şükela:  tümü | bugün
 • "hayvani sevmeyen, insani da sevmez" diye sikko mottolari vardir. facebook'ta paso hayvan paylasimlari yapar. sokak kopeklerini belediye oldurse, ortaligi ayaga kaldirir. birakacaksin o kopeklerle ayni odaya, bak bakalim ne yapiyor ondan sonra. velhasil kelam, uzak durulmasi gereken insanlardir.
 • insanseverliği daha ön plana alması gereken kişilerdir. duyarlılıkları bazen saçma boyutlara ulaşabiliyor
 • hayvanları seveni sevmeyenlerin muzdarip olduğu kişilik bozukluğuna kıyasla çok masum bir tablodur. koca bulamamakla ne ilgisi var lan, hıbış?
 • hem hayvansever olduklarını iddia edip hem de kürkü sırtlarından eksik etmeyen kişilerin yaşadığı problem.
 • sik kafalılara dert olmuş kişilik bozukluğudur. erkekler de mi kocasızlıktan hayvan seviyor, dingil? git porno izle mk. sen, yorma böyle şeylere kaz kafanı.
 • cahilin birinin mikro kapasiteli paranoid beyninin ürettiği halüsinasyonların eseri uyduruk kişilik bozukluğu.
  iyi ki duydular kişilik bozukluğu diye bir kavram. aklına gelen her mefhumun yanına bunu ekleyerek farklı görüş ve fraksiyonda yer alan insanları ezdiklerini, hadlerini bildirdiklerini ve aşağıladıklarını falan sanıyorlar.
 • evdeki beslediği köpeklerle artık baş edemediğini, yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyen kadın telefonunu kapatırken ağlıyordu. veteriner işleri'nden görevlendirilen bir ekip, verilen adrese doğru yola çıktığında kadın evin bahçe kapısına doğru ağır adımlarla yürümeye başlamıştı. bayan dyan, psikolojik sorunları olan, yalnızlıktan muzdarip, bu sebeple de otuzu aşkın köpekle yaşayan, daha doğrusu yaşamaya çalışan bir hayvansever.* olay yerine varan ekip, bahçe kapısından içeriye girdiğinde şoke oldu. evin tüm odaları, bahçenin tamamı köpek boklarıyla bezeliydi. sağda solda uçuşan tüyler, kırık dökük onlarca yemek ve su kabı, bakımsız ve bitkin ağaçlar, kurumuş yaprakların oluşturduğu yumuşak-çamurumsu tabaka, nefes almayı güçleştiren ağır bir koku...

  bayan dyan, durumun günden güne kötüleştiğini, köpeklerin durumunun kendisini rahatsız etmeye başladığını ve artık yetkililerden yardım istemek zorunda kaldığını anlatmasıyla beraber ekipler kolları sıvadı. köpeklerin durumu tek kelime ile berbattı. açlık, susuzluk, pirelenme, iç hastalıklar, cilt üzerindeki yaralar... sert plastikten yapılma onlarca köpek kafesi getirildi veterinerlikten. önce uysal olanlar kondu kutulara. kutulardaki köpekler birer birer tıra yüklendi. evin içi dışarıdan da rezildi. hiçbir eşya olması gereken yerde değildi. tüm odalar köpeklerle doluydu. evde temiz eşya bulmak imkansızla eşdeğerdi. bayan dyan, köpeklerini verdiği için üzgün, daha iyi şartlarda yaşayacaklarını bildiği için de sevinçliydi. veterinerlerin yanaşmakta güçlük çektiği hırçın köpekler, ucunda sıkıştırılabilir ip mekanizması olan bir bastonla birer birer yakalandı. tır neredeyse ağzına kadar köpek kutularıyla dolduğunda bayan dyan kendisiyle yaşaması için iki köpeğin bırakılmasını, köpeksiz yaşayamayacağını söyledi. durumu görece iyi olan iki köpek bayan dyan'a bırakıldı. köpeklerin yüklenmesiyle açılan bahçe, pislikten ağlıyordu. çimenler adeta uzamayı reddediyorlardı. bayan dyan güya hayvanseverdi. senin gibi hayvanseverin allah belasını versin! zulmetmekten, işkenceden başka bir şey değil. neyse...

