şükela:  tümü | bugün
 • ben çoğu hayvanseverin psikolojik olarak normal olmadığını düşünüyordum zaten bu sabah bir kez daha kanıtlanmış oldu benim için.
  sabah babaannesi oğlumu gezdirmeye çıkarmıştı bebek arabasıyla, sokakta da bir tane köpek var yandaki evin bahçesinde de kadın duruyordu kayınvalidem bu köpek kimin diye sordu, kadın sahipsiz dedi. sonra kayınvalidem de o zaman belediyeyi arayalım alsınlar falan dedi. ardından kadın bir bağrınmaya başladı işte sana ne oluyor sen bak işine gibi bir takım cümleler söylemeye ayrıca karşısına geçip dikleniyor kocası engel olmaya çalışıyor. bende kayınvalidemi çekmeye çalışıyorum tamam gel biz gidelim sen karşılık verme diye.
  bağrışmalardan dolayı oğlum da korktu ağlamaya başladı(6 aylık). kadına diyorum tamam susun bak çocuk da korktu, kadın başladı bana da bağrınmaya al oğlunu git vs. biz de dönmüş gidiyorduk bunu duyunca ben sinir oldum geri döndüm sen ne diyorsun üslubuna dikkat et dedim biraz da ben tartıştım ama gerçekten sinirlerimi bozdu.normalde de çok sakin bir insanımdır sonradan kayınvalidem de diyor niye geri gittin döverdi seni falan. kim kimi döverdi bilemiyorum ama insanın evladı söz konusu oldu mu kaplan da kesiliyorsun yani bana bir şey dese bu kadar sinirlenmezdim belki ama ben çocuğumu kendi evimin önünde de dolaştıramıycak mıyım? senin köpeklerin daha mı kıymetli. eve gelince eşime de anlattık o da annesine diyor dormicuum bir çaktı mı feleğini şaşırırdı ki birkaç sinirli anıma şahit olmuştuswh.

  son olarak biliyorum ki başlığın altına gelip linçleyecek insanlar var hiç umrumda değil bende hayvanları severim ama çevreye rahatsızlık veriyorsa sıkıntı. bu bahsettiğim kişinin bahçesinde 4-5köpek var ve bazen havlamaları yüzünden uyku dahi uyunmuyor. ayrıca en son polis çağrıldı polis geldiği vakit köpeğe tasma takıp biz bakıyoruz dediler madem siz bakıyorsunuz enbaşında niye sahipsiz dediniz ya da sokağa o şekilde bırakıyorsunuz. eğer ki bakamıyorsanız ya sahiplendirin ya da belediye gelip. bir yandaki evde oturan bayan bile çıkıp dedi ben veterinerim ve siz bu köpeğe kötülük yapıyorsunuz dedi onun bile üstüne yürümeye kalktı. bu hayvanseverliğin kaçıncı boyutu yani?

  dipnot: kayınvalidemi de sevmem kavgacı ve ağzından çıkanı kulağı duymayan biri ama bu konuda kesinlikle haklı, oturduğumuz yerde çok fazla başıboş köpek var bir çare bulunması lazım.

  edit1: başlığı yanlış açtığımı kabul ediyorum ama entryde çoğunluk diye belirtmiştim herkesi kapsamıyor elbette ki ve başlık altına girilen entrylere bakarak ne kadar haklı olduğumu bir kez daha gördüm teşekkürler.
  edit 2: tartışma sırasında ben kayınvalidemi alıp ortamdan uzaklaşıyordum ve en başında iki tarafı da sakinleştirmeye çalıştım bende destek çıkıp evet hadi hemen belediyeyi arayalım demedim ve oğlumun korktuğunu söylememe rağmen piskopat karı bağrınmaya devam etti.
  edit 3: tabiki çocuğum bana kıymetli çok sayın dangalak arkadaşlar onu ben 9 ay karnımda taşıdım ve uyumayınca geceler boyu ben bekliyorum başında umarım allah size de evlat nasip eder de onun gözündeki korkuyu görünce sakin kalabilirsiniz.
  edit 4: muhtemel sonu kaynanasının dedikodusunu yapmakla geçecek veya annesiyle karısının arasında kalacak olan yazar arkadaşlar düşüncelerini belirtmiş teşekkür ediyorum.
  edit 5: gözü kanayan yazar arkadaşlara acil şifalar diliyorum. evet bağrınmak şive diye bir şey vardır ve edebiyatta bile yeri vardır kaldı ki ben türkçe öğretmeni değilim.
 • tek bir olay üzerinden üstelik ortada köpeğin hiçbir saldırma ya da tepkisi olmamasına rağmen sırf sokakta kendi halinde duran bir hayvana laf atmayı hüner sayan bir kadın ve buna tepki koyan bir kadını içeren hikayedir. yani bir insan istemiyorsa o köpeklerin bir sokakta yaşama hakkı bile yoktur. neden; çünkü insan tüm dünyanın hakimidir ve onlar istemiyorsa başka hiçbir canlının yaşama hakkı yoktur.

  az çok insan psikolojisinden anlayan bir insanın burada kimin sorunları olduğunu anlayacağı aşikardır. ben havyansever bir insan olmaktan her zaman için gurur duydum. en azından topluma zararlı ve nefret kusan bir birey olmaktansa onları sizin gibilerden korumaya çalışmak çok daha yararlı bir davranış oluyor.

  edit: köpeksiz sokaklar istiyoruz diyen kişilerin hayatları boyunca bir kez bile barınaklara gitmediğinden eminim ki benim hayatım barınaklarda geçmiştir. sanki bu barınaklar beş yıldızlı otel gibi hizmet veriyor ve hayvanlar ekmek elden su gölden yaşıyorlar. çoğu barınakta maddi imkansızlıklar yüzünden hayvanların içinde bulunduğu durum ortadadır. barınakların tamamı gönüllülerin kendi cebinden yaptığı harcamalar ile ayakta duruyor. çoğu zaman biz mama aldık, biz tedavi masraflarını karşıladık, biz onlara ilgi gösterip düzelmelerini sağladık. köpeksiz sokaklar istemek o kadar basit değil yani. ha tüm köpekleri topluca bir yere kapatalım ya da yok edelim diyecek kadar da vicdansız bir insansanız bu konuda yapacak tek bir yorumum bile yoktur.

  edit 2: kimlerin psikolojik sorunları olduğunu belli etmek için havyansever olmayan insanlardan mesaj kutuma gelen mesajlardan birinin görselini eklemek istedim.
  görsel
 • sadece insan seven , hayvan sevmeyen de faşittir.
 • yanlış tespit içeren başlık.
  hayvan sevmeyenlerin, hayvanlara şiddet uygulayanların psikolojik sorunları vardır.
  hatta eninde sonunda bu sorunları insanlara şiddet uygulayarak göstermeye de başlarlar.

  edit: bu arada dip not olarak belirteyim, gerçek hayvanseverlerde yaygaracı, saygısız, insana saygı duymayan bir tavır göremezsiniz.

  edit:imla
 • barınaklarda hayvanlara yapılabları gördükten sonra asla barınağa bırakılmaması gerektiğini savunuyorum. hem hayvanların kötü koşullarda yaşamaması istwemek psikolojik sorunsa evet hepimiz sorunluyuz.
 • doğru tespit benim gördüklerim de kırık tipler genelikle aslında hepsi yanlız
 • bir insanın yaptıklarının bir gruba atfedilmesi durumu. hiçbir tutar yanı yok. insanlar katildir desem aynı kapıya çıkar. sonuçta bir yerlerde bazı insanlar cinayet işliyor.
  tanım: olmayan durumdur.
 • herhangi bir türün tamamını sev(me)mek (altı çizili) psikolojik bozukluktur. hayvanseverin bazıları insanlardan nefret ettiği için böyle bir algı oluşuyor. yoksa hayvanları da insanları seven, dünyanın güzelleşmesi için çalışan bir insanın psikolojisi niye bozuk olsun.
 • benzer bir fikre veterinerde sıra beklerken kapılmıştım. gelen hiç kimse normal değildi.