şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda iyice ayyuka çıkmış gerçek. öncelikle söyleyeyim, troll de değilim cani de değilim. sadece kedi, köpek tüyüne karşı alerjisi olan, bu nedenle evde hayvan besleyen arkadaşlarına gidince nefesi daralan, burnu tıkanan ve öksürük nöbetine giren bir vatandaşım.

  5 yıl önce bornova'da aldığım eve ilk girdiğimde sokakta oynayan tatlı bir kedi vardı. çöpün kenarında artık yemekleri eşeleyip karnını doyurur, miskinlik yapardı. ben de uzaktan uzaktan severdim, görünce mutlu olurdum. sonra komşumuz onu beslemeye başladı, kedi yedikçe yedi, dana gibi bir şey oldu. yavaş yavaş çevredeki kediler de lan burada bedava yemek var diyerek gelmeye başladı o çöpün yanına. komşumuz daha çok yemek vermeye başladı onlara. 2 yıl içinde o kedilerden ikisi doğurdu. doğan yavru kedileri de şırıngayla besleye besleye büyüttü komşumuz. ve artık bu sene fark ettiğim kadarıyla onlardan da bir kaçı doğurmuş durumda ve şu an çöpün etrafında yaklaşık 9-10 kedi, yanlarındaki kutuda da ciyak ciyak ağlayan 5 adet yavru kedi var. ve her gün komşumuz bu kedileri beslemeye, sokakta çöpün yanında kilolarca yemek vermeye devam ediyor. artık yemekleri vererek başladığı bu serüvene, şimdi sadece kediler için büyük bir tencerede yemek yaparak devam ediyor. her şey iyi güzel de ablacım, nereye kadar sürecek bu? bire bir aynı tip yazlıkta da var. ama şimdilik orada 5 tane kedi oldu.

  yahu evimin önünde 10-15 tane kedi olsun istemiyorum, her kış arabaya binerken 5 dakika boyunca kedi kaçmış mıdır motora diye tedirgin olup arabamı tekmelemek istemiyorum ya da sokağa arabayla girerken lan buradan da bir kedi fırlar da kedi katili olur muyum diye düşünmek de istemiyorum. istemiyorum işte abi 15 tane kediyle beraber yaşamayı. madem bu kadar çok seviyorsun evinde bak kedilere, ya da git kedileri kısırlaştır ablacım? neden bu kadar insan içinde rahatsız olan vardır, ben kedi üretim çiftliği işimi bırakayım demiyorsun? şimdi aşağıya linç başlayacak. beğenmiyorsan siktir git vs diye bunu da biliyorum, ancak bu derdimi bir şekilde anlatmak istedim hepsi bu.

  büdüt: alerji kısmına çok takılan olmuş. arkadaşlar ben de biliyorum sokaktaki kedinin benim alerjimi tetiklemeyeceğini. sadece kendimi tanıtmak istedim yazının başında. konuyla hiç alakası yok yani, anlam bütünlüğü açısından bir aksaklık olduysa affola. bir de madem alerjin varsa tedavi ol diyip ege üniversitesini önerenler olmuş. kendilerine teşekkür ederim ama zaten ben tıp eğitimimi oradan aldım. ancak hiç kimse kedi okşayabilmek için immünoterapi gibi uzun ve pahalı bir tedaviyi almak zorunda değil. alerjen ile temastan kaçınmak ilk ve en etkili tedavi yöntemidir ki ben de onu yapıyorum, hayvan sahiplenip evimde bakmamak da benim için dünyanın sonu değil açıkçası. immünoterapi almak yerine hiç bulaşmamayı tercih ederim.
 • katıldığım önermedir. hayvanları sevin fakat insanları da bir o kadar sevin. hayvanları düşündüğünüz kadar en azından çevrenizdeki insanları da düşünün. buna kontra olarak "ama insanlar pislik yapıyor hayvanlar yapmıyor" gelebilir fakat her insana da pislik gözüyle bakmayın. var öyle bokunu çıkarıp da bir otobüs dolusu insanın hayatını bir köpeğe değişecek insan tipleri. *

