• sağolsun ak parti ve imf politikaları sayesinde türkiye'de iyice bitirilen, bitirilmesinden ötürü, et sıkıntısı ile tanıştıran, ithal ete, halkı "angus eti" ile tanıştıran, bizim bin yıllardır yaptığımız ama artık türkiyede can çekişen ekonomik faaliyet.
  • hayvanlarla bizzat ben uğraşacağım diyenlerin sabah 04:00 akşam 21:00 arası hayata merhaba demesini gerektiren sektördür.
  • yeni geliştirilmesi hedeflenen teknoloji ile asla aynı anlama gelmeyecek bir kelimedir hayvancılık. kök hücreleri yoluyla seri üretim et üretilebilineceği, böylece hayvanları öldürmeden, daha ekonomik yöntemlere geçilebileceği hayal olmaktan çıkmaktadır.

http://www.bbc.co.uk/news/technology-15402552
  • en huzurlu iştir. muhattabın ne? hayvanlar. ne güzel bir durum. ne kaprisi var ne nazı. ne kıskançlık ne de ters bir yönü. ver önüne yemi mutlu olsun. var mı ötesi?
  • mera tipi yapıldığında verimi dalgalı ve düşük olan, ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağı tahmin edilemeyen; modern (ahır) yöntemlerle yapıldığında ise hayvanlara eziyet olan iş.

ilk defa güneş ve doğa gören hayvanlara bir bakın:

https://www.facebook.com/…o.php?v=10201562522325990
  • modern yöntemlerde yapılanında ahırlar mümkün olduğunca aydınlık, kuru ve havadar olmak zorundadır. aksi halde verim düşer.
  • tarlanin olmadigi yerlerde genellikle hayvancilik yapilir.
  • tavsiye başlığı olmadığı için buraya yazam.
    özenip de hayvancılığa girecekseniz eğer;

ben bu işle orta seviyede uğraşan, 70 kadar büyükbaş damızlık sığır işletmesine sahip bir bireyim. bu işe yeni başlayan, heveslenen, merak duyan o kadar kişi var ki naçizane bildiklerimi aktarmak isterim.

bu işi sevmeniz gerekir nasıl?
    -hayvanların gübresini koklayınca eğer sizi mutlu ediyorsa yapabilirsiniz (ciddiyim)

-hayvanların bakıcısının fark edemediği eksiklikleri sürüye uzaktan bakınca eksiği-fazlalığı fark edebilecek bi göz tecrübenizin olması gerekir (çok önemli! kâr ettirir)

-ya benim köyde eniştem-dayım-amcam veya veteriner kankim var ya ben uğraşmayacam o anlıyor zaten ortak gireceğiz para benden emek ondan işine sakın ola girmeyin 2 sene dayanamaz batarsınız altın değerindeki hayvanınızı 3 kuruşa satar batarsınız.

-benim için en önemlisi de şudur eğer bu işi 2. bir gelir için yapacaksanız teoriden pratiğe dökerken dikkat etmeniz gereken disiplin ve ihmalkar davranmamanız çünkü bir insan bir işi bilmeyebilir öğrenmeyeceği anlamına gelmez kiiii hayvancılıktan bahsediyoruz en ilkel meslek kolay öğrenilir korkacak bişey yok sadece özveri.

hele şu dönemde hükümetin aptal politikaları ile mahvolan bu sektöre bu dönemde girmemizi ben vatani görevimiz olarak görüyorum.
  • tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli, türkiye'nin son 2 yılda 1 milyon 790 bin 223 büyükbaş hayvan ithal ettiğini açıkladı.

açıklanan bu sayı türkiye'de hayvancılığın geldiği noktayı gözler önüne sererken, geçtiğimiz aylarda üst üste yaşanan şarbon vakaları ve denetimsizlik düşünüldüğünde sorunun çok daha büyük olduğu görülüyor.

pakdemirli, hayvan ithalatına ilişkin işlemlerin, ilgili mevzuat çerçevesinde verilen yetki ve kontenjan dâhilinde et ve süt kurumu (esk) tarafından yapıldığını belirterek, “ithalatlar 2017 yılında 25, 2018 yılında ise 16 firma tarafından gerçekleştirilmiştir” dedi.
hesabın var mı? giriş yap