• (cogunlukla) cocuklarin götürüldügü, dogal hayatin tanitilmasinin amaclandigi; ne var ki hapsedilmis, dogal ortamindan uzaklastirilmis hayvanlarin teshir edildigi yerlerdir.
    nesli tükenen hayvanlari koruma amaci da güdmektedir.
  • en büyüğü dünyadır
  • - ee abi, her çeşit haywanı tuttuk getirdik ama buranın adı ne olacak ?
    - hayvan yurdu !
    - olur mu abi, ülkemize hakaret ediyoruz sanırlar, ayıp kaçar.
    - hayvanlar ortamı olsun o zaman.
    - o da çok laubali değil mi abi, sanki haywanlar kıraathanesi der gibi, duyan haywanlar yönetiyor burayı sanır.
    - hayvanlar parkı bence hoş...
    - oha abi. oha. ani haywanlar geliyor öyle mi bu parka, bir tane insan adım atmaz, fişleriniriz inan olsun. ben bir şey düşündüm.
    - sanmıyorum ama söyle bakalım neymiş.
    - haywan bahçesi nasıl abi ?
    - yerlere haywan mı diktik evladım, filler çiçek mi açıyor, leoparlar'dan fal mı bakılıyor, ulan haywanat.
    - abi... abi ne dedin, haywanat dedin.
    - olm öyle söylemek istemedim.
    - abi yok çok güzel, "haywanat bahçesi" olsun, sevimli olur bence.
    - hakikaten, lunapark gibi bir şey oldu. tamam, amcanı ara da, literatüre soksun şu deyimi.
    - güvercin uçurayım mı abi, ehehe, her türlü haywan war elimizde.
    - haywanat bahçesi... çok güzel...
  • hayvanlarin içgüdülerinin yava$ yava$ köreldigi ortamlardir, insanlarin belgesellerle yetinmeyip hayvanlari küçücük yerlere siki$tirip izleme hevesi ve bazi ki$ilerin para kazanma arzusuyla yaptiklari $eylerdir. hayvanlarin oyuncak olarak görüldügü yerlerdir, eger hayvanlari bir yere kapatmak gerekiyorsa buna en uygun kabul edilen milli park`modelleridir.
  • o hayvana pençe, bu hayvana gaga atıp tabiatın huzurunu kaçıran hayvanların tıkıldığı hapishane.
  • ing. zoo
  • son hayvanat bahçesi ziyaretimden sonra doğal ortamı sağlayanlar dahil hepsine karşı olduğum, hayvanların çektiği eziyeti içimde hissedip gittiğim için kendimi de sorumlu hissettiğim, hayvanların insanlara eğlencelik olduğu mekan.
  • işledikleri bir ya da bazen birden çok suç nedeni ile idam edilmeyen hayvanların - ne sanıyorsunuz, koyunlar, kuzular, danalar, tavuklar, hindiler falan beslenme amaçlı kesilmezler aslında, size öyle geliyor, onlar, işledikleri kimbilir hangi rezil suçlar için idam ediliyorlar- gönderildiği yer...
    bu mekanların sakinlerinin ölünce gömüldükleri yer için :
    (bkz: hayvan mezarlığı)
  • hayvanlar için yapılmış yarı açık cezaevi.
hesabın var mı? giriş yap