  yetkililere teslim edilen köpekler arasında sorunu olmayan yoktu. fakat içlerinde birinin durumu çok kötüydü. mathilda. evet veterinerlerin o an ''mathilda'' ismini verdikleri köpeğin durumu ciddiydi. tüylerinin hızla uzamasıyla tanıdığımız bu süs köpeğinin uzayan tüyleri yerlerdeki boklarla hemhal olup köpeğe yapışmıştı. köpeğin dört bir yanı boktu. yüzünü kapatan tüyler nefes almasını ve görmesini zorlaştırıyordu. köpeğin uzun şirin kulakları kaldırıldığında içinde büyük iltihapların, kanamaların olduğu da görüldü. kalıp kalıp bokun aşağıya çektiği tüyler, kulak ağrısı, pireler, akıntılı göz iltihabı, yürüme güçlüğü... köpek tarifi imkansız acılar çekiyor olmalıydı. köpeğin yıllardır kesilmeyen tüyleri ve dışkılar temizlenmeliydi ilk olarak. makinelerle tüyler dibinden kesildi. kuyruğa benzeyen 3 tane uzantı vardı. hangisinin kuyruk olduğunu anlamaları resmen zaman aldı. traş sırası nihayet kafaya gelmişti. köpeğin gözlerini kapatan boklu tüyler kesildiğinde gözlerden birinin* kör olduğu ve yeşil renkli irin aktığı gözlemlendi. gözü geriye getirmek bu saatten sonra imkansızdı. köpek tarifi zor acılar çekmişti ve çekiyordu. köpeğe antibiyotik ve güçlendirici ilaçlar verildi. köpeğin bir gün sonra daha iyi olacağı söyleniyordu.

  köpeğin ilaçlara verdiği yanıta bakılarak çok önemli bir karar alınacaktı. köpek ya iyileştirilecekti ya da uyutulacaktı.* onu uyutmak, tüm acılarına son vermek, kendilerinin de istemediği bir çözümdü. tv karşısında ''lütfen uyutun onu. bitsin artık şu ağrıları, acıları'' dediğimi anımsıyorum. ''bu köpek nasıl iyileşecek?'' diye düşünüyordum kara kara. :( köpeğin ertesi gün bir nebze daha iyi olduğunu gören yetkililer, kanlı kulak iltihabı için onu ameliyathaneye aldılar. kulağın durumu gerçekten çok kötüydü. ben pek bakamadım vallahi ekrana. mathilda imkansızı başardı ve yaşama tutundu. :) sahiplendirilecek aşamaya getirilene kadar tüm bakımları yapılacak, besleyici şeylerle hızla iyileşmesi sağlanacaktı. tek gözlü mathilda birkaç ay sonra amerika'nın en çok izlenen ana haber bültenlerinden birine konuk oldu. yaşam mücadelesini dinleyen yüzlerce isim tv binasını telefon yağmuruna tuttular ve mathilda sahiplendirildi. 35-40 yaşlarında bir kadındı mathilda'nın yeni sahibi ve evde neşeli mi neşeli bir köpek daha vardı. aylar sonra tv ekipleri mathilda'yı ziyarete gittiklerinde inanamadılar. diğer köpekle bahçede oyunlar oynayan mathilda, deliler gibi kuyruk sallıyordu. uzatılan mikrofona konuşan gözü yaşlı kadın, televizyonda hikayesini duyduğunda çok üzüldüğünü, onu alabilmek için tanrı'ya yalvardığını anlattı. ''çok bağışlayıcı hayvanlar. hemen affediyorlar. insanlara güvenmek istiyorlar'' dedi. ''bu iyileşemez bence yaaa!'' dediğim köpeğin iyileşip sahiplendirildiğini görmek beni inanılmaz mutlu etti...

  diğer iki köpeğin durumu için bayan dyan'ın yanına giden yetkililer evdeki köpek sayısının ikiden dörde çıktığını gördüler. hasta kadın yine sağdan soldan köpek getirmeye devam ediyordu. yetkililer köpekleri elinden alıp, düşkün kadını hastaneye yatırdı...
 • hayvanları sevmekten, düşünmekten insanlara sevgi göstermeyi unutan, hatta insan ilişkilerini düpedüz çıkarları üzerine kurup kullanıp atan kişilere pekala da konabilecek teşhis. hayvanları sevmek, onların haklarını savunmak elbette önemli, ama her ne kadar kabullenmesek de bir diğer hayvan türü olan insanlarla beraber yaşadığını da unutmamalı insan.
 • açtığı başlıkla "allah'tan senin gibi bir öküzü sevmemişim de psikolojim sağlam kalmış" dedirten bir yazar beyanı.