  editinho: bazı kanı deli akanlar atlamış hemen "hayvan insan farketmez ikisini de seviyoruz" diye. sevin güzel yapıyorsunuz, size değil ki lafım. benim lafım başlıktaki gibi işin bokunu çıkaran "aşırı" tiplere. her boka muhalefet olmadan önce okuduğunuzu bir anlayın.**
 • hicbir zaman anlamayacagim sizi, sevme hayvani anlarim ama bu nefret nedir. ,insinliri digir virmiyirlir i kidir, kisisi insani seven hayvani sevmeyecek, hayvani sevip kollayan masum çoluğu cocugu korumayacak diye bir kural mi var. eger sevgiden haberiniz olsaydi bir seyi çok sevmenin baska seyleri sevmemek anlamina gelmedigini bilirdiniz.
 • benim yeğenimin de var alerjisi. 20 yaşında ve çocukluğundan beri bundan muzdarip. bir kere bile hayvanlardan şikayet ettiğini duymadım. tam tersine bu alerjiyi yenip köpek almaya çalışıyor.
  bu dünya yetmedi size. hayvanlarla birlikte yaşamayı öğrenin artık. bu dünya onların da aynı zaman da, bilmem farkında mısınız? komşunuz beslemese de onlar yine de çoğalacaklar, ortalıkta dolaşacaklar, ayağınıza dolanacaklar. bu çok normal. onlar da yaşamaya çalışıyor işte ve iyi ki varlar.
 • ne seveceğimi şaşırdım lan!

  şimdi hayvan seviyoruz ama bir otobüs de insan mı seviyoruz? insanı mı seviyoruz, otobüsü mü? hayvan sevmezsek insan mı sevmiş oluyoruz? kedileri besliyoruz, insan sevmiyoruz ama mahallede alerjisi olanları seviyoruz? net yazın abi neyi sevip sevmeyeceğimizi kafam karıştı gitti. gideyim çöpün kenarındaki insanları besleyeyim bari. otobüse de mazot doldurayım.

  ha götüreyim ben kısırlaştırayım demek haşa yok tabii. başkası yapsın.
 • geçen gün pazarda civciv satan adama saldıran hayvanseverleri duyduğumda düşündüğüm önermedir. buradaki ince noktayı ya ben kaçırıyorum yada evet hayvanseverler bazen abartıyor.

  edit: küçük çocuklara oyuncak niyetine alınıp sonra ölen civcivleri düşünmeden yorumlamışım. evet böyle de hoş olmayan bir yanı var civcic ticaretinin :/
 • geçen haftaydı; sanırım araba sokak köpeğine çarpmıştı öyle bir ses çıkarıyordu ki zavallı ben ve arkadaşımız ağlamak üzereydik aradık belediye vetenirleği sonra genç şık giyimli bir genç geldi ve köpeğe sarıldı şefkatle ona sarılmış teselli eder gibi köpek sustu ona bakıyordu, belediyenin aracı geldi genç onlara yardımcı oldu. gözlerimiz yaşardı. genç delikanlıya baktım ne güzel bir insansın sen dedim. abi can bu can demesi ağlattı. hayvan severler abartmıyor biz insanlığımızı yitiriyoruz.
 • polene alerjisi olan insanlar için de bütün doğayı katledelim diye arttırdığım önermedir. hadi bakalım.
 • kapının önünde 10-15 tane kedi istemiyorum diyorsun ama bu konuda ne yaptın ki? sevabına her ay birini kısırlaştır, sen de rahat et, kediler de rahat etsin. 2 ayda bir doğurmayınca eminim sana dua edeceklerdir.
 • mezhebi gereği yaralı köpeğe dokunmayan insanları görmemizi sağlayan başlıktır.
  köpeğe sarılan ve ona şefkat gösteren genç delikanlı, şafii mezhebinin kurallarına aykırı mı davrandı? sahi şafii biri aynı şekilde davransa idi, günaha mı girecekti?
  hayvan sevgisini ortaya koyarken bile, amacı belli olmayan mezhep kurallarına bağlı kalınarak hareket ediliyor. "biz insanlığımızı yitiyoruz" derken, keşke köpeğe pis bir varlık muamelesi yapan mezhepçiliğe de ayrı bir parantez açılsaydı!