şükela:  tümü | bugün
  • veganlık konusunda mükemmel bir girdi yazan yazar. linki şu: (bkz: #67405976)

kendisine mesaj atıp teşekkür edecektim ancak mesaj alımını kapatmış. burdan teşekkürlerimi sunuyorum.
  • sayesinde veganlık hakkında çok şey öğrendiğim yazar. hep yazsın, sürekli yazsın.
  • kendimi veganlık konusunda azılı tartışmacı ve "yeterli" bilirdim ama uzun süredir ağzım açık ve büyük mutlulukla takip etmekteyim kendisini. kalemine kuvvet. bir de mesaj atılabilse keşke beraber fikir alışverişinde bulunabilsek.
  • dunyanin 21. yuzyilda veya daha sonraki yuzyillarda gelisecek ve modernlesecek olmasini, aslinda cok daha uzak gelecekler icin son derece ilkel kabul edilebilecegiyle karistirmasa iyi eder. zira gunun birinde afiyetle tukettigi bitkilerin de bilincleri olan varliklar oldugu bilim tarafindan ispat edilirse yanlis ata oynamis olacak. kendisine tavsiyem bitki, hayvan, insan diye ayirmadan sadece canlilik kavramini ele alip canlilarin bir sekilde birbirini tuketmek zorunda oldugunu aksi takdirde canliligin ortadan kalkacagini anlarsa, belki bitkilerin de hayvanlar hatta insanlar kadar kiymetli olabilecegini dusunebilir. eger bu derece psychedelic dusunme kabiliyeti varsa tabi. yoksa malesef dediklerimden hicbir sey anlamayacak.
  • "bitkilerin de canı var" gibi 0-6 yaş grubu bir argümanla yaşam tarzı eleştirilen yazar.

sabrına hayranım, benim dayanamayıp açıklama yapmaya tenezzül etmediğim tip yazarların hakaretlerine, cahil cühela yorumlarına bile bıkmadan usanmadan, en önemlisi de seviyesinden ödün vermeden, tutarlı biçimde bilgi aktarmaya çalışıyor.
  • eger bir gun yours.org gibi bir yerde yazmaya baslarsa yazilarini bitcoin ile desteklemek istedigim kisi.
  • veganlıkla ilgili entry'lerden badilere ekledimdi. bir toplu okuyayım diye baktım, cinsiyetçi küfür kullanmış, sinirlendiği noktalarda benlerin, bizlerin bedeni üzerinden acısını çıkarmış.

okuyunca bana saldıracağını sanmıyorum, yine de, olur ya: eşitlik taleplerini kabul ederken cinsiyetçi söyleme karşı çıkmak yanlış değildir. erkeklik üzerinden cezalandırmaya giden söylemler farklı bir eşitsizliği dolaşımda tutmaktadır.

üzülerek badilerden çıkardım.
  • yazılarını ilgiyle takip ettiğim, bazen okumadan şukusunu verdiğim badi, hayvan özgürlüğü savunucusu. sözlükteki en anlamlı nickin sahibi. ayrıca kendisi sözlüğe geleli, hayvan hakları konusunda yazmayı neredeyse bıraktım. o zaten söylenebilecek her şeyi en güzel şekilde ifade ediyor. bana sadece okuyup fav'a atmak kalıyor.

kendisine bir de önerim var. eğer henüz yoksa bir blog açmalı ve sözlükte yazdığı yazıları mutlaka kendi blogunda da yayınlamalı.

ormanın ışığı'ndan bir alıntı ile bitiriyorum:

"hepimiz hayvan sınıfıyız. fakat bazılarımız, iktidar gücünü eline geçirip kendilerini insan olarak tanımladılar ve dünyanın geri kalanını köleleştirip, egemenlik kurdular. bu sömürücü ve talancı, altın arayıcısı elitist yönetici insan sınıfı, kendi içindeki ikitidar savaşlarıyla da dünyayı felakete sürüklüyor. yalnızca insan sınıfı için yaşanılabilir bir dünya ideali ile gezegeni bir hapishaneye çevirdiler. sınıfımızı bileceğiz, safa geleceğiz. safları sıklaştıralım, sömürücü ve yılışık “insan sınıfı”nın iktidarına son verelim."