şükela:  tümü | bugün
  • sozde hayvanseverliktir. aslinda kediseverlik veya kopekseverliktir. cok ciddi bir celiskidir.

ekseriyetle bu stereotip insan sokakta yasayan kedi kopekleri can siperane savunur. onlara yem alir, sakatlananlari yasatmak icin ugrasir, veterinere goturur bunlari. belediye zehirleyince de kahrolur.

ama is kendi yasam baloncuguna geldigi zaman deri eldiven, cuzdan, canta, ceket, ayakkabi, kaz tuyu mont kullanmaktan imtina etmezler.

hapir hupur kebaplari gotururler ve bu onlar icin keyiftir.

isin asli su ki; yedikleri et ve giydikleri/kullandiklari hayvansal urunlerin kaynagi olan hayvanlar o sokak hayvanlarindan binlerce kat kotu kosullarda yasamaya zorlanmis, iskence gormus ve hic gun isigi gormeden oldurulmuslerdir.

ama bunda bir problem yoktur cunku onlar daha once vejetaryen olmayi denemis ve doktorlari derhal bu diyeti birakmalarini salik vermistir. demir eksikligi cekmisler, dusup bayilmislardir cunku etsiz bildikleri tek yemek makarna ve patates kizartmasidir.

ama bu sevgi pitircigi merveler ve berkeler vejetaryenlerden ve veganlardan ekseriyetle nefret ederler. cunku insanlarin ozgurlugune kimse karisamaz ve bir vegan mutlaka onlara gecmiste katil demistir.

bir de bu basliga gelecek tipler var hemen onlardan da bahsedelim.
    1- hayvanseverim sevdigim icin yiyorumcular
    2- sen kimsin lan bizim ne yedigimize ne yaptigimiza karisiyorsuncular
    3- insan hepcildir etoburdur diyip kopek dislerimizi gosterecek olanlar.
    4- proteini nereden alacagizcilar.
    5- bitkilerin de cani varcilar.
    6- reyiz ben peynirsiz kebapsiz falan yapamamcilar mesaj atsin onlarla ozel olarak ilgilenecegim.

sizler de hosgeldiniz.

edit: son olarak başlığı vejetaryen olarak açtım. çünkü vejetaryenlik bile bu toplumda kabul görmeyen bir şey. yoksa ben bir veganım, herkesin de vegan olması gerektiğini düşünüyorum. ama toplum denen iğrenç kitle buna hazır değil malesef.
  • sokakta zürafa vardı da biz mi korumadık.
  • çelişkidir. hayvansever olup vejetaryen olmak da çelişkidir. bu çelişkinin içinden çıkmanın tek yolu hayvansever olup vegan olmaktır. hatta hayvansever olmadan dahi vegan olmak gerekir zira bilimsel nesnelliğin hukuki bağlamdaki tutarlılığı ancak bu yolla tesis edilebilir.
  • ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olunduğunun göstergesidir.
  • öncelikle (bkz: entry ve nick uyumu).
    isbu baslikta yazar benim kedilerimden bahsediyor. kendileri asiri derecede hayvansever. beni seviyorlar, esimi seviyorlar, insan çocugumu seviyorlar. hatta diger köpekleri, kuslari seviyorlar. ama napsin o kedicik, 2 dk önce oyun oynadigi kusu, acikti mi bir lokmada indiriveriyor mideye.

büyük çeliski!dir.
  • bir çelişki yok. gayet mantıklı bir ifade. peynir seversin, reçel seversin, bunlar da hayvansever. neden simit* sevenlere kimse "seviyorsan yeme" demiyor o zaman? bariz bir ayrımcılık söz konusu.
  • peki sevgili kardeşim etobur olan hayvanları bu minvalde nereye yerleştiriyorsun? yani bir hayvanın başka bir hayvanı avlaması ve tüketmesi senin felsefende nasıl bir durumdur? aslandan, kaplandan nefret edilmesi gerekiyor mu mesela? insanın beslenmek için hayvan avlayıp etini tüketmesini bu besin zincirine yerleştiremez misin?

öte yandan tüm anlattığın şeyleri %100 tiksindiğim "avcı" adı altında eline tüfek alıp pusuya geçip zevk için hayvan öldüren orospu çocuklarına adapte ediyorum ama beslenme için et tüketmek doğal bir süreç ve sadece insana özgü bir durum değil.
  • (bkz: #71139870)
  • hayvansever olup vegan olmamak bence de çelişkilidir. kuş beslediğimi ve ürettiğimi duyan bazı insanlar hayvansever olduğumu düşündüklerinde ''bilemiyorum antrikot yemeyi seviyorum ayrıca tavuğu da affetmem, lüfer de çok hoş bir balık üstelik bu beslediğim kuşların uçabilmek gibi müthiş özellikleri var. ben napıyorum tabi ki onları kafese kapatıyorum yoksa kaçarlar." diyorum. sadece yolda belde hayvan görünce saygılı davranıyorum mesela durup dururken tekme atmam ama sofrada işler değişiyor. peki eti bırakamaz mıydım? yaşamak için yiyenlerdenim ve esasında ev içinde et yememek çok kolay. yok b12 yok protein umrumda değil bana kalırsa mercimekle halledilir olmadı kimyasal yolla dışardan alınır fakat sosyal ortamda sürekli felafel aramak ya da patates kızartması yemek hiç işime gelmiyor. ha gelirdi belki eğer bu yolda çok istekli olsaydım.

hiçbir konuda kendinize etiket yapıştırmayın. kafanız rahat olur. hayvansever miyim? şu koşulda değilim. zaten her insanı sevmediğimiz gibi her hayvanı da sevmek zorunda değiliz.
    peki vegan olup kedisini, köpeğini kısırlaştıranlar hangi sınıfa giriyor? çelişki ise bu da çelişki. bu hayvanların hayat amacı nedir ki üremekten başka. dünyayı gezmek mi, kariyer yapmak mı, vegan sahibine dost olmak mı? fakat kısırlaştıranları da yargılamıyorum, kedisi azınca sürekli mırlayıp bağırdığında veya hayvan erkekse oraya buraya attırdığında ne yapsın, işine gelen bu. fakat onlar da kafası karışık insanlar sınıfına giriyor. tıpkı hepimiz gibi.
  • çelişki melişki değildir.

ben vegan değilim. vejeteryan da değilim. hayvan severim.

ben tüm hayvanları seviyorum. sadece bazı hayvanları tabakta seviyorum. tek farkım bu.