• ak parti milletvekili selçuk özdağ'ın tbmm çevre komisyonunda açıkladığı görüşü.

konunun özü şu:

hayvanları koruma kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı görüşülüyor.

türkiye barolar birliği temsilcisi av. buğcan çankaya, hayvanlara tecavüz eden kişilerin tekrar tekrar hayvan sahiplenerek aynı davranışı göstermemesi için "hayvan sahiplenmekten men" cezası verilmesi maddesini eklediklerini söylüyor.

çankaya'nın ardından, selçuk özdağ söz alıyor. ve diyor ki (mealen) zaten hayvanlara tecavüz edenlere 6 aydan başlayan hapis cezası oldukça fazla, bu büyük bir ceza, bir de hayvan sahiplenmekten men etmeyelim. insanlara "bir şans daha verelim. hayvanlara tecavüz edenler yeniden hayvan sahiplenebilsin."

tam diyalog şöyle:

--- spoiler ---

`türkiye barolar birliği temsilcisi av. buğcan çankaya` – avukat buğcan

çankaya. önergede aslında bir gerekçe belirtmedik ancak amaçladığımız hedef şudur: kişilerin birçok kez hayvan sahiplenerek bu belirtilen benzeri eylemleri; öldürme, işkence, tecavüz gibi eylemleri tekrarlamasının da önüne geçmek amacıyla özellikle bir ek yaptık: “hayvan sahiplenmekten men.” zaten bakan bey burada bulunduğu sırada bir açıklama yapmıştı, “mikroçip uygulamasına geçeceğiz, hayvanlar artık kimin ne gibi uygulamalar, veteriner uygulamaları nedir, bunları göreceğiz. sahiplerin kişisel bilgilerini göreceğiz.” demişti. bu çerçevede, artık, hayvan sahibi kişiler hayvanlarına mikroçip de taktıracak, kimin sahibi olduğunu da bileceğiz. bu nedenle, belirtilen cezalara ek olarak “hayvan sahiplenmeden men” cümlesini de eklediğimiz takdirde amaçladığımız hedef daha da güzel bir yapıya dönecek diye düşünüyoruz. bu nedenle önerge vermiştik. teşekkür ediyoruz.

başkan – buyurun selçuk bey.

selçuk özdağ (manisa) – efendim, burada kabahatler kanunu’ndan çıkartıyoruz ve türk ceza kanunu’nun içerisine alıyoruz. bu hakikaten bir devrim, bir reform fakat bir yandan altı ayla dört yıl arasında cezaya çarptırılan insanlara yeniden bir şans vermeden hayvanlardan, hayvan sahiplenmekten men etmeyi de ben doğru bulmuyorum çünkü insanlara şans vermek gerekir. yanlış yapabilir, hata yapabilir, bu insanlar için de geçerlidir. türkiye’de hata yapan insanlar veya hata yaptıkları kanunlar tarafından teşhir edilen kişilere tekrar yeniden yaşama tutunma hakkı vermiyor muyuz? veriyoruz. o nedenle, ben bunu çok ağır bir ceza olarak görüyorum. o nedenle, bu önergeye de katılmıyorum.

başkan – peki, önergede başka söz isteyen… buyurun.

av. ahmet kemal şenpolat – ufak bir şey eklemek istiyorum. men olması gerekiyor çünkü hayvana şiddetle biz devamla sahada da karşılaşıyoruz, hayvana tecavüz eden insan sayısı türkiye’de azımsanmayacak kadar çok. hatta sahipli hayvanına, kendi hayvanına bunu yapıyor. bu insana tekrar hayvan sahiplendirmek… para cezası caydırıcı olmuyor. icabında, zaten bu verilen hapis cezaları biliyorsunuz tutuklama şeklinde olmayacak, hükmün açıklanmasının geri bırakılması şeklinde olacak iki yılın altında 26 olduğu için. dolayısıyla, en azından “men” kavramı gelsin, mahkeme kararında geçsin. bu yönde ısrarcı oluyorum açıkçası hukukçu olarak.
    --- spoiler ---

tutanağın bu kısmının ekran görüntüsü:

[http://i.hizliresim.com/pkzlz7.jpg http://i.hizliresim.com/pkzlz7.jpg]

tutanağın tbmm'nin sitesindeki tam metni de burda

ilgili konuşma 29. sayfada.

edit: konuşmanın mantalitesi şu: 6 ay hapis cezası zaten verilmiş, bu suç için bu ceza yeterli, bir de hayvan sahiplenmeyi engellemeyelim.

kardeşim bu şuç hırsızlık, kaza vs ıvır zıvır suçu değil, tecavüz ulan tecavüz. kaç yıllık hapis cezası bir başka canlıya, hele de derdini anlatamayan hayvancağızlara fiziksel ve ruhsal işkencenin, tecavüzün karşılığıdır sence?

