*

• kıskançtır bunlar, bulundukları yer de dahil olmak üzere çok şeyi hazmedemezler, elindekilerle yetinmesini bilirler ama karşısındaki insanların şartlarını da sindiremezler.
  • kendine yapılanları hazmedemeyerek sürekli aka boka öfke kusan, zavallı kelimesini kullanmanın caiz olduğu, beyine ihtiyacı olmayan, sadece omur ilikle de yaşayabilecek insan türü.
    (bkz: geçmişte birlikte olunan kadınlar)
  • hayatta herkesin neden ben dediği anlar vardır. evine hırsız giren kişi, neden benim başıma geldi bu olay, neden başka kimseye gelmedi, yıllar önce girdiği ehliyet sınavı iptal olup da ehliyeti hükümsüz olan kişi neden ben... der durur. aslında herkesin "neden ben" diyeceği olayları vardır ama olaylar farklıdır. genelde şikayet edilmese de bazı insanlar hazmedemez, illa bir şey demeli, bir öç almalı, kafasını ezmelidir. ama hayat bu öçlerle, kindarlıklarla geçip gidemez, her gün takacak bir olay olur vessalam.

işte takıp unutmayan, her olayı problem haline getiren kişidir hazımsız insan.*
  • midesinde asit barindiran insandir. ne icse sirke etkisi yapar, bakisi, fikirleri, niyetleri sirkedir hazimsiz insanin. kendisi pek matahtir, secer icimizden birini der ki " bu insan pistir, hakir gorulmesi gerekendir, asagiliktir, kapisina kirmizi boya ile carpi koyulasidir, sizler de benim gibi yapin, reddedin, tecrit edin..koyun gib takilin pesime" hazmedemedigi nedir peki bilir misiniz iki gozum cemaat?

kisi sozleriyle kendini aynalar, hazimsiz insanin yaptigi gibi. pis olan odur, hain olan odur, midesi hasedinden ates ile yanan odur, kapisina carpi koyulasi odur, farkindadir sevilmedigini zerre sevilmediginin, insanlarin onu kullandiginin, yuzune gulup ardindan soylendiginn, acisini sevilenlere camur atmakla cikarir. karsimizdakine yukledigimiz iyi yahut kotu sifatlar bizim sifatlarimizdir, bunu da unutarak acar agzini yumar gozunu..

dahasi haddini de bilmez, dostluk nedir bilmez, sanar ki hazimsiz insan, dostum dedigi onun kulu kolesidir. oyle somurur, oyle yuregine kizgin demir basar, gozyaslarina acimaz. hayatina mudahele eder, her adimini o belirlemek ister, islerine karisir, kendini bir halt matah biri saniyor ya. sanar ki o kurtaracak dostunu, dostunun akli yok zira. hayatinin en ince ayrintilarina kadar iner dostunun ve suluk gibi emer, somurur. dostunun dostlarini secmeye kalkar. o mide bulandiricidir senin dostun olamaz der sevdiginden ayirmaya calisir. tahammulsuzdur. kiskanctir, haset etmenin son noktasina erismis haindir.

neyi cekemez? kimlere saldirir? kendi icinde necasetten olan ne varsa, onlari icinde barindirmayan halis insana saldirir. bakin etrafiniza bir? insanlara camur atanlara bakin, hayir hayir gormek uzre bakin, dikkatli bakin. attigi tum iftiralarin kendi sifatlari, yaptiklari oldugunu goreceksiniz.

kendisi hain olmayan baskasini nasil hain ilan edebilir? bu yuzu nasil bulabilir?

hazimsiz insan kalbi zehirli olan insandir, dua edilesidir, inayet hah olsun diye tesbih cekilesidir.. halini bile bile hazimsizliga devam edene veyl olsun.. hainliklere kör olanlara veyl olsun..

arinmali, hatalardan ders cikarmali, cocukluklarla gecirilecek zaman degil zaman..toparlanmali, af dilenmeli, halis olunmali..

kör olmayalim, birbirimizi ikaz edelim, niyetlerimizi yoklayalim.. kotuluk kolay, iyilige layik olmali, layigini vermeli iyilerin de..

(bkz: niyet yargilamak/@hezarfenn)
hesabın var mı? giriş yap