şükela:  tümü | bugün
  • tam anlamıyla "birisi bir taş atar kırk akıllı çıkaramaz " durumu...
    dağda ineğin başındaki veteriner hekimin halini merak ediyorum.
    veteriner hekimlerini, hasta sahiplerini karışık günler bekliyor. bu tür işler basamak basamak olmalı.
    bu olay veteriner hekimler kadar hasta sahiplerini de ilgilendiriyor, aman ne uzun yazı demeyin mutlaka okumalısınız.

şu sıralar tüm veteriner hekimlerinin uğraştığı ve henüz tam olarak başımıza neler geleceğini bilemediğimiz, yeteri kadar incelenmeden uygulamaya alınmış ama bazı itirazlarla bir takım maddeleri değiştirilmiş olan bir sisteme, e-reçete sistemine geçmeye çalışıyor gıda ve tarım bakanlığı. tüm hayvanseverleri, tüm hayvan sahiplerini, tüm veteriner hekimlerini çok fazla zorlayacak, evrak ve iş yükünü çok fazla artıracak bir sistem bu.

sevgili hayvanseverler özellikle sokak hayvanlarını sevenler ve koruyup kollamaya, tedavilerini üstlenmeye çalışanlar; en çok bizleri zorlayacak aslında bu sistem ve tabi ki veteriner hekimlerini de. her hayvanın onu getiren kişinin tc kimlik numarası üzerine kayıt edilmesi, her kaydın normal liste fiyatı üzerinden (sokak hayvanı indirimi olmadan) ödeme yapma zorunluluğu ve tüm bunların sistem tarafından belgelenmesi istenecek, tüm bunlar için yaklaşık yarım saat sürecek (sistem çalışır olduğunda, biliyorsunuz devlet hastanelerinde sistem çalışmıyor ifadesi sık sık kullanılır) reçete yazılması, reçete onayı, ilaç temini gibi prosedürler gerekecek. daha sonrasında ilaca ulaşmak için ne kadar zaman kaybedilecek bilinmiyor.

kliniklerde ilaç bulundurulmasını yasaklıyorlar. biz muayene ücretini ödeyip, kayıt açtırıp, kendi tc kimlik numaramıza hayvanı kaydettirip sonra açık-nöbetçi ve hayvan ilaçları satmak üzere bir sözleşme yapmış, bu konuda bilgili ve tecrübeli bir eczane bulup ilaçları temin etmek zorundayız. bilgili ve tecrübeli diyorum çünkü eczacılar hayvan tıbbı okumuyorlar ve bazı ilaçların hayvan için farklı formları kullanılması gerekiyor. bazen ilaçları veterinerler kendileri hazırlıyor, seyreltiyor ve kullanılabilecek forma getiriliyor. örneğin etken maddesine göre reçete edilen ilacın ticari formu hayvana uygun değilse veya eczacının elinde bize lazım olan hali yoksa tıpkı insanlardaki gibi muadil önerecekler. ancak hayvan fizyolojisi ve anatomisi bilmedikleri için bu muadili sadece ticari olarak düşünüp ilacı satabilmek için önerecekler. sonra biz bu ilacı alıp kliniğe gelip bu ilaçların uygulanmasını sağlamak zorunda kalacağız. ilaç uygun değilse tekrar aynı süreci yaşayacağız ancak bu hayvan kanamalı, acil durumla gelmiş bir hasta ise saliseler bile önemliyken dakikalarca belki saate varan sürelerce ilaç bekleyeceğiz. kullanılması gereken ilaç ruhsatlandırmada sığır ilacı olarak görünüyorsa ve tek ilaç o olsa bile bir köpeğe uygulanmasına müsaade etmeyecek bu sistem. ayrıca ilaç bizim tc kimlik numaramıza yazılıyor. mesela bir epilepsi ilacı ve biz de aynı ilacı kullanıyoruz. sistem bizi o ayın ilacını almış olarak görecek ve biz ilacımızı alamayacağız veya yeşil reçeteli bir ilacı kullandığımızı görebilecek sistem. mesela biz bir antibiyotik kullanmak zorundayız ama aynı anda bir sokak kedisi için bir antibiyotik reçete edildi diyelim. bu antibiyotikler uyumsuz ilaçlarsa sistem bize lazım olan ilacın verilmesine engel olacak. veteriner hekimler aylardır mücadele veriyor.

