*

şükela:  tümü | bugün
 • adalet bakanlığı tarafından hazırlanan kanun taslağına göre sahipli ya da sahipsiz hayvanlara işkence eden, onları öldürenler 4,5 yıl; nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanı öldürenler de 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaklar.

  kaynak

  edit: istenc adlı, sanırım hukukçu bir yazar arkadaşımız rica etti. şu linki paylaşmamı istedi. durum sandığımız kadar umut verici değilmiş sanırım. bir göz atmakta fayda var.

  edit 2: #73426520 #73406905
  böyle yavşakları gördükçe gerçekten çok üzülüyorum. ulan insanlığın yüzde 80'i bir boka yaramıyor, bana kalsa-ben dahil-işe yaramayan herkes telef edilmeli; edilmeli ki dünya biraz rahatlasın.
 • gerçekten uygulandığını da gördüğümde içim rahatlayacaktır.
 • bi 50 yil kadar geç kalınmış olsa da sonunda olmasi gereken.
 • güzel bir haberle güne başlamak...
 • oha! 20 yıldır ilk defa bu ülkede güzel bir şey oldu!
 • yüreğimin yağları eridi derler ya bu haber öyle etki bıraktı. özellikle şu psikopatların insanlardan önce şanslarını hayvanlarda denediğini öğrendiğimden beri nasıl böyle bir ceza verilmez diyordum. keşke nasıl işkence etmişse aynı şekilde muamele edilip sonra hapse atılsa.
 • adalet makinesinin çarklarında sorun olan bir ülkede olduğu için tam anlamıyla sevinemediğim olay. ama başlangıç için iyi. uygulanırsa toplam suç oranlarına da ciddi etkisi olacaktır. çünkü hayvana acı çektirmekten imtina etmeyen insanların insana aynı şeyi yapması çok olası.

  şunu da belirtmekte fayda var. sadece öldürmek değil yaralamanın, işkence etmenin de cezası olmalı. ve sahipli sahipsiz tüm hayvanlar için aynı ceza uygulanmalı.
 • başı sonu belirsiz tasarı.
  adamın evinde köpeği öldü napacak veteriner mi çağıracak, ölümü doğal yollarla olmuştur diye? savcı iddianame yazacak delil arayacak, polis kedi köpek katili arayacak.
  adaletin en üst seviyede olduğu ülkede hayvan haklarına bu kadar özen gösterilmesi gözlerimi yaşarttı doğrusu.
  insan haklarında çok ilerleyen bir ülke olduğumuz için ohal ile yönetiliyoruz.
  şerefsiz yetiştirmeyi nasıl engelleriz diye düşünen eğitim sistemimiz de çok güzel zaten. sıra geldi hayvan haklarına. üstün demokrasi ülkesi olmuşuz coh sevindim coh
 • edit2: taslak metni nihayet elimize ulaştı. haberdekinden farklı bir durum görünmüyor. taslak

  biz de dünden beri düşünüyoruz, tecavüzü neden suç kapsamına almamışlar diye. 3.000 tl idari para cezası öngörmüşler lütfedip.

  şu taslağa sevinmek için hukukun h'sini bilmemek gerek.

  hemen sevinmemek gereken gelişme.

  haber içeriğine bakarsanız cezanın 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası olduğunu görürsünüz. ancak birden fazla hayvanın öldürülmesi halinde üst sınır olarak 4.5 yıla kadar ceza verilebilecek. üstelik sahipsiz hayvanlar yönünden orman ve köyişleri (wtf???) bakanlığınca şikayetçi olunması şart koşulmuş. kesin şikayetçi olurlar. idari para cezalarını bile yalvar yakar kestiriyoruz 14 yıldır.

  işin içinden bildiriyorum, sevinmeyin.

  dışarıda olduğum için telefondan yazmak durumundayım. pc başına geçince daha ayrıntılı inceleyip editleyeceğim; ancak ilk bakışta bu taslak hiç iyi değil. uygulama alanı kısıtlı, yetersiz.

  edit: şu hükümet bir tane iyi iş yapsın, ben şu saçımı kökünden kazıyacağım.

  taslak metnine ulaşamadığım için milliyetin haberini esas alarak taslaktaki saçmalıkları ve yetersizlikleri aşağıda sıralıyorum:

  1. cezalar son derece yetersizdir:

  haber başlığında 4.5 yıl ceza denmişse de haber metni okunduğunda görülmektedir ki “sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldürene 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası” öngörülmüştür. ancak birden fazla hayvanın öldürülmesi halinde cezalar artırılarak 4.5 yıla kadar hapis cezası uygulanabileceği düzenlenmiştir.

  hayvan hakları savunucusu hukukçular olarak talebimiz, hayvana yönelen şiddet eylemlerinin alt sınır olarak en az 2 yıl hapis cezası öngörülmesidir. aksi takdirde verilen adli hapis cezaları para cezasına çevrilebiliyor, ertelenebiliyor ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebiliyor. dolayısıyla iki yılın altında verilecek cezalar yetersizdir, caydırıcılığı yoktur.

