şükela:  tümü | bugün
  • akıl almaz bir durum. biz fırçaladığımız halde çürürken onlar fırçalamaz ve sıkıntı yaşamazlar... hayret verici.
  • vaaay. süper en teresan bir olay. çürümüyor mu harbiden.
  • hayvan diye evde mutfak robotu falan mı besliyor bazıları diye düşündüren iddia.
  • çünkü, çok yaşamazlar. 20 yaşına kadar insanların da çürümüyor.

edit: çocukların süt dişleri sürekli dişlere yer açmak için dökülür.
    arkadaşlardan uyarı geldi; az da olsa, insanda erken diş çürümesi olabiliyormuş.
  • hayvanların yemekten sonra diş ipi kullandığını bilmeyen cahil başlığı.

sebebi rafine şekerdir kesin bilgi yayalım. hatta iddia ediyorum: şeker yemiyorsanız dişlerinizi fırçalamanıza gerek yok. diş ipi kullanın ve beyazlaması için elmayı dişlerinizle kopararak yiyin.

edit malın biri söylediği yalana en önce kendisi inanmış:

kendisi diyor ki: "20 yaşına kadar insanların dişi çürümez, hayvanlar da erken öldüğü için ondan" nasıl bir dunning kruger etkisidir böyle? yoksa şizofreni mi?

buyur
  • ömürleri kısa olduğu için. kedi, köpek gibi ev hayvanları taş çatlasa 15 yıl yaşıyor zaten. o kadar sürede insanların da dişleri çürümüyor. ha katık madde ve şekerle dolu o ucuz mamaları verirseniz onların da dişleri çürür, orası ayrı.
  • bazı kaynaklara göre, hayvanların şeker yememesine bağlanan durum. şeker yemezseniz sizinkilerin de çürümeyeceğini iddia ediyordu.
  • şekerin diş çürümesine etkisi oldukça fazla imiş, hatta bu şekerleme vs meretleri çıkmadan önce insanların da dişleri pek çürümüyormuş. öyle bi şeyler görmüştüm bi yerlerde...
  • yanlış. çürüyor. özellikle evde beslenen kedi ve köpeklerin, doğal beslenemeyip, o aptal kuru ve konserve mamalarla ve de ev yemekleriyle beslenmelerinden dolayı zamanla dişleri tartarla kaplanıp, yaşları ilerlediğinde çatır çatır çürüyor. hatta apse yapıp şişiyor bile. bir bakıyorsunuz hayvanın yanağı kocaman şişmiş. sokak köpeklerinde bile oluyor. siz hiç yaşlı, dede gibi dişsiz kalmış köpek görmediniz mi?

bunun haricinde atlarda da diş problemleri olduğunu biliyorum, her hayvanı tek tek bilmiyorum tabii ki, ama timsahlarda zarar gören, kırılan, çürüyen ya da sadece keskinliğini kaybeden dişin yenilendiğini duymuşsunuzdur herhalde.

ayrıca insanların çocukken de dişleri çürüyebiliyor kim demiş 15-20 yıl çürümüyor diye.
  • ekşi'nin her geçen gün cahilleşmesi.