şükela:  tümü | bugün
  • bir düşünce

bunun birkaç sebebi var;

1- hayvanda over kanseri riskini %99 azalttığı gerçeğinin arkasına sığınmanın mantıksızlığı: arkadaşım zaten operasyonda hayvanın hem overini hem de uterusunu alıyorlar, olmayan organın kanseri olmaz haliyle. yani ben senin beynini alsam sende de beyin tümörü gelişmeyecek; hadi alalım:p
    peki östrojen ve progesteronun hayvandaki yegane görevi üremeyi sağlamak ve over ile uterus kanserine yol açmak mı zannediyorsunuz? bu hormonları fizyolojik düzeylerde kadınların erkeklerden uzun yaşamasını sağlayan damar koruyucu hormonlar olduğu kanıtlandı. erken menapoz nedeniyle hayvancağızın kemik erimesi de cepte yani yani o çok sevdiğiniz kediyi erken mezara yolluyorsunuz kısırlaştırıp.

2-bu hayvanlara iradeleri yokmuş gibi davranmanın saçma olması: evet belki kortexleri insanoğlundan çok çok ince ama bu onların bizim gibi karmaşık düşünemeyeceğini, hafızalarının olmadığını göstermez. yani hayvanı resmen oyuncak olarak görüyorsunuz farkindasınız değil mi? feministlerin çok güzel bir lafı var; benim bedenim benim kararım diye

3-fizyolojik olarak çiftleşmenin yararları;
    -anne kediyi over,meme ve endometrium kanserinden koruyan doğal mekanizmadır. kapiş? ınsanda servix kanseri riski ilişki& gebelik ile artıyor ama bunun nedeni olan hpv adı üstünde human papillamovirus olduğundan hayvanda böyle bir risk tespiti yok

-kadınlarda bayağı sık olan otoimmün hastalık riski azalıyor. çünkü gebelik sırasında fetal antijenlere karşı yanitsizligı sağlayan uyarılar aynı zamanda yabancı antijen repertuarını da değiştiriyor.

-hormon aksı dinamik çalıştığı için patolojik duzeylerde seyri kısa oluyor. bugün overini almak zorunda olduğumuz kişilere hormon raplasmanı verirken korkuyoruz. çünkü vücudun hangi anda ne kadar hormon ihtiyacı duyduğunu tespit edemiyoruz ; yani overdose lar da yaşatıyoruz istemeden. bu nedenle bir kadının overini ilerde kanser olmasın mantığı ile almak yerine erken dönemde kanser yakalarsak almaya çalışıyoruz.

4-kısırlaştırma sonrası hormon iğneleri: yukarıda azıcık bahsettigim gibi uygun bir yöntem değil; sağlıklı bir pankreası olan birey ile insülinle hayatını idame eden şeker hastası bir birey aynı seviyeye ulaşamıyor.

4-bir sözüm de veterinerlere; kardeşim siz hayvan sağlığıyla mı uğraşıyorsunuz yoksa sahiplerinin anksiyetesini azaltıcı müdahaleleri uygulayan birer aile hekimi misiniz? ben bugüne kadar kısırlaştırmaya karşı çıkıp uygulamayan bir veteriner duymadım çünkü.

ek: ben küçüklüğümden beri kedileri çok severim, bahçeli evimiz varken birçok kedim olmuştu. bu kısırlaştırma muhabbetiyle elimden bahçe imkanının alınmasıyla yani kedilerimden uzak kalınca haberdar olmuştum. hiçbir zaman masum gelmedi bana bu olay. tıp fakültesinden sonra tamamen saçma da geliyor. ileride evime kedi almayı düşünüyorum ama kısırlaştırmadan sahiplenmenin bir yolunu arıyacağım. çok makul bir şey bulursam buradaki hayvansever dostlarımla paylaşacağım.