  2. hayvana tecavüz fiili suç kapsamına alınmamıştır:

  gel de delirme şimdi. tecavüz yasa kapsamına nasıl alınmaz, beni delirtmek için mahsus yapıyorlar. yoksa bu kadar salaklığın başka bir açıklaması olamaz.

  şu an ülke genelinde hayvanlara yönelen cinsel şiddet eylemleri çok yoğun oranda artmış durumdadır ve bu fiil mutlaka alt sınırı 2 yıldan az olmayacak şekilde cezai müeyyideye bağlanmalıdır. taslak bu haliyle yasalaştığı takdirde hayvanlara tecavüz eden kimselere ceza verilmesi mümkün olmayacaktır.

  3. sahipsiz hayvanlara yönelik eylemlerin kovuşturulabilmesi için orman ve su işleri bakanlığının yazılı başvuru yapması şartı yasanın uygulanmasını engeller:

  tasarı bu şart korunarak yasalaştığı takdirde, sahipli hayvanlar için hayvan sahiplerinin, sokak hayvanlarına şiddet uygulanması halinde ise orman ve su işleri bakanlığının şikayetçi olması şartı aranacaktır. bu durumda kişi kendi hayvanını öldürür, yaralar ya da hayvana eziyet ederse yargılanması mümkün olmayacaktır. sokak hayvanlarına yönelen şiddet eylemleri açısından ise orman ve su işleri bakanlığının iş yükü çok artacak, bununla başa çıkamayan bakanlık teşkilatı da bu davaların peşine düşmeyecektir. 14 yıldır yürürlükte olan 5199 sayılı kanunda yazılı idari para cezalarını kestirmek için bile defalarca başvuru yapmamız gerekirken, her hayvana şiddet eyleminde bakanlığın şikayetçi olacağını ve davayı takip edeceğini düşünmek en iyi ifade ile hayalciliktir. ister sahipli isterse sahipsiz olsun, hayvanlara yönelen her türlü şiddet eylemi için şikayet şartı kaldırılmalıdır. hayvanların yaşama hakkını güvence altına almayı amaçlayan bir düzenleme, insanların şikayetçi olmaları şartına bağlanamaz. konu cumhuriyet savcılıkları tarafından re'sen soruşturulmalıdır.

  4. katliam yapan belediyelere yaptırım öngörülmemiştir:

  koruması, aşılarını ve tedavilerini yapması gereken hayvanları itlaf eden belediye çalışanları ile emri veren yetkililer hakkında ağırlatıcı neden düzenlenmelidir. taslak bu haliyle eksik kalmıştır.

  5. yaralama, öldürme, eziyet ve cinsel saldırı ile hayvanları dövüştürme eylemleri ayrı ayrı düzenlenmelidir:

  bu maddeler insanlara yönelen şiddet eylemlerinde nasıl ayrı ayrı düzenlenmişse, hayvanlar için de ayrı ayrı düzenlenmelidir. ceza hukukunda suçta ve cezada kanunilik ilkesi vardır. bu ilke şu anlama gelir: kanunun açıkça suç saymadığı bir konuda kimseye ceza uygulanamaz. kıyas yasaktır. hal böyle olunca her fiilin tanımı ve kapsamı net olarak belirlenmeli, cezaları ayrı ayrı ve açıkça belirtilmelidir ki kanunu uygulamaya çalıştığımızda karmaşa yaşanmasın. kanun sistematiği ve yapımı, ayrıca dili ve ifadeleri açısından da son derece zayıf bir yasa taslağıyla karşı karşıya olduğumuzu net olarak söyleyebilirim.

  felaket tellallığı yapmak istemiyorum, ama bu tasarıda sevinecek hiçbir şey yok. yukarıda ayrıntısıyla anlattığım hususların göz önüne alınarak doğru düzgün bir yasa yapılması gereklidir.

  bakanlıklara gide gele bir hal olduk, hala anlatamadık ya kendimizi, ona yanıyorum.