetçi küfür kullanmış, sinirlendiği noktalarda benlerin, bizlerin bedeni üzerinden acısını çıkarmış.

  okuyunca bana saldıracağını sanmıyorum, yine de, olur ya: eşitlik taleplerini kabul ederken cinsiyetçi söyleme karşı çıkmak yanlış değildir. erkeklik üzerinden cezalandırmaya giden söylemler farklı bir eşitsizliği dolaşımda tutmaktadır.

  üzülerek badilerden çıkardım.
 • yazılarını ilgiyle takip ettiğim, bazen okumadan şukusunu verdiğim badi, hayvan özgürlüğü savunucusu. sözlükteki en anlamlı nickin sahibi. ayrıca kendisi sözlüğe geleli, hayvan hakları konusunda yazmayı neredeyse bıraktım. o zaten söylenebilecek her şeyi en güzel şekilde ifade ediyor. bana sadece okuyup fav'a atmak kalıyor.

  kendisine bir de önerim var. eğer henüz yoksa bir blog açmalı ve sözlükte yazdığı yazıları mutlaka kendi blogunda da yayınlamalı.

  ormanın ışığı'ndan bir alıntı ile bitiriyorum:

  "hepimiz hayvan sınıfıyız. fakat bazılarımız, iktidar gücünü eline geçirip kendilerini insan olarak tanımladılar ve dünyanın geri kalanını köleleştirip, egemenlik kurdular. bu sömürücü ve talancı, altın arayıcısı elitist yönetici insan sınıfı, kendi içindeki ikitidar savaşlarıyla da dünyayı felakete sürüklüyor. yalnızca insan sınıfı için yaşanılabilir bir dünya ideali ile gezegeni bir hapishaneye çevirdiler. sınıfımızı bileceğiz, safa geleceğiz. safları sıklaştıralım, sömürücü ve yılışık “insan sınıfı”nın iktidarına son verelim."
 • gerçekten kafamda yazmak isteyip de "ne anlar bu aptallar ne uğraşacağım bu kör cahillikle" dediğim şeyleri üşenmeyip yazıyor. gerçekten helal olsun kendisine.
 • (bkz: #77971494)

  selam, vegan olmayanların zekalarına çok takıldığını fark ettim, o yüzden buraya bir el atmak istedim. inanması güç olsa bile veganlar, vejetaryenler ve hepçil beslenenler arasında en düşük iq ortalamasına sahipler.

  doğrudan ıq sonuçlarının bulunduğu orijinal link, nedense, yerini başka bir çalışmaya almış. olsun, senin için üşenmedim ve ıq sonuçlarını sıralayan bir sağlık sitesi(?) buldum.

  --- spoiler ---
  for those of you playing along at home, here are the actual average ıq scores assigned to each group in the study:
  – meat eaters not in vegetarian group – 95.5% of the study – 100
  – vegetarian group without vegans – 4.3% of the study – 105
  –vegan subgroup from vegetarians – 0.1% of the study – 95
  --- spoiler ---

  yazının devamında da ''böyle bir şey nasıl olabilir yeeaa?!!'' diye şokunu anlatmasından başka bir şey değil. hayvansal gıda tüketmenin zekayı olumlu etkilediğini kendisi de itiraf ediyor zaten farkında olmasa da.

  orijinal link buydu, oradaki yazının üstünü kapatarak değiştirmişler ama araştırma aynı.

  --- spoiler ---
  when vegetarians were divided into those who were strictly vegetarian (no fish or meat) and those who consumed fish or chicken, no difference was found in ıq score. among those who had taken vegetarianism to its logical conclusion (“gone the whole hog,”, as it were) and become vegan (no animal products), mean ıq scores were lower. on average, vegans had a childhood ıq score that was nearly 10 points lower than other vegetarians: mean (sd) ıq score 95.1 (14.8) in vegans compared with 104.8 (14.1) in other vegetarians (p=0.04), although this estimate must be viewed with caution as only nine participants were vegan.
  --- spoiler ---

  yani neymiş? zekayı etkileyen asıl şey et değil, hayvansal gıda tüketmekmiş. bunu ilk cümleden anlayabilirsin.

  ama pişmiş et yemeyi de küçümseme derim, yemeseydik bugünlere gelemezdik. 1 2

  bunları gelip neden buraya yazdım? çünkü baktım ki vegan olmayan herkesi cahil, çomar, çapsız, vs diye nitelendirince, dedim ki birisinin artık gerçekleri anlatması gerekiyor.

