şükela:  tümü | bugün soru sor
  • anlamam ben böylelerini. üzgünüm saygi da duyamiyorum. hatta icten ice "kafaniza zokayim" dedigim anlar da olmuyor degil. ulan aliyorsun kopegi, zaten o kopek de kopekten cok sana benziyor. permali mermali, koko$ bir hal icine sokuyorsun hayvancagizi. resmen uzumu uzume baktira baktira karartiyorsun. hadi bu kadarina eyvallah. hayvan icin de degi$iklik olur, permasiydi fonuydu bilmemne. e$ cinslerine hava basiyor belki tarziyla, tamam kari$an yok. ama karde$im, teyzecim, nicin giydiriyorsun elim kadar hayvana o streç kazagi? onun tuyu, kurku, zimbirtisi yetmiyor mu ona. hayir sanki hayvani sahradan kopardin da getirdin, adaptasyon prolemi ya$iyor. oyle bir $ey de yok ki. teyzecim tamam, hadi giydirdin kazagi buna da eyvallah, peki o kazak neder her zaman kirmizi? yahut o kopek neden her zaman beyaz. ve ozellikle sevimsiz mi sevimsiz bir fino. teyze sen muhabbet ku$u alsan ne yapacaksin? hayvanin olculerini almaya cali$san zaten olecek oracikta bagirsaklari ivir ziviri parcalanip. gidip torununa örsene o kazagi teyze. ne istiyorsun hayvandan. nicin hayvani kicima benzetiyorsun bir de cikartip sokakta e$ine dostuna rezil ediyorsun. ordan bi sokak kopegi ciksa demez mi "bu ne annugoim" diye, tayfayi toplayip makaraya ba$lamazlar mi senin finoyla. finonun bi $atgani olsa oracikta havaya ucurmaz mi findik kadar beynini. her $eyden once biraz akil filir. yapmayin etmeyin yaziktir gunahtir ya.
  • afrika'daki bazı kabileler de bu model içinde yer almaktadır. zebralar üşümesin diye o sıcakta pijama giydirirler.
  • giyinmemin insanlara ait bi davranış olduğunu kavrayamamış yada kavrayıp bu gördüğünüz bi köpek deil o benim oğlum türünden yakşalımlarda bulunarak köpeğe insan muamelesi yapmaya çalışan ve diğer hayvanlarada garip insan davranışı.
  • cocuklugunda cokca evcilik oynayan, lakin bebek giydirme hirsini bilincaltinin derinliklerine attiktan sora eri$kinliginde de bu huyunu devam ettiren hatun ki$ilerin eylemidir bu. hele ki evlenip coluga cocuga kari$amami$ bir hatunsa bu, vay o itcagizin halinedir ki; balerin kiyafeti bile denenecektir zavallinin uzerinde.
  • bazı köpeklerin sahiplerinin ihiyaçtan dolayı yaptıklarında normal karşılanması gereken eylem.

misal bull terrier chinese crested, minyatür pinscher gibi hayvanlar tüyleri kısa ve hatta bir çok yerlerinde olmadığı için kış aylarında giydirilmelidir.
    etrafın tüm garip bakışlarına rağmen.
  • elmyra duff kisiligine sahip insanlar olarak tanimlanir bunlar.
  • bu insanlar ikiye ayrılırlar - normaller ve anormaller olarak.

normaller, üşümeye müsait cisten köpeklerini üşüyüp hastalanmasınlar, idrar yolları rahatsızlanmasın, titremesinler, yazık diye giydirmek zorunda kalırlar. söylememe gerek yok herhalde, bu zorunluluk sonbahar kış gibi havanın soğuk olduğu zamanlarda meydana çıkar. yaz sıcağında köpeğine "yes, i am this chick's dog" yazan bir t-shirt giydirip bağdat caddesi'nde kaldırımlara köpek sıçtırtanlara başka birşey diyoruz. (ne normal ne de anormal)
    bazı köpekler sıcak iklimlerin hüküm sürdüğü memleketlerin cinsleridir - güney amerika gibi mesela. bu sıçancıklar aynen kedi gibi sıcak sever, kalorifer/soba gibi ısı kaynaklarına adeta yapışıp otururlar. yağmurda sokağa çıkmamak için çişlerini tutmaya dahi neredeyse razı olacak gibilerdir. çarçabuk da hastalanırlar üşüdüklerinde. sahipleri de dalga geçilme pahasına zavallıcıkları sokağa çıkarken giydirir.
    özetle, normal insan modeli bunu zorunluluktan yapar.

bir de yarı deli (tam da olabilir, duruma göre) olup kedisini köpeğini sirk maymununa çeviren kadınlar vardır. (kadınlar diyorum zira bu modelin erkeğini görmedim.) yurdumuzda rastlanan örnekleri neyse ki şimdilik bu işi sadece giysi ile yapmaktalar, ama helada severek karıştırdığım hello dergilerinden gördüğüm kadarı ile hollywood almış başını gidiyor, utanmasalar hayvanlarının dışkısını altına filan batırıp biriktirecekler.
    bir defa şunu netleştirelim - bunun hayvan sevgisi ile filan alakası bence yok. "parasını nereye saçacağını bilememe durumu" mu dersiniz, "çocuğu olmayan deli kadınların köpeği evlat yerine koyması" mı dersiniz, ne dersiniz deyin ama "işte hayvana insandan daha fazla değer verenler!! filistin'de çocuklar ölürken... cıkcıkcık" demeyin, çünkü cidden alakası yok. bu manyaklar sandığınızın aksine hayvana da değer vermezler. lui viton çantada taşıdıkları zavallı aslında onlar için canlı bir aksesuardır. yaşlandığında veya masrafa yol açacak bir hastalığa tutulduğunda köpeği en iyi ihtimalle filipinli hizmetçilerine verip defederler. (türkiye'de ise barınağa terkederler.)
  • kedilere nankör denmesine sebep olan insan modelidir. "yemedim yedirdim giymedim giydirdim" demek için viskaslarla besler, annelerine ördürdükleri kazağımsı şeyleri giydirirler, hayvan sıkılıp ellerini tırmalayınca da nankör derler.
    (bkz: olmuyor ama)
  • yadırgamadığım insan modelidir.

hatta, bizim mahalledeki bir teyze chihuahua'sına tütü giydirmişti bir gün, çok sevimli olmuştu köpecik.

ayrıca, haytap'ın internet sitesinde de satılıyor kedi ve köpek kıyafetleri. zararlı olsa, satmazlardı kesinlikle.