şükela:  tümü | bugün
  • kaçış planını neredeyse kusursuz tasarlamış, fakat insanoğlunun gaddarlığı faktörünü hesaplamayı unutmuş maymundur. bu arada aslında karakter sınırına takıldık, orjinal başlık "hayvanat bahçesinden kaçmak için yardım isteyen maymun" olacaktı.

http://www.youtube.com/watch?v=cdgsegevqa0#t=28
  • o an için korkunç ve bir o kadar da eğlenceli, şu an için komik gelen anımı hatırlatan başlıktır. 15 yıl kadar önce yaşadığım olayda fenerbahçe orduevinin mini minnacık bir hayvanat bahçesi vardır. eskiden beri orayı bilenler neye yöneleceğimi de çok iyi bilir; anjelik isimli maymuna tabii ki. ben hayretler içinde izlerken görevli asker kafese gireyim dedi filan, sen anjelik o anda bir manevrayla firar et! hadi firar ettin sıçtımın maymunu ulan siktir git kaç, etraf ağaçlarla dolu, tırman, hopla, zıpla... ipne geldi kolumu ısırdı. askerin telaşla koşarak kolumu kurtarıp maymunu kafese tıkması ile (bkz: the end).
  • ben de şirkette çalışırken pencereden dışarıdakilere aynı hareketi yapıyorum. ne hissettiğimi çok iyi anlatıyor. seni seviyorum maymun kardeşim benim.
  • maalesef hesap etmediği bir şey vardır. insanoğlu sadece başka canlıların özgürlüğünü çalmakla kalmaz, özgürlük isteyen canlılarla da eğlenir.
  • 10 saniyeliğine komik, sonra durup düşünüldüğünde ise gerçekten acı verici olay.

okunmalı
  • hüzünlendirirken düşündüren maymundur.
    kilidin yerini bilip, nasıl açılacağını tarif edebilecek kadar zeki bir hayvanın, insanların seyir zevki için hapsedilmesi olayının yüze vurulmasıdır.

ah be maymuncuk, hasbelkader oradan çıksan ne olacak, adımını atsan her yer beton, her yer araba, zıplayıp eğlenecek ağaçlar bile yoktur muhtemelen civarda. bize muz diye kakaladıkları şeyleri görsen aklın durur.
    içerisi ayrı dert, dışarısı bambaşka bela.
    bildiğin kapitalizm var olm dışarıda.
    ama yok emekliliğim geldi, şehirde durmayıp kırsala yerleşeceğim diyorsan var git yolun açık olsun. o cam sürgüyü gelip ellerimle açarım ve dönüp arkandan bakmam bile.
  • içimi acıtan ve bir oruspu çocuğuna maymun olmuş maymun. kitledin bari alay etme lan it.
    bundan sonra bir daha hayvanat bahçesine gitmeyeceğim lan.
  • türümüzün en yakın kuzenidir mensup olduğu tür. maymundan ziyade insansıdır.

esas konuya gelirsek evet, şu hayvanları tutsaklık ortamında tutmak kadar adice bir şey yok. hayvanat bahçesi nedir yahu. yıl olmuş 2013, çocuklar merak mı edecekler. belgeseli var zartı var zurtu var. kendi zevklerimiz için tutsak ediyoruz hayvanları.

edit: abi bir de hayvan derdini meramını ne güzel anlatıyor.
  • "anlamıyor amk hayvanı" diyerek konuştuğu beyaz önlüklüye laf anlatmaktan sıkılmıştır.
  • en sonunda çabasından vaz geçmiştir. baktı ki karşısında tam bir göt oğlanı duruyor, sikerün senin yapacıgın isi de yardımı da demistir.

evet bu 45 saniyelik videoda insan oglunun ve gelisiminin müthis bir özeti çıkarılabilir.

gelisim dediysem puştluga dogru olan evrimden bahsediyorum.