• en genel tanımıyla doğada yaşayan tüm canlıların en az kendisi kadar bu hakka sahip olduğunu bilen, doğayı yönetim ve yönlendirme mantığına sahipken, bu mantıkla barınakta hayvan dövmeyen insandır.
  • dostlarınız tarafından ''dünyanın en uyuşuk insanı'' olarak gösterilmenize rağmen evinize giderken kapının önüne yatıp soğuktan titrediğini düşündüğünüz bir kediyi önce apartmana almak ardından yürürken bile nefes nefese kaldığınız katları koşarak çıkmak kapıyı bile kapatmadan kediye süt ısıtıp bir kaba koyarak tekrar aşşağı koşup ona içirmektir. hayvanları anlayabilmek ve onlara nazik davranmaktır. yitirilmiş duyguları yaşatıp kötü bir insan olsanız bile derinlerde hala bir tutam sevgi beslemektir.
  • genellikle tercih değil, eğilimdir. ve bu ülkede hayat boyu herkesle mücadele anlamına gelir.

bu yolda çekilen üzüntü ve harcanan paraya baktığımda bazen hayvanseverliğin bir lanet olduğunu da düşünmüyor değilim...
  • fareleri, hamam böceklerini, kara ve sivrisinekleri sevmediğim için kendime “hayvansever” diyemiyorum. oysaki köpekleri her görüşümde gözlerine bakıp öpücük atarım, başlarını okşarım, kedilere mama alır, sularını bahçemden eksik etmem, örümcekleri öldürmeden dışarı atarım.
  • vejeteryan olmakla zirve yapmalı.
  • bu ülkede insanları hayvanlardan değil hayvanları insanlardan korumak gerek.
  • "yarım ekmek kavurma olsun, çift dürüm tavuk döner olsun, süt kuzu kokoreç olsun ben de çok severim" diyerek vejetaryen ve veganların tepkisini çekesim gelen başlık.

not: kimsenin diyetine karışamamsporluyum.*
  • insansever olmaktan iyidir. mutluluk ve huzur verir. hiçbir menfaati olmayan masumcuklara duyulan salt sevgidir, fedakarlıktır.
  • her toplumsal olayda "nerede bu hayvanseverler?" saçmalığına muhatap olmaktır.

hayvanlar için yapabileceği en basit şeyi bile yapmayan, hiç düşünmeden ve gerekmediği halde "ben hayvan sevmem" diyebilen, sonra da sosyal sorumluluk çalışmalarında beni de yanında isteyen arkadaşlar; hoşsunuz. siz zayıf halkaya yakın olsaydınız zaten çağırmaya gerek kalmadan yan yana olurduk. bir sosyal çalışma için "yaşam hakkı ayrımı" yapanların davetini beklemeyiz biz. zaten ordayızdır. her şekilde.
  • güzel bir şeydir. hayvanlar masumdur ve sevilmeyi hak eder. hayvanları sevin.
hesabın var mı? giriş yap