şükela:  tümü | bugün
 • sirkeci'de fotoğraf makinesi parçalarının alınıp satıldığı, tamir edildiği bir pasaj.
 • satin almak niyetiyle gidiliyorsa bir not defteri bulundurmakta yarar var; cunku cok fazla alternatif var ve ayni makinenin fiyati $50-100 bile oynayabiliyor(hatta daha fazla-2. el bir canon eos 1000 f'i hem $250 hem de sadece 250 milyona buldum). not edip karsilastirmak iyi olur.

  acemiyseniz(ki ben su katilmamis bir acemiyim, tirmalayarak i$i kapmaya cali$iyorum), makine nasil sokulur, takilir, ikinci el alirken nelere dikkat edilir vb. ogrenmeden gitmeyin derim. ikinci el alirken bu bilgilerden yola cikarak saticiya yaptiginiz her uyuzluk indirim olarak geri donecektir.(vidalarina tornavida degmi$, tamir gormu$ bu makine gibi...)

  bir de bazi dukkanlarda deneme filmi diye bir olay var, varsa orada yoksa kendiniz film takarak cekim yapin ve hemen yakinlarda bastirin, bir bakin. donu$u olmayabilir. lenslerde gozle kontrol ederken her ne kadar problem cikmasa da %100 problemsiz oldugunu garanti etmez.
 • benzeri baskentte bile olmayan pasaj. ne ararsan var, ne sorarsan var.
 • ikinci el fotograf makinesi ariyorsaniz bakmaniz gereken yerlerin basinda gelen, kadikoydeki carttaki curttaki tezgah ve dukkanlardan cok daha guvenilir ve buyuk ihtimalle girerken almay dusundugunuz seyi degil de saticinin saatlerce konusmasi sonucu ortak karar verdiginiz seyi alacaginiz, at katinda resim satan bir yer de olan, bir de karanlik oda kiralama imkaniyla ilgili bisi gordugum cennetimsi yer.
 • canon lenslerini erkayalar fiyatinin yarisina hatta daha azina elde etme sansi veren pasaj. burada bu tur urunler usa fiyatinin biraz ustune garantisiz olarak satilmaktadir.
  ancak her aranan bulunamamaktadir.
 • ilk makineyi almaya giderken mutlaka çakal olanlarına yem olmamak için anlayan biriyle gitmekte fayda vardır.
  bana sorarsanız anlayan adam zaten hayyamdan alışveriş etmez, edenleri de alacaklarını avcı kuşlar gibi hızla alır ve uzarlar ortamdan.
  enteresan yerdir hayyam, herkes atar tutar, ne alacağınız bilip öyle gitmenizde fayda var. zenit alacam diye gidip hasselblad body ile eve yollanmanız mümkündür verilen gazlarla.
 • daha ziyade basın fotoğrafçılarının makinelerinin alım satım ve tamirinin yapıldığı pasaj. amatör fotoğraf meraklılarınınsa gittiği zaman hayatının kazığını yemeden çıkmasının zor olduğu fotoğrafın kurtlar sofrası.
  nikon severlerin ikinci kattaki macro murat'a uğramaları ve alışverişlerini mümkün mertebe ondan yapmaları dost tavsiyesi olarak kabul edilebilir.
 • güvenilir esnafları barındıran; sirkeci'de tramway yolunun takibinde sağda kalan çarşı.girişte metro fotoğraf karşılar sizi.2 yıl dükkan garantisi verir ürünlerine ama 50-75 dolar daha pahalıdır.bunun dışında babataş ve klas fotoğrafçılık vardır ki buralar da güvenilir yerlerdir.bu esnaflar adam kazıklamayı ya da çakallık yapmayı pek sevmez.doğubank esnafına benzemez.çünkü hayyam'da x fotoğrafçısı kazıkçı ya da sonradan müşterisini tanımıyor gibi bir söylenti çıktı mı işi bitik demektir.ayrıca bu adamlar uzun yıllardır burada ikame etmektedirler.

  1. kata çıktığınızda macro fotoğraf vardır.burası da iyidir ama fiyatları yüksektir.ikinci katta da odak fotoğrafçılık mustafa tekecivardır ki ben böyle esnaf görmedim.aldığım d300'ü sırf benim içim rahat olsun diye 3 gün sonra değiştirdi direk.ayrıca çok da uygun bir fiyat verdi.amerikadan almış gibi bir fiyata sahip oldum.kesinlikle tavsiye ederim kendisini.verdiği fiyatla diğer dükkanlar arasında en az 25 en çok 100 dolar oynuyordu.

  bunun dışında üst katlarda reflex ve nova fotoğrafçılıkvar.onlardan da makine alabilirsiniz.

  %20 gibi bir vergi gelmişken hayyam çarşısı vazgeçilmez bir yerdir.taksitle de satış vardır ama banka vade koymakta, o yüzden pek tavsiye etmem.

  metro dışındakiler 1 yıl dükkan garantisi vermektedirler.ayrıca onlar size pahalı modelleri satmazlar.sizin işinize yarayan modeli almanızı isterler.d300den daha uygun ama d300e yakın kalitede olduğunda eos 40dalmam için çok ısrar ettiler genel olarak.ama benim kararım kesindi.gerçi madem eos 40d almıyorsun bunun üstüne biraz daha koyup eos 5d al diyen babataş fotoğrafçılık'ı da unutmamak lazım.
 • adını muhtemelen cabir ibni hayyam'dan alan pasaj.
 • en kalabalık zamanlarında bile bütün esnafın, herkesle fotoğraf ve fotoğraf makinesi üzerine sohbet edecek kadar zaman ayırabildiği çarşı.