şükela:  tümü | bugün
  • adalet bakanlığı tarafından hazırlanan kanun taslağına göre sahipli ya da sahipsiz hayvanlara işkence eden, onları öldürenler 4,5 yıl; nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanı öldürenler de 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaklar.

kaynak

edit: istenc adlı, sanırım hukukçu bir yazar arkadaşımız rica etti. şu linki paylaşmamı istedi. durum sandığımız kadar umut verici değilmiş sanırım. bir göz atmakta fayda var.

edit 2: #73426520 #73406905
    böyle yavşakları gördükçe gerçekten çok üzülüyorum. ulan insanlığın yüzde 80'i bir boka yaramıyor, bana kalsa-ben dahil-işe yaramayan herkes telef edilmeli; edilmeli ki dünya biraz rahatlasın.
  • gerçekten uygulandığını da gördüğümde içim rahatlayacaktır.
  • bi 50 yil kadar geç kalınmış olsa da sonunda olmasi gereken.
  • nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanı öldürenlere 7 yıla kadar hapis yetersizdir.
  • güzel bir haberle güne başlamak...
  • oha! 20 yıldır ilk defa bu ülkede güzel bir şey oldu!
  • yüreğimin yağları eridi derler ya bu haber öyle etki bıraktı. özellikle şu psikopatların insanlardan önce şanslarını hayvanlarda denediğini öğrendiğimden beri nasıl böyle bir ceza verilmez diyordum. keşke nasıl işkence etmişse aynı şekilde muamele edilip sonra hapse atılsa.
  • adalet makinesinin çarklarında sorun olan bir ülkede olduğu için tam anlamıyla sevinemediğim olay. ama başlangıç için iyi. uygulanırsa toplam suç oranlarına da ciddi etkisi olacaktır. çünkü hayvana acı çektirmekten imtina etmeyen insanların insana aynı şeyi yapması çok olası.

şunu da belirtmekte fayda var. sadece öldürmek değil yaralamanın, işkence etmenin de cezası olmalı. ve sahipli sahipsiz tüm hayvanlar için aynı ceza uygulanmalı.
  • başı sonu belirsiz tasarı.
    adamın evinde köpeği öldü napacak veteriner mi çağıracak, ölümü doğal yollarla olmuştur diye? savcı iddianame yazacak delil arayacak, polis kedi köpek katili arayacak.
    adaletin en üst seviyede olduğu ülkede hayvan haklarına bu kadar özen gösterilmesi gözlerimi yaşarttı doğrusu.
    insan haklarında çok ilerleyen bir ülke olduğumuz için ohal ile yönetiliyoruz.
    şerefsiz yetiştirmeyi nasıl engelleriz diye düşünen eğitim sistemimiz de çok güzel zaten. sıra geldi hayvan haklarına. üstün demokrasi ülkesi olmuşuz coh sevindim coh