şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rize çamlıhemşin ilçesinde bulunan alt tarafı ormanlıkta kalan açık bir sırta kurulmuş çok güzel bir yayla. hazindak'tan ayder ve amlakit yaylalarına iniş mevcut. pokut yaylasından da biraz zorlu fakat oldukça eğlenceli ve manzaralı bir yürüyüş yolu var. yürüyüş yolu ortalama iki iki buçuk saatte tamamlanabiliyor. yürürken karşılaşacağınız sis sizi kendine çekiyor, dünyadan soyutlanıyorsunuz. yayla evleri hayranlık uyandıracak cinsten güzel, manzarası yine nefes kesici. hemen hepsi tahta ve taş karışımı, görüntüleri muazzam. bu yaylada henüz konaklama yapabileceğiniz bir yayla evi mevcut değil fakat yöresel yemeklerini yiyip, çay içip dinlenebileceğiniz bir yer var. yaylada elektrik yok fakat pokutun aksine su konusunda sıkıntı çekmiyorlar. yeryüzündeki gizli cennetlerden biri daha, ne diyeyim yolunuz düşerse mutlaka görün.
  • şu ana kadar gördüğüm rize yaylaları arasında bana en çok huzur, dinginlik ve doğallık izlenimi veren yayla oldu. (bkz: pokut yaylası)na gittik çıkınca (bkz: amlakit yaylası)na gidelim dedik. mekanında kaldıgımız abi, pokut'a girmeyip, geldiğimiz yoldan devam edersek (bkz: hazindak yaylası)na gideceğimizi, devam edince, ileride aşağıdan dönüp (bkz: amlakit yaylasına) gidebileceğimizi söyledi. gerçi amlakit yaylasına başka yoldan gittim, ayrı bir entride anlatacağım.
    pokut'tan hazindak'a giden yol yüksek araç istiyor. yer yer kayalıkların olduğu bölgeler mevcut ve buralardan altı alçak arabayla geçmek mümkün değil. özellikle ormanlık alandan geçişin olduğu bazı noktalar ambiyans açısından çok etkileyici. yolda devam ederken, bir anda karşınıza evler çıkıyor. bir adet girişte pansiyon vardı, üzerinde hazindak yazıyor, ordan anlıyorsunuz zaten hazindak'a geldiğinizi. pek büyük değil sanki dedim, girişte bir alan var, aracı oraya çektim, evlerin arasından yürümeye başladım. kuş sesleri, yaylanın her yanından fışkıran suların şırıltısı, çook aşağılarda ama gürül gürül aktığı belli olan derenin sesi, puslu hava ve arada kendini göstermeye çalışan güneş, yaylaladaki evlerden birisinden yaşlı bir teyzeye ait olan şiveli konuşma ve daha fazlası. ben burda hissettiğim ambiyansı, huzuru başka yaylada hissedemedim. yaylada ilerledikçe yaylanın küçük olmadığını, arkalara ve yamaca doğru yayıldığını görüyorsunuz. yaylanın bulunduğu az bir alan iki vadiye bakıyor. fırsatınız olursa bu doğal yaylaya uğrayın derim.
  • kaçkar dağları milli parkı sınırları içinde yer alan ve bozulmamışlığıyla insanı kendine mecnun eden bir yayla. kendisine samistal yