• son zamanlarda iyice ayyuka çıkmış gerçek. öncelikle söyleyeyim, troll de değilim cani de değilim. sadece kedi, köpek tüyüne karşı alerjisi olan, bu nedenle evde hayvan besleyen arkadaşlarına gidince nefesi daralan, burnu tıkanan ve öksürük nöbetine giren bir vatandaşım.

5 yıl önce bornova'da aldığım eve ilk girdiğimde sokakta oynayan tatlı bir kedi vardı. çöpün kenarında artık yemekleri eşeleyip karnını doyurur, miskinlik yapardı. ben de uzaktan uzaktan severdim, görünce mutlu olurdum. sonra komşumuz onu beslemeye başladı, kedi yedikçe yedi, dana gibi bir şey oldu. yavaş yavaş çevredeki kediler de lan burada bedava yemek var diyerek gelmeye başladı o çöpün yanına. komşumuz daha çok yemek vermeye başladı onlara. 2 yıl içinde o kedilerden ikisi doğurdu. doğan yavru kedileri de şırıngayla besleye besleye büyüttü komşumuz. ve artık bu sene fark ettiğim kadarıyla onlardan da bir kaçı doğurmuş durumda ve şu an çöpün etrafında yaklaşık 9-10 kedi, yanlarındaki kutuda da ciyak ciyak ağlayan 5 adet yavru kedi var. ve her gün komşumuz bu kedileri beslemeye, sokakta çöpün yanında kilolarca yemek vermeye devam ediyor. artık yemekleri vererek başladığı bu serüvene, şimdi sadece kediler için büyük bir tencerede yemek yaparak devam ediyor. her şey iyi güzel de ablacım, nereye kadar sürecek bu? bire bir aynı tip yazlıkta da var. ama şimdilik orada 5 tane kedi oldu.

yahu evimin önünde 10-15 tane kedi olsun istemiyorum, her kış arabaya binerken 5 dakika boyunca kedi kaçmış mıdır motora diye tedirgin olup arabamı tekmelemek istemiyorum ya da sokağa arabayla girerken lan buradan da bir kedi fırlar da kedi katili olur muyum diye düşünmek de istemiyorum. istemiyorum işte abi 15 tane kediyle beraber yaşamayı. madem bu kadar çok seviyorsun evinde bak kedilere, ya da git kedileri kısırlaştır ablacım? neden bu kadar insan içinde rahatsız olan vardır, ben kedi üretim çiftliği işimi bırakayım demiyorsun? şimdi aşağıya linç başlayacak. beğenmiyorsan siktir git vs diye bunu da biliyorum, ancak bu derdimi bir şekilde anlatmak istedim hepsi bu.

büdüt: alerji kısmına çok takılan olmuş. arkadaşlar ben de biliyorum sokaktaki kedinin benim alerjimi tetiklemeyeceğini. sadece kendimi tanıtmak istedim yazının başında. konuyla hiç alakası yok yani, anlam bütünlüğü açısından bir aksaklık olduysa affola. bir de madem alerjin varsa tedavi ol diyip ege üniversitesini önerenler olmuş. kendilerine teşekkür ederim ama zaten ben tıp eğitimimi oradan aldım. ancak hiç kimse kedi okşayabilmek için immünoterapi gibi uzun ve pahalı bir tedaviyi almak zorunda değil. alerjen ile temastan kaçınmak ilk ve en etkili tedavi yöntemidir ki ben de onu yapıyorum, hayvan sahiplenip evimde bakmamak da benim için dünyanın sonu değil açıkçası. immünoterapi almak yerine hiç bulaşmamayı tercih ederim.
  • katıldığım önermedir. hayvanları sevin fakat insanları da bir o kadar sevin. hayvanları düşündüğünüz kadar en azından çevrenizdeki insanları da düşünün. buna kontra olarak "ama insanlar pislik yapıyor hayvanlar yapmıyor" gelebilir fakat her insana da pislik gözüyle bakmayın. var öyle bokunu çıkarıp da bir otobüs dolusu insanın hayatını bir köpeğe değişecek insan tipleri. *

