şükela:  tümü | bugün
  • genellikle kadındır bunlar. memlekette/dünyada günde 1000 kişi katledilir, bunlar veterinere götürdükleri kedi/köpeklerinin kıytırık sağlık problemleri üzerine saatlerce ağlamaklı bir ses tonuyla konuşurlar. filistin'de babasının yanında vurulup öldürülen çocuk üzerine haberi seyrederken birden dönüp kedisini çiftleştirecek asilbir kedi bulamadığından bahsederler. içten içe cinayet arzusu doğurur bunlar insanda. hayvanları insan hayatından daha fazla önemseyen insanları öldürmek, maktulün felsefesine de ters olmasa gerek. ha bi de bu tiplerden en çok reklam ajanslarında vardır.
  • (bkz: panter emel)
  • bu insanlar genelde insanoglunun yalanlarini, cikarciliklarini ve bencilliklerini, ayrica dusunme yeteneklerinden ileri gelen butun yokluk ogelerini (bkz: tasavvuf edebiyati) gormus, bunlardan sikilmis, kendilerine daha sadik dostlar arayan insanlardir.
  • (bkz: hayvanlar)
  • bazıları saplantıların batağına düşmüş insanlardır (bazıları kelimesine dikkat çekiyorum).aşağıdaki anekdot da bu duruma bir örnektir:
    bacagi sakat bir amerikali, londraya giden dolu bir trene biner ve oturabilecegi bos bir yer arar. o sirada gözüne yaslica bir kadin ve yanindaki koltukta oturan kanis kopek takilir. adam kadinin yanina gider ve "kopeginizi kucaginiza alir misiniz? oturacagim da" der. kadin hircin bir ses tonuyla "ne münasebet! o benim biricik fifim. ben onun icin özel bilet aldim." der. adam kadina bacaginin durumunu gösterir ve defalarca rica eder. kadinsa her ricada daha da hircinlasarak adami reddeder. en sonunda amerikali adamin tepesi atar ve kopegi tuttugu gibi pencereden disari yollar. kadin cigliklarini etrafa sacarken, kadinin karsisinda oturan yasli bir adam sogukkanli bir uslupla adama sorar:"amerikalisiniz degil mi?" adam da "evet nasil anladiniz?" der. yasli adam soyle der ve hayali anekdotu bitirir: siz hep böyle ters adamlarsiniz zaten. bütün dünya futbol oynar, siz kendi futbolunuzu yaratirsiniz. bütün dünya santigrat derece kullanir, siz fahrenheit kullanirsiniz. biz gündüzü yasarken siz geceyi yasarsiniz. simdi de bu koko$ kariyi camdan atmak varken tuttunuz günahsiz köpegi attiniz.
  • insanları tanıdıkca hayvanları daha cok seviyorum gorusunde birlesirler bu tur insanlar..
  • dünyayı yakıp yıkan, bilumum hayvanatın ve nebatatın işini havada, karada, suda gönül rahatlığıyla bitiren, tecavüz eden, işkence yapan, keyif için olsun ulvi birtakım sebeplerle olsun çok rahat adam/hayvan/bitki öldürme gibi haysiyet dolu işlere bulaşan, ve kutsal bir kitapta "yaratılmışların en şereflisi" gibi bir sıfatla yer alan insanoğluna değil de bitkilere ve hayvanlara daha çok değer verme gayet anlaşılabilinir bir görüştür, davranıştır.

kendini haddinden fazla önemseyen, dünyayı kendi sokağı ve tv ekranından ibaret sanan, deryada bir damlacık, evrende bir zerre olduğunun farkında olmayan dikka'falı insan ise elbette bunu anlamaz, anlayamaz. bizzatihi kendileri embesil ve kıytırık olan, iki lafı bir araya getiremeyen, ne kendine ne de kimseye saygısı olmayan bu tarz anlamaz-etmez insanlardan korkalım, hayvanları ve bitkileri sevelim. insan-ı kâmil olanlara ise söz yoktur elbette.
  • beni "evcil hayvanının bakımı için harcadıgı paralarla bi fakiri doyursa daha cok mutlu olmaz mı?" sorusuyla cebelleştiren insanlardır.
  • adolf hitler...avcılığa ve hayvanların insan eliyle öldürülmesine karşıymış ve inanılmaz ama gerçek;vejeteryanmış!