şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hayvanlara dair "oh size her yer schengen amua goyim" detayı.

lan arkadaş, bu ibibikler her istediği yere ister karadan, ister havadan, ister denizden giriyor. ohhh. dünya size güzel amk.
  • keyifli hatta düşününce çok eğlenceli bir bakış açısı.

kediye pasaport yok mesela, oh ne rahat.
  • hayaldir. bir evcil hayvanı yurt dışına götürmek için gerekli sağlık koşullarının yerine getirilmiş olması, pasaport çıkarılması gerekir. aynı zamanda bazı ülkelere evcil hayvanı sokabilmek için belirli sürelerle ülke girişinde karantinada tutulması gerekir.
    gümrükten taze sebze meyve bile sokmayan ülkeler var ne hayvanı, ne sınırsızlığı.

düşündükten sonra gelen edit: tabi bu olayın "evcil" hayvanlarla ilgili tarafı. medeniyetin sınırları falan. yoksa vahşi orman kedisi olsun, leylek sürüsü olsun, palamut olsun, ayı olsun sınır dinler mi? dinlemez. ama ev kedisini köpeğini götür bakalım götürebiliyorsan evropaya. medeniyet dediğin vallahi tek dişi kalmış conavar.
  • suda yaşayan hayvanların dunyada ayricalikli oldugunu gosteren durum.
  • benim bir arkadaşım, kedisini gittiği ülkenin gümrük bölgesinde bir hafta karantinada bıraktığını hatırladığımda hayvanlara sınır vvar inanmayın dedigim durum.

ama zaman zaman haberlerde duyduğum veya okuduğum duruma bakılırsa ki şöyle deniyor. vanın bilmem neresinde veya urfanın şurasında sınırdan geçen 300 atlı kişiye jandarma müdahale etmek istediğinde köylülerin saldırısı ile karşılaştılar.
    o zaman diyorum ki;

evet hayvanlara sınır yok.
  • henüz benim için geçerli olmayan serbestlik.
  • avustralya'ya bir hayvan ile gitmek istediğinizde gayet var olduğunu gördüğünüz sınır.
  • doğu anadolu'da iran parsı görülebilmesinin nedeni.` :panthera pardus saxicolor`
  • özgür hayvanlar için geçerli olan durum. bu insanlarda da gözleniyor ülkemizde zaman zaman. termal kamera falan koydular o yüzden. ama ben evcil hayvanımı yanımda başka ülkeye götürürken pasaporttan daha fazlasını istiyorlar. bu hayvanlardaki çifte standarta bir dur denmeli.
  • az önce yine aklima geldi bu durum.
    dusun bak, marmaris karagözüsün ama hop istediğin an rodos karagözü olabiliyorsun.
    ya da fas martısısın, hayt bir anda ispanya'da endülüs kokluyorsun.
    ya da ne bileyim, meriç nehrinde kurbağasın, karşıya yüzüyorsun. hop aniden helen kurbağasısın. ne pasaport soran var, ne vize.