biz hayvanseverler en çokta sürekli sokak hayvanlarına destek olmaya çalışan hayvanseverler, veterinerlere bu mücadelesinde sonuna kadar destek olmalıyız.

imza kampanyası için tıktık
    ilgili bir haber için tıktık

didit: paragraf ayırmaca.
  • sktikleri yetmedi bir de öldürmeye çalışıyorlar.

gündüz hayvan ilacı satan yeri zor buluyorsun, gece nasıl bulacaksın?

tanım: sarayından çıkmadan ülke yönetmeye çalışırsan, sadece dalkavuklarının sana anlattığı ülkeyi yönetirsin !!
  • mesnetsiz, hazırlıksız ve altyapısız bir şekilde çok yüksek ihtimalle birilerine rant sağlansın diye yapılmış rezalet. bizi yöneten badem bıyıklıların hayvan hayatını falan önemsediği yok çünkü adamlar zaten insan hayatını önemsemiyor. baştan aşağı rezil bir şekilde hazırlanan bu düzenleme sokak hayvanlarının hayatını hiçe saydığı gibi evcil hayvanları da hiç sayıyor.

veterinerlerin acil durumlar için ilaç bulunduramıyor oluşu zaten başlı başına bir saçmalık. geçenlerde bir tane kedimin bir sorunu olduğu ve acil müdahalesi gerekti. acil durum demek her dakikanın önemli olduğu durum demek. bir acil durum esnasında önce veterinere gideceğim ardından reçete yazılacak ve ardından reçetenin onaylanmasını bekleyip ilacı alacağım. saçmalığa bakar mısınız? insanların başına bir durum geldiği zaman acile gittiğiniz zaman böyle saçmalıklarla karşılaşmıyorsunuz. o an için gerekli müdahaleler yapılıyor.

hayvanın kullandığı aynı ilacı kullanamamak über bir saçmalık zaten. ha keza normal reçetelerimin veteriner tarafından görülmesi ise bu saçmalığa apayarı bir boyut katıyor.

inanılmaz bir ülkede yaşadığımızın kanıtıdır ayrıca. adamlar bu ülkede yaşayan her canlının hayatını zindan etmeyi kafalarına koymuşlar. mesela 4 kedim var, şimdi her parazit aşısı yaptırmaya gittiğim zaman aşı paraları haricinde bir de muhtemelen kedi başına muayene ücreti ödeyeceğim. kaldı ki bir günden bir güne veterinerime muayene parası ödemedim yıllardır aynı yere gittiğim için. neyse.

teşekkürler akp.
  • başlığı açan yazarın kısmen yanlış bilgi verdiğini söyleyelim önce. bahsedilen e- reçete sisteminin sağlık bakanlığı tarafından görülmesi imkansızdır. tarım bakanlığının bile görebileceği şüphelidir. şaka bir yana bakanlığın gerçekleştirmeye çalıştığı yararlı bir projedir. ancak bu çalışmanın yapılırken çok iyi planlanması ve hayvan sağlığının kendine özgü operasyonel zorluklarının hesap edilmesi lazım gelir. örneğin sürü bazında mı yoksa bireysel olarak mı ilaç verilecek? bir diğer konu ise böyle bir durumda hayvanın bir kimlik numarasına, kulak küpesine ya da mikroçipe ihtiyaç duymasıdır. bunun da bakanlık personel ve araç imkanlarının ötesinde olduğu denetiminin ve yürütülmesinin imkansız olduğu bilinmelidir. ancak iki sistemin yani sağlık bakanlığı medulası ile tarım bakanlığı e- reçete sisteminin birbirini göreceği külliyen yalandır. mamafih veteriner ilaçları ayrı mevzuatı ve ruhsatlandırılması mevcut olup zorunlu haller dışında beşeri preparatlar zaten kullanılmazlar. telefonla yazdığım bu uzun entry sonunda değinmediğim tüm konular için bir yeşil uzağınızda olduğumu bildiririm.
  • sokak hayvanlarını yaşam birimi olarak görmeyen, sahipli hayvanlar için ise ücreti mukabil hayvan hakları duyarlılığı yapan baytar kardeşlerimizi rahatsız ettiğine göre iyi bir şey demek ki.
    destekliyorum.

not: baytar baytardır. türkçedir. yemişim fransızcadan bozma ünvanları.
  • ben klinisyen veteriner hekimim, bu konu da baytar tartışması yapmayacak kadar önemli bir konu. yukarıdaki yazar arkadaş gibi , bizim hayvanlar üzerinden acımasızca ,tonlarca para kazandığımızı zanneden , sokak hayvanlarına sırtını çeviren , hasta sahiplerini kazıklayan bir meslek grubu olarak görmeyen insanların sayısının çok daha fazla olduğunu düşünüyorum.

sistem , sistemi bilmeyen insanlar tarafından uygulamaya sokulmak isteniyor. sistemin getirdiği evrak ve iş yükü yanında devletin kendi memuru bile daha sistemi bilmiyor, sisteme hakim değil.

antibiyotikleri bilinçsiz kullanım , ette kalıntı gibi nedenlerle takip etmek isteyebilirsiniz. narkotik ilaçları kötüye kullanım gibi nedenlerle de yine takip edebilirsiniz. ama bu durumu bir mesleğin elinden bazı hakları alarak , o mesleğin geleceği için karamsarlık yaratarak ve hayvanların, özellikle sokak hayvanlarının işini zorlaştırarak yapamazsınız.

bir sistem değişikliğine giderken ,

- pilot bölge seçersiniz

- bu işi denetleyecek memur alırsınız , bu memura eğitimi verirsiniz

-belirli grup ilaç belirlersiniz ( örneğin anestezikler , antibiyotikler )

- sistemi belirli süre denersiniz . sistem sağlıklı işliyor mu ? kolaylık mı sağlıyor zorluk mu ?

bir süre sonra kimse veteriner kliniklerinde ilaç bulundurup bulunduramayacağını bilmiyor. bu sistemin neye yararı olacağını bilmiyor.

bir meslek grubu bu istatistiğin neden vitaminlere, paraziter ilaçlara kadar tutulduğundan korku duyuyor.

bir meslek grubu bu işin kuvvetli sermayeler için yapıldığını düşünüyor.

bu konu aydınlatılmadığı için de sisteme karşı çıkıyor.

hayvanlarınız için , sokak hayvanları için herkesin karşı çıkması gereken bir sistemdir.
  • bugun besiktasta gezerken burnu akan gozu pislik icinde olan bir kedi gordum ve her zamanki gibi yine onu alip veteriner klinigine goturdum. onceden sokak hayvani diye indirim yapilirken bu sefer soyledikleri fiyat bayagi çok geldi ve indirim yapilmadi hic. nedenini sordugumda da artik e receteye gecildigi soylendi. yeni sisteme gore her uygulama icin ilk basta odanin belirledigi muayene ucretini yazdilar daha sonra yapilan her ilac icin tek tek ucret talep ettiler ve tedavi masrafinda da indirim yapilmadigi icin gelen ucret beni odeme yaparken cok zorladi. recete yazamiyormusunuz dedigimde ise artik recete yazmalarininda ellerinden alindigini bildirdiler. yani her turlu artik biz hekimlere yuklu para odeyecegiz onlarda devlete yeni vergi verecekler. bari sokak hayvanlarini bu sistem disinda tutsaydiniz ey ahaliiiii. bundan sonra hayvanlari olume mi terk edelim yani. bu konuya en yakin zamanda cozum bulmalarini temenni ediyorum. onlarda zaten bu konuda sosyal medya da #recetemedokunma diye etkinlik baslatmislar bende onlara bu sikintilar yuzunden destek olmak istiyorum. tek elimden gelen de bu. sizlerinde hassaslyet gosternenini umuyorum. en azindan sokak canlari icin...
  • acele ile getirilerek kafaları karıştıran rezalettir. hekimin yazılı reçete yazma hakkını elinden alıp, ilaçların beşeri preparatlarının da elinde bulundurmasını yasaklıyor.

çoğu sadece insan ilacı olan acil müdahale sırasında kullanılan ilaçları elinde bulundurma hakkı kalmıyor.

daha kendi alt birimleri (belediyeler) sokak hayvanlarının tedavisini teşekküllü bir biçimde yapamazken, bizim yaptığımız tedaviye de karşı çıkıyor.

ve tekrar söylüyorum, acele ile oldu bitti ile yapılıyor bunların hepsi.

tedavilerin uzaması, hasta kayıplarının artması gibi türlü deformasyonlarla sonuçlanacağını öngörmenin çok da zor olmadığı rezalet.