  hep derim, yine diyorum : vicdanen vegan olan insanlar ile bir alıp veremediğim yok. adam et görünce midesi bulanıyor, olabilir. ama, çıkıp veganlık çok sağlıklıdır, çok doğrudur, inanılmaz faydaları vardır vs dersen bana da söz hakkı geçer.
 • okuduğunu anlamayan bir yazar. vegan olmayanlara hakaret etmediğini iddia ediyor, her yazdığında hakaretler havada uçuşuyor. anti-veganlar da vegan olmayan insanlardır. illa böyle ayıracaksan bunu her hakaret ettiğin yazının başında yazacaksın, sonra böyle düzeltmek zorunda kalma.

  nick altı tartışmalarının uzamasını desteklemiyorum, bu prensipten ötürü yukarıdaki yazıyı baştan aşağı çürüterek yazıyı uzatmayacağım, zaten zor bir olay değil benim için, daha önce 50 defa veganların yazdıklarını çeşitli platformlarda çürüttüm, benim için çocuk oyuncağıdır. bu yazdığıma buradan yanıt gelse bile devamını getirmeyeceğim. onun yerine başlıca değinilen birkaç probleme ışık tutacağım.

  1-) yazdıklarımda 1 gram bile saptırma, manipülasyon, şaşırtma vs bulunmuyor. illa saptıran birisi varsa bu yazarın kendisidir.

  verdiğim iq araştırmasını eğer düzgün okusaydı, vegan beslenmenin iq'yu ne kadar olumsuz etkilediğini anlardı. çocukken iq'su, diğer çocuklara kıyasla daha yüksek olan çocuklar, büyüdükleri zaman vejetaryen (veji+vegan) eğilimler gösteriyor. bu yetişkinleri incelediğimiz zaman vejetaryenlerin iq ortalaması en yüksek, hepçiller ortada, veganlar en düşük çıkıyor. yani veganlar en başta hepçillerden zaten zekilerdi, ama vegan beslenme sonucu sıralamada geriye düştüler. makale gayet de vegan beslenmenin iq'yu olumsuz etkilediğini gösteriyor.

  şimdi makale bas bas bunu bağırırken, ben ne manipülasyonu yaptım acaba? hiçbir şey. ha, sadece 9 veganın teste girmesi işine gelmeyebilir, bu tamamen yazarın kendi problemi. 1000 kişi gelseydi bile sonuçlar değişmeyecekti ve yazar yine inatla reddetmeye devam edecekti. beni ilgilendiren bir problem yok.

  evrim konusunda manipülasyon yaptığımı da iddia ediyor, gülünüz geçiniz efendim. verdiğim makale evrimsel süreçte pişirilmiş etin beyini nasıl büyüttüğü ile alakalıdır, bunun dışında hiçbir şey anlatmıyor. aynı vegan olan insanlar, bu beyin büyümesinin nişasta sayesinde gerçekliştiğini iddia edecek kadar inatçılar, kendilerinin iddiasını ispatlayan kayda değer hiçbir makale de yoktur. o verdiğim link, muhtemel bir ''beyini nişata büyütür bikere'' tepkisine karşı bir önemli, lakin bu tür önlemler pek işe aramıyor gördüğüm kadarı ile.

  2-) biyoloji bilgimin kısıtlı olduğunu iddia eden yazar, insan vücudunun vegan beslenmeye uygun olmadığını bilmiyor galiba, komik, sadece komik... ancak ek gıdalar, takviyeler, haplar vs ile zorlama bir şekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz. eğer ki bu çok bilgin arkadaş hayvanlardan tanrılara sapiens'in sadece başını bile okumuş olsaydı, en başta tarım devriminin insanlar için ne kadar saçma bir iş olduğunu bilirdi. o yüzden bo konuda çok iddialı olmamasını tavsiye ediyorum.

  ben, dünya sağlık örgütünün vegan beslenme raporunu okumuş bir insanım. raporun her bir detayını okudum, öyle ''belgeler var belgeler'' demedim, açtım belgeleri okudum. eğer arkadaş verdiği referansları okuma alışkanlığı edinirse, vegan beslenmenin aslında ip cambazlığından farkı olmadığını anlar. benim de derdim bu zaten. haplarla, takviyelerle, durmadan kontrollerle sürdürülen sentetik, zorlama, yapay bir hayat... eğer takviyeler olmadan vegan beslenme hayatınızı devam ettirebileceğinizi iddia ediyorsanız, sizi aksini itiraf eden veganlara yönlendirebilirim.