editinho: bazı kanı deli akanlar atlamış hemen "hayvan insan farketmez ikisini de seviyoruz" diye. sevin güzel yapıyorsunuz, size değil ki lafım. benim lafım başlıktaki gibi işin bokunu çıkaran "aşırı" tiplere. her boka muhalefet olmadan önce okuduğunuzu bir anlayın.**
  • hicbir zaman anlamayacagim sizi, sevme hayvani anlarim ama bu nefret nedir. ,insinliri digir virmiyirlir i kidir, kisisi insani seven hayvani sevmeyecek, hayvani sevip kollayan masum çoluğu cocugu korumayacak diye bir kural mi var. eger sevgiden haberiniz olsaydi bir seyi çok sevmenin baska seyleri sevmemek anlamina gelmedigini bilirdiniz.
  • benim yeğenimin de var alerjisi. 20 yaşında ve çocukluğundan beri bundan muzdarip. bir kere bile hayvanlardan şikayet ettiğini duymadım. tam tersine bu alerjiyi yenip köpek almaya çalışıyor.
    bu dünya yetmedi size. hayvanlarla birlikte yaşamayı öğrenin artık. bu dünya onların da aynı zaman da, bilmem farkında mısınız? komşunuz beslemese de onlar yine de çoğalacaklar, ortalıkta dolaşacaklar, ayağınıza dolanacaklar. bu çok normal. onlar da yaşamaya çalışıyor işte ve iyi ki varlar.
  • insan bencilliğini gözler önüne seren bir başlık daha. mahallede 10-15 tane kedi olmasını istemiyomuş, arkadaş sokaklar senin mi mahalle senin mi diye sorarlar adama. kendi evinde istemiyosan isteme zaten kadın getirip senin evine sokmuyor kedileri, sen sokağa girerken biraz daha dikkatli olmak zorunda olacaksın diye kedilerin yaşamaya hakkı yok mu? bunu mu anlamalıyız. buraya gelen insanlar kedi katili olmaktan korkuyor, arabayı daha yavaş sürmek zorunda kalıyorlar, o zaman kedileri toplayıp atalım ya da beslemeyelim ölsünler gibi mi bakmamız gerekiyor olaya? tam olarak derdinizi anlayamadık. ben de 1 kadın olarak pek çok erkekten rahatsız oluyorum, sürekli başıma bir iş gelecek mi acaba diye gezmekten çok rahatsız oluyorum, onları ne yapalım? çünkü bu mantığa göre onları da imha etmemiz gerekiyor. bide hayvan severlerin en çok karşılaştığı klişelerde top 10 de 1 numara "hayvanı o kadar seveceğine insanı sev." sana ne abicim? buna sen mi karar vereceksin, ister hayvan severim ister insan ister ikisini de severim. birini sevince diğeri sevilmiyo mu yani illa bi seçim mi yapmamız gerekiyo ya hayvanlar ya insanlar diye. kimin hayatının daha değerli olduğuna sen mi karar veriyosun, benim için bir otobüs dolusu tanımadığım insanın kedimin ya da köpeklerimin yanında hiç bir değeri yok. ben hiç bir çıkarım olmayan bu canlıları seviyorum diye senden daha mı kötü kalpliyim yani? bu kadar hümanizm kasıyosanız gidin eğitim derneklerine üye olun, terörle mücadele edin ne bileyim içinizdeki iyiliği ortaya çıkarın hayvan sevenlere bok atacağınıza. savunduğunuz şeyi desteklemeniz açısından daha somut bir eylem olur.
  • ne seveceğimi şaşırdım lan!

şimdi hayvan seviyoruz ama bir otobüs de insan mı seviyoruz? insanı mı seviyoruz, otobüsü mü? hayvan sevmezsek insan mı sevmiş oluyoruz? kedileri besliyoruz, insan sevmiyoruz ama mahallede alerjisi olanları seviyoruz? net yazın abi neyi sevip sevmeyeceğimizi kafam karıştı gitti. gideyim çöpün kenarındaki insanları besleyeyim bari. otobüse de mazot doldurayım.

ha götüreyim ben kısırlaştırayım demek haşa yok tabii. başkası yapsın.
  • geçen gün pazarda civciv satan adama saldıran hayvanseverleri duyduğumda düşündüğüm önermedir. buradaki ince noktayı ya ben kaçırıyorum yada evet hayvanseverler bazen abartıyor.

edit: küçük çocuklara oyuncak niyetine alınıp sonra ölen civcivleri düşünmeden yorumlamışım. evet böyle de hoş olmayan bir yanı var civcic ticaretinin :/
  • iyi yanlarına bakılması gereken durum.
    avrupa'da zamanında şeytan vs. nedenlerle kedileri öldürdüler sonra veba farelerle bulaşıp ortalığı kırdı geçirdi. demiyorum ki kediler olmasa veba salgını olur, ama birçok zararlı hayvanatın fazla çoğalmasını engelliyor yine de kediler. karınları tok olsa bile av dürtüleri olan hayvanlar bunlar.
  • geçen haftaydı; sanırım araba sokak köpeğine çarpmıştı öyle bir ses çıkarıyordu ki zavallı ben ve arkadaşımız ağlamak üzereydik aradık belediye vetenirleği sonra genç şık giyimli bir genç geldi ve köpeğe sarıldı şefkatle ona sarılmış teselli eder gibi köpek sustu ona bakıyordu, belediyenin aracı geldi genç onlara yardımcı oldu. gözlerimiz yaşardı. genç delikanlıya baktım ne güzel bir insansın sen dedim. abi can bu can demesi ağlattı. hayvan severler abartmıyor biz insanlığımızı yitiriyoruz.
  • polene alerjisi olan insanlar için de bütün doğayı katledelim diye arttırdığım önermedir. hadi bakalım.
hesabın var mı? giriş yap