şükela:  tümü | bugün
 • iphone için uygulaması olan bedava sms servisi. seviyoruz.
 • steven soderberghin yönettiği ve daha önce adı knockout olarak açıklanan ama haywire olarak değiştirilen henüz gösterime girmemiş film.
  kadroda gina carano, ewan mcgregor, michael douglas, channing tatum, michael fassbender, antonio banderas, ve bill paxton var.
 • türkçe alt yazılı fragmanı için (bkz: http://sinefabrik.wordpress.com/…011/07/26/haywire/)

  bir kadın ihanete uğruyor ve intikam alıyor. aslında tam angelina jolie'lik filmmiş.
 • az önce bitirip geldim.
  çekilecek çile değilmiş.

  ne ewan mcgregor'ın, ne michael fassbender'in, ne antonio banderas'ın, ne de red alert 3'teki canımız ciğerimiz natasha'yı canlandıran gina carano'nun varlığı filmi kurtarabiliyor.

  halbuki ne hayallerle gitmiştim, ewan mcgregor'ın kötü adam performansını feci merak ediyordum. rezil bir senaryo, rezil oyunculuklar, rezil bir son... ulan afyon mu verip oynattınız bu adamları ya? niye hepsi donuk. ölü gibi?

  en keyif aldığım film türü haksızlığa uğradıktan sonra alınan sağlam intikam konulu olanlardır. hele ki baş kahraman kadınsa daha da ilgimi çeker. ama bu bile kurtarmaya yetmiyor. senaryo öyle boktan yazılmış ki, sizin sempatinizi kazandığı takdirde anlam kazanabilecek filmde gina carano'ya zerre sempati beslemiyorsunuz. du bakali n'olcak diye bekleyip duruyorsunuz, bi skim olmuyor.

  olumlu olarak söyleyebileceğim tek şey yakın dövüş sahnelerinde gaz müzik kullanılmaması olmuş. gerçekçiliği bir nebze artırmış. ancak filmin geneli öylesine kötü ki, gitmeyin, gitmek isteyene engel olun. indirip izlemeye bile değmez.
 • çok sevdiğim film olmuştur. steven soderbergh türden türe atlamayı seven birisi. bu kez intikam konulu aksiyona elini atmış, kanımca altından da kalkmayı bilmiştir. gene filmine sağlam oyuncuları doldurmuş ve hiç şaşırtmayan bir şekilde bu oyuncuları beşer dakika oynatıp hikayesini daha fazla önemsediğini kanıtlamıştır kendileri. contagion'ı izleyenler zaten bu filme giderken eminim karşılaşacakları filme karşı hazırlıklıydılar. değillerse bile hazırlıklı olsunlar. contagion'da da steven onca yıldızı çok az oynatmış, hikayeyi daha fazla önemsediğini kanıtlamıştı. evet, koskoca kate winslet'ı, güzeller güzeli marion cotillard'ı, sadece dizisiyle bile ona "usta" sıfatını rahatlıkla bahşedebileceğim bryan cranston'ı ve gwyneth paltrow'u daha fazla görmeyi ben de isterdim. ama şu haliyle de contagion'ı başarılı bulduğumu söyleyebilirim. dolayısıyla yönetmenin haywire'ına giderken içimden bir hissin gene onca oyuncuyu fazla oynatmadığını söylüyordu. nitekim öyle de oldu. soderbergh, fassbender'ı on dakika oynatmış. banderas, tatum ve douglas ise iki üç sahnede görünüp filmi bitiriyorlar. başrol ve filmin tamamı gina carano'ya ait. kendisi de deneyimli olduğundan dövüş sahnelerinde döktürüyor. oyunculukta da fena değilmiş. yani göze batan bir performans sergilemiyor. diğer oyuncular yardımcı yardımcı takılıyorlar filmde. fassbender oyunculuktan çok dövüş sahnelerindeki yeteneğini sergiliyor. on dakikalık rolüyle ileride kendisine bu türden bir teklifin gelmesinin önünü açıyor. filmin kötüsü ewan mcgregor da "yönetmenin istediği" performansı ortaya koyuyor. yönetmen gene soğuk bir anlatım tutturmuş. tıpkı contagion'daki gibi. bir ocean'daki gibi bizleri karakterlerle bağdaştırmıyor. yani karakterin başına bir şey geldiğinde duygularımızı hareketlendirmiyor. bu onun yapmaktan hoşlandığı bir şey. contagion'da da bizlerin duygularını şahlandırmaktan çok düşüncelerimizi hareketlendirmeye çalışmıştı. yani karaktere üzüleceğine hükümetin, toplumun geldiği nokta üzerine düşün demek istiyordu. burada da bizleri dönen dolaplar üzerine düşündürtmeye çalışıyor. o yüzden filmdeki kötü karakterden zevk alınmıyor. evet, ewan'ın döktüreceği bir karakter (ardı ardına çektiği aşık ve iyi karakterlerden sonra onu kötü bir karakterde daha fazla ve daha baskın bir şekilde izlemek güzel olacaktı) var ama soderbergh soğuk bir anlatım tutturduğundan ve başrole bir kadın karakteri yerleştirip hiçbir karakteri bu kadın karakter kadar önplana çıkarmadığından ewan'a da yazık oluyor. artık dileğimiz usta oyuncunun çok yaşlanmadan şu hali daha fazla bozulmadan bir kötü karakterde daha yer alması.

