şükela:  tümü | bugün
  • bu da biz hayvansever insanlara başka bir bok atma şekliniz herhalde bitmediniz gitti.
  • uzaktan bakanların böyle sandığı şey aslında şu sanırım: hayvanları seven biri olarak değil, kendimi hayvanlarla eşit gören biri olarak tanımlarım öncelikle. insan hayvanlara ne kadar eşit yaklaşırsa, değer verirse; sokakta gördüğü insanların büyük çoğunluğunun hayvanlara ne kadar yabancı, bencil ve hatta pislikçe, aşağılıkça davrandığını çok açık seçik görmeye başlıyor. hiç kusura bakmasın ama insanlık biraz öfkeyi hak ediyor kesinlikle..

siz de buna "ruh hastalığı" deyip, sıyrılıp, yaşamdan ve yaşamın çeşitliliğinden uzakta olan bencil ve kıt hayatınıza devam ediyorsunuz.
  • bu haliyle yanlış olan önermedir. ruh hastaları hayvan sevebilir lakin her hayvansever ruh hastası değildir.

öte yandan bir "canlı" nın hayatının ne kadar değerli olduğunu ölçebilecek bir terazimiz yok, bu yüzden yaşamın kutsallığını savunmanın en doğrusu olacağına inanıyorum.

son olarak, yaşadığı dünyanın içine etmeye bu kadar hevesli tek tür olan insanlık ne yazık ki merhameti pek haketmiyor bu aralar. ibb başkanını seçince düzeliriz belki. *
  • abartanlar ruh hastası değil. sadece bugün hayvanların başına gelenlerin yarın insanların başına geleceğini biliyorlar. yavru kedinin bacaklarını kesip sokağa atanlar yarın senin çocuğunun bacaklarını kesip sokağa atacak.
  • insan & hayvan kiyasi yapanlarda gercekten zeka geriligi oldugunu dusunuyorum, baska aciklamasi yok yani.

hayatta en buyuk guc zekadir ve en tehlikeli silah. bu durum hayvancagizlari bircok konudaki ustun fiziksel avantajlarina ragmen cok korumasiz yapiyor. bi seylerin ters gittigini anlayabiliyorlar, hissedebiliyorlar ama tam anlamlandiramiyor ve aciklayamiyorlar. yaralansalar yardim isteyemiyor, aciksalar gireyim bir ise calisayim para kazanayim kendime yemek alayim diyemiyorlar. bebekten bir farklari yok aslinda. haliyle bu kadar korumasiz canlilara yardim edenlerin, ya da abarti sekilde yardim edenlerin ki abarti ne oluyor tam cozemedim ruh hastasi oldugunu iddia etmek, bunu insan & hayvan kiyasi uzerinden yapmak baya dusuk iq ile aciklanabilir kanimca.