şükela:  tümü | bugün
 • adalet bakanı abdulhamit gül'ın dün verdiği müjde. bakan gül, "hayvanları korumaya ilişkin düzenlemelerde de son aşamaya geldik. kurumlarımızla birkaç aydır yaptığımız çalışmayı nihayete erdirmek üzereyiz. kurumlarımızın da son görüşünü aldıktan sonra bunu kamuoyuyla paylaşıp, meclis'e inşallah sevk edeceğiz. bu yapılan çalışmayla da hayvanları bir 'mal' olarak gören anlayıştan onları da bir 'can' olarak gören anlayışa dönüşecek şekilde bir düzenlemeyi yapacağız inşallah. çünkü 'yaratılanı severiz, yaradan'dan ötürü'. bunların hepsi bizlere emanettir. hayvanlar da insanlara emanettir. kötü muamele, işkence asla kabul edilemez.
  http://www.haberturk.tv/…oren-duzenlemeyi-yapacagiz
 • gozlerimin dolmasina sebep olan sevindirici haber.
 • aha yandık hayvanlara daha çok eziyet edilebilir.
  (bkz: benzine zam müjdesi)
 • böylece hayvanlara işkence uygulayan şerefsizler para cezasını bilerek hareket edemeyecek ve en ağır hapis cezası yiyecekler. çok sevindim eğer adalet bakanı sözünde durursa. kedi ve köpeklere hatta diğer hayvanlara işkence yapan pislikler'de azalma olacaktır..
 • heyecanla beklediğim kanundur. konuyu gündeme getirenlerden, sokak hayvanları için mücadele edenlerden, adalet bakanından allah razı olsun. kimsesiz, sessiz, zararsız bu canlılar bize emanettir.
 • üzerine söyleyeceğim çok şey olan bir konu. şimdilik burası rezerve dursun. ilk fırsatta bizi bekleyen muhtemel gelişmeler ve adalet bakanı yardımcısından bire bir aldığımız bilgileri derli toplu yazacağım.

  edit: konuyla ilgili ilk fırsatta yazma sözü vermiştim. ancak farkında değildim ki bu konuyu derli toplu anlattığım bir yer zaten varmış: şuradan buyrun

  türkiye barolar birliği hayvan hakları kurulundan avukat arkadaşlarımız, hayvanlara adalet derneği ve aydın barosu hayvan hakları komisyonu olarak 26.10.2017 tarihinde (bkz.) adalet bakanı yardımcısı ile görüştük ve kendilerine 4 maddelik bir taslak ilettik. bu taslak ile hedeflenen 5199 sayılı hayvan koruma kanununun şimdilik olduğu gibi bırakılması, sahipli sahipsiz ayrımı olmaksızın hayvanı öldürme, yaralama (kasten ve taksirli), hayvana eziyet ve cinsel saldırı suçları ile hayvanları dövüştürme eylemlerine hapis cezası getirilmesidir. çünkü artık bu düzenleme için çok geç kalındı, toplumsal cinnet kapıda, elimize bir av tüfeği alıp hayvanlara eziyet edenleri öldürmemiz an meselesi. hayvan koruma kanununda mutlaka değişiklik yapılmalı, petshop, kürk, sirk, hayvanat bahçesi vs. yasaklanmalı; ancak yasa yapım süreci o kadar ağır işleyen bir mekanizma ki artık en azından herkesin mutabık olduğu ceza maddelerinin geçmesi sağlanmalı, hayvan haklarının geliştirilmesi ve gerçek bir "hayvan hakları kanunu"nun yapılması için sosyal ve hukuki mücadele devam etmeli. açıkçası metni kaleme kim aldı bilmiyorum, şahsen metne dahil edilmesi gerektiğini düşündüğüm birkaç noktayı da maalesef atlamışlar; ancak metinden son dakikada haberimiz olduğu için üzerinde çalışma imkanımız da olmadı. dünden beri, komisyona iletilen metin bizim bu metin mi diye teyit etmeye çalışıyorum; ancak bu da mümkün olmadı. muhtemelen metin bu bizim verdiğimiz metin. eksiklikleri olsa da hukukçular tarafından hazırlanmış ve ortalıkta gezen taslaklar arasında en iyisi budur. metnin içeriğine ayrıntılarıyla yukarıda ilk verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

  dikkat çekmek istediğim bir nokta da şu: ben yıllardır mecliste, çevre komisyonunda ve orman ve su işleri bakanlığında yapılan her türlü çalışmanın içinde kalmaya çalıştım. siyasetçiler her zaman söz verirler. her şey için her konuda büyük bir rahatlıkla tutmayacakları ve tutmayacaklarını çok iyi bildikleri sözleri verirler. ben bu yasa değişikliğini, mecliste onaylanmış, canlı canlı elime almadan hiçbir açıklamanın gözümde bir önemi yoktur. diyeceğim o ki, rehavete kapılmayın, her fırsatta ve her platformda hayvana şiddete hapis cezası istediğinizi dile getirmeye devam edin. bu değişikliğin gerçekleşmesi için en önemli etken kamuoyu baskısı olacaktır. şehir dışında olduğum için bilgisayarım yanımda değil; ancak dünden beri mesaj kutum ne oluyor ne bitiyor diye sorulan mesajlarla dolup taştığı için bir an önce yazmak istedim. açıkçası bu konuya ilgili bu kadar insan olduğunu bilmek beni çok mutlu etti, var olun valla. telefondan yazmam nedeniyle cümle düşüklüğü, imla hatası vs. varsa affola.
 • hayvanlarla ilgili suçlarda yaptırımların, cezaların yeni kanunla arttırılması sevindirici olsa da kanunların yapımı kadar uygulanması noktasında da kamu görevlilerinden hassasiyet beklenmektedir, uygulaması düzgün yapılmadıktan sonra kanun çıkmış çıkmamış pek de önemi yok.
 • adalet bakanının en sonunda adalet namına hizmet etmesi şeklinde çevirilecek başlık. umarım yasamaya geçer.

  bu gibi haberlerin de devamını bekliyoruz.
 • müjde gibi müjdedir. dağın fare doğurmaması dileğiyle.

  (bkz: ülkede güzel şeylerin de olması)
 • sevindirici bir müjde muhakkak ki bunda seçimlerin yaklaşmasının da etkisi büyüktür. umarım caydırıcı cezalar gelir, göz boyama amaçlı uydur kaydır bir madde eklemekle olmuyor bu işler.
  bir de maalesef suç ve cezanın geçmişe yürütülememesi * nedeniyle geçmişte hayvanlara işkence eden orospu çocuklarına bir yaptırımı olmayacaktır.