şükela:  tümü | bugün
  • hayvandan kastımız vahşi hayatın içindeki hayvanlar değil. daha yakınımızda yer alanlar.kedi,köpek,böcek,inek,tavuk,kuşlar vb.

insanların kırsal yaşamdan kentsel yaşama geçişi sebebiyle ortaya çıkmış bir durumdur. insan hayvan etkileşimi kentlerde minimum düzeye indirilmeye gayret edilmiş sonucunda hayvanlar hakkında insanların bilgisi sıfırlanmış ve her tür hayvandan korkan bir insan türü ortaya çıkmıştır.

tabi ki burada büyüme evresindeki çevre faktörleri önemlidir. fareden korkan insanların olduğu bir ortamda yetişen insanın fareden korkması doğaldır.

hayvanlardan korkulmasının diğer sebebi kestirilemez hayvan tepkileridir hatta tepkisini kestiremediği çocuklardan korkan insanların olduğu görüldükten sonra hayvanlardan korkan insanlar normal karşılanmalıdır.

tez genelleştirilebilir mi? ülkemizde bu insan grubu %kaçlık bir dilimle ifade edilir bilmiyorum.bildiğim korku güvenliğin sağlanması anlamında önemli ama gelişmenin önünde bir engel olduğudur.

çok zaman köpek görüp kaldırım değiştiren insanlarla karşılaşıyorum insan köpeğ göre konum alıp hareket ediyor. kendi korkusu yüzünden kent yaşamından hayvanların arındırılmasını istiyor. bu isteklerinin ilk aşaması büyük ihtimal sonrasında ortalıkta koşturan çocukların kontrolü,iş saati dolaşan yaşlıların uzaklaştırılması.
  • (bkz: ornitofobi)
  • bir iki gün önce kedimizi hava alsın biraz diye bahçeye indirirken kapıdaki bir çocuk kediyi görür görmez çığlık atmaya ve kendini duvarlara vurmaya başladı. ciddiyim. bizim kedi de kucağımda korkudan altına sıçıyor noluyo diye. dur sakin ol bişey olmaz diyorum ailesi de yanında onlar da sakin ol diyor çocuk kendini parçalıyor 5 metre yakınında kedi var diye... şimdi artık muhattap olmadığım için sorun yok benim böyle akrabalarım da vardı. bu insanların içine herhalde bir takım süpernatural varlıklar kaçmış, içine bu varlığın kaçtığı insan da kedi görünce herhalde çıldırıyor... bunun başka mantıklı bir açıklaması aklıma gelmiyor.

şu haberi gördüm de, ondan bunu yazma ihtiyacı hissettim, köpekler plaja inmiş, millet çığlık çığlığa.. köpekler saldırıyor mu? hayır. tehditkar hareketler var mı? hayır.. e niye çığlık atıyorsun o zaman çığlık atarsan gelir seni götünden ısırır. hayvanlardan hoşlanmamak doğal, korkmak da doğal da böyle çığlıklar kendini parçalamalar noluyo ya...

http://www.hurriyet.com.tr/…linde-geldiler-40546406