kusurabakma kardeşim, mağduru değil tecavüzcüyü savunuyorsan onlardansın. bi zahmet de orda kal dostum. aramızda bi fark olsun.
  • katıldığım önerme. bunlar şeriatçı değil mi? kısasa kısas bunlarda değil mi? o zaman hayvana tecavüz edene de ceza olarak tecavüz edilsin. mis, bak bakalım bir daha yapıyor mu.
  • bir dahaki hayvanlarında bu sefer hayvanın gönlünü alarak, onu tavlayarak cinsel ilişkiye girip hayata tutunabilirler belki, bunu kastediyor sanırım.

biri de çıkmış demiş "hayvanlar tecavüze uğrayınca travmatize olmuyor ki..." diye. hayatında "hayvana tecavüz" başlıklı haber okumamış sanırım. yemeden içmeden kesileni, intihar etmeye kalkışanı var. ki fiziksel yaraların iyileşme sürecinde çektikleri acılardan, insana olan güvensizliklerinden bahsetmek dahi istemem.

hayvan tecavüzcüsü adam yeniden hayvan sahiplenerek hayata tutunacaksa çocuk tecavüzcüsü de çocuk sahibi olarak, ne bileyim çocuk evlat edinerek hayata tutunabilir belki. tabii engel olmayalım, hatta hayata tutunsun diye evlatlarımızı da teslim edelim kendisine. bir tecavüzcü hayata kolay tutunmuyor.
  • açıkçası hayvan severleri üzeceğini düşündüğüm olay.
    bir hayvana bunu yapabilmiş bir insanın yeniden hayvanlara yaklaşabileceğini düşünmek çok kötü. "bir kerelikten bir şey olmaz" diyemem.
    hapis ceza süresi de az. bir canlının canını yakma suçu en az 4-5 yıl olabilmeli.
  • hayvan için fazladır.
    insan için yetersizdir.
  • kendisini tanıma şerefine nail olan her bir eşek için altı ay alsa hayatının yarısını hapiste geçireceğini bilenlerin derin hukuki yorumu.
  • tecavuze ugramayan bi havadaki bulut kaldi mina koydugumun memleketinde yakında onu da hallederler bi sekilde. bir erkek olarak korkuyorum lan artik guzel parlak adamim ayiptir soylemesi göz koyan var midir acaba diye dusunuyorum.

(bkz: turkiye'den siktir olmadan gitmek)
  • herhangi bir canlının, rızası olmadan beden bütünlüğünü bozmak, yani ona tecavüz etmek herhangi bir ahlaki temeli asla olmayacak bir eylemdir. canlının bir kedi ya da köpek olması eylemin ahlaksız olduğunu gerçeğini değiştirmeyeceği gibi insan olmadıkları için ahlaksızlık düzeyini de düşürmez.

tecavüz ahlaksız bir eylemdir ve ahlak kategorik bir değişkendir. yani tecavüzün daha az ahlaksızı ya da daha çok ahlaklısı diye bir şey söz konusu olamaz. bir kediye tecavüz etmekle bir insana tecavüz etmek arasında ahlaki olarak fark yoktur. canlıda fiziksel ve psikolojik bir zarara yol açılmıştır. etkileri çoğunlukla kalıcı ve oldukça yıpratıcıdır. eylem, ahlaksız bir eylemdir.

anlayın artık. sizin insan olmanız sizi diğer canlılardan üstün yapmıyor. 6 ay hapis cezası az! çok az hem de!

tüm canlılara eşit davranmayı öğrendiğimiz gün bu dünya yaşanılası bir yere dönüşecek.

düzeltme: yazım
  • bunu diyen arkadaşın bir takım emelleri olduğunu gösteren cümle. bunu fazla bulanla ilgili başka bir şey düşünemiyorum. zira islami olarak da yanlış bir şeyden bahsediyoruz, hani sen müslümansan bunun lafını dahi etmezsin. öyle bir hale geldi ki allah lillah deyip her tür sapıklığı yapanlar utanmayıp bir de o sapıklığı meşru kılmaya çalışıyor. adam kalkmış hayvana tecavüz gibi iğrenç bir suç için istenen 6 ay gibi komik bir cezayı bile indirmeye çalışıyor.

buradan sana sesleniyorum arkadaş, sen nasıl bir sapıksın ya???
  • arkadaş geri zekalimisiniz adam hapis cezası verilmiş bide men etmeyelim diyorda neden men etmeyelim ? bi daha mi yapsın diye zaten verilen ceza erteleniyor bi boka yaramıyor men edilsinki en azından engellensin bide adamı savunuyorsunuz yok öyle dememiş falan ne kadar iyilik melegisiniz be
hesabın var mı? giriş yap