şükela:  tümü | bugün
  • evet böyle insanlar var. milyonlarca yıl önce insanoğlunun bencilce davranıp hayvanları evcilleştirilmiş sonra da sınırsızca çoğaltması sonucu her yer bir sürü sokak hayvanıyla doldu ne yazık ki. bu hayvanları da yine bencilliğimizden dolayı ne besliyoruz ne su veriyoruz. bu hayvanları belirsizlikle başbaşa bırakıyoruz. peki sonuç ne mi? barınaklara gönderilen bu canların bir kısmı bakımsızlıktan açlıktan ölüyor ekşide ilgili başlıkları aşağı ekleyeceğim sonra. veya insanların anlık keyiflerine göre dövüştürülüyor. pitbullara parçalandırılıyor, arabalar eziyor , sokaklarda açlık ve susuzlukla imtihan ediliyorlar. bir de üstüne bu hayvanlara bakmaya çalışınca site yönetimi/mahalle vs bize saldırıyor mamalarına zehir katıyor. neden böylesin insan!!! yıllar önce bencilce hevesler uğruna evcilleştirdiğin doğasını tahrip ettiğin canlıyı şimdi de sahiplenmenin canice olduğunu düşünüyorsun. sen insan mısın? (bkz: evcil hayvan edinmenin canilik olması)
  • bir insan cani olacaksa şayet, böyle cani olsun dedirten zihniyet.
  • peki bir hayvan sahiplendiğimiz için / beslediğimiz için vs. caniyiz. tamam kabul. hayvanlar özgür doğada daha mutlu bu da kabul.
    peki şimdi şunlara cevap istiyorum.
    bu özgür hayvanlar o özgür alanlarında yiyecek birşey bulamadığında mutlu olacaklar mı? avlayacak bir av olmadığında (malum avları da insanlar tarafından tüketildi) karnını doyuramadığında da mutlu olmaya devam edecekler mi?
    hasta olduğunda ve kendini iyileştiremediğinde de mutlu olacaklar mı?
    başka bir hayvan tarafından saldırıya uğradığında ve kendini kurtaramadığında da mutlu olacak mı ?
    bunların cevabı olarak hayat, döngü vs. gibi saçma sapan cevapları da kabul etmiyorum.
    elimden gelen neyse sonuna kadar yapmazsam bende suçluyum. milletin keyfi geçtikten sonra sokağa bırakılan hayvanları korumak benim de sorumluluğum. çünkü o hayvancağızı eve alıştırıp sokağa bırakan malesef benim cinsimden !
  • doğal ortamında yaşayabilecekken, siz ve sizin gibiler yüzünden yaratılan piyasada satılmak üzere kendi doğal ortamından koparılan bir hayvanı sahipleniyorsanız bu caniliktir gerçekten.
  • eğer bu caniler arasında yaşamak istemiyorsanız (bkz: ekşi hayvanseverler platformu) hayvan sevmeyenler başlığa uğramasın bile ve siz yarattınız bu piyasayı diyenler gelmesin. biz satın almıyoruz be bu piyasaya destek olmuyoruz. bir heves uğruna canlıyı satın alıp sokağa atan, sokaktan kedi köpek sahiplenmeyen, anca klavyeyle konuşan insanlar da çıksın bu başlıktan. yüreği olanlar gelsin vicdanı olanlar gelsin.
  • 4 tane kedi sahiplendim şimdiye kadar.

ilkinin ayağı kırıktı üzüldüm aldım. bağımlılık yaptı, yanına bir de arkadaş sahiplendim canı sıkılmasın diye. yine sokaktan mazlum ufacık bir şeydi.

sonraları bir arkadaşım yolda arabayla üzerinden geçtiği bir kediyi almış evine getirmiş. bakamadı, 3 tane canavar gibi kedisi vardı. anlaşamamışlar. onu da aldım. bit pire mantar zayıflıktan her türlü hastalığı vardı. veterinerlere taşındık sürekli kendini toparlayana kadar. şimdi canavar gibi oldu.

bir tanesinin ensesinde kocaman bir delik vardı. kaşıyıp kanatıp duruyordu. aldım baktım besleyip büyütüp bıraktım.

nasıl bir caniyim ben böyle ya.