şükela:  tümü | bugün
 • rusya, iran, azerbaycan, kazakistan ve türkmenistan'ın hazar denizi'nin hukuki statüsü konusunda 12 ağustos 2018'de yaptığı anlaşmadır.

  üçüncü ülkelerin varlığına engel olan anlaşma! bu ucu açık bir kavram çıkarılan petrol ve doğalgazın üçüncü bir ülke aracılığı ile dünyaya satılması mı ? yoksa üçüncü ülkenin burada doğalgaz petrol aramasının engellenmesi mi amaçlandı zamanla görülecek!

  ilk durum türkiye için bir handikap olabilir. çünkü türkmen doğalgazının hazar denizi üzerinden azerbaycan'a oradan türkiye'ye transferi sözkonusuydu.
  putin reis yine bize havucu gösterip sırtımıza sopayı vurdu sanırım.
 • 22 yıldır üzerinde uğraşılan ve gün itibariyle mutabakata varılan anlaşma. putin, ilgili anlaşma için "dış ülkelerin bölgede olmamasını garantiliyor" demiş. o dış ülkelerden kasıtın hangi ülke olduğunu hepimiz biliyoruz.

  bence zekice yapılmış bir anlaşma. bir de maddeleri okuyabilse idik iyiydi. bulamadım internette. gören bilen bulan varsa bir yeşil rica ediyorum.
 • meali; rusya ve iran hazar denizinde hakim olacak ve kaynakları çıkarıp bundan kar edecekler. 3 türk ülkesi ise kıyısı olduğu için formaliteden anlaşmaya dahil edildi. bunun nedeni de ikincil bir ülke olan türkiye ve abd'nin bu kaynaklarda hak sahibi olamaması. zira azerbaycan türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde. tam olarak budur. süreci izleyin ve görün. türkmenistan ve azerbaycan hazarda neler yapabilecek görün. abd ne kadar tehlikeli ise rusya ve iran onun kadar hatta ondan daha tehlikelidir. her zaman da böyle kalacak.