  filmdeki dövüş sekansları çok başarılıydı. özellikle fassbender ile carano arasındaki dövüş. bunun dışında filmde müziğin fazla kullanılmaması da bir artı bana göre. yer yer sahnedeki seslerin kısılması gerilimi arttıran unsurlardan. filmdeki mekanlar da çok sağlam kullanılmışlar. bir gidip görmek gerek düşüncesini ekiyorlar beynimize. sağlam yerlerde çekimler yapılmış yani.

  son olarak... eğer müthiş bir aksiyon beklentisiyle gidilirse hayal kırıklığına uğratacaktır. eğer kadro için gidilecekse gene hayal kırıklığına uğratacak. eğer müthiş bir intikam beklentisiyle gidilirse hayal kırıklığına uğratacaktır. aslında soderbergh'in contagion'ını sevmeyen çoğu kişiyi hayal kırıklığına uğratacaktır. demem o ki beklentiler düşürülüp ve tipik bir hollywood intikam filmi izlenmeyeceğinin farkında olunup izlenmeli. böylelikle benim gibi filmi çok sevebilirsiniz. öbür türlü dakikalarca filme küfredebilirsiniz.
 • bugün izledim, hiç beğenmedim, bomboş, berbat bir film olmuş.

  halbuki büyük beklentilerim vardı filme dair, harika bir kadro, ewan mcgregor kötü adam olacaktı ve çok da iyi olacaktı emindim. michael fassbender vardı, antonio banderas vardı, gina carano vardı, e yönetmen de steven soderbergh, kötü bir film olma ihtimali yoktu.

  varmış. çok kötü oyunculuklar, berbat bir senaryo, kötü bir kurgu, berbat dövüş koreografileri. bu kadar potansiyele sahip olmasına karşın bu kadar olmamış bir film izlememiştim uzun zamandır. soderberg nasıl film yapılmaması konusunda ibretlik ders olacak bir film kotarmış.
  hadi diğer oyuncuları bırak ewan mcgregor bile kötüydü ki hep bunun imkansız olduğunu düşünmüşümdür.

  illa izleyecekseniz bekleyin malum ortamlarda yerini alsın. o zaman bile izleyecek daha güzel şeyler bulunabilir. hiç tavsiye etmiyorum haywire'ı.
 • haywire başlığını görmemle birlikte gözümün önüne şu geldi nedense..
 • bugün ömür gedik'in zeki demirkubuz'un son filmi hakkındaki övgü dolu yazısını okuyunca yeraltı'dan tiksindim. ama sinemaya da gitmek lazım diye yönetmen ve oyuncuların ismine bakarak bu filmi seçtim. evet, çok kötü bir film. bu kadar meşhur ve iyi oyuncuyu bir araya toplayıp bu kadar kötü bir film çekmek zor olsa gerek. hele o dövüş sahnelerinin kötülüğünü anlatacak söz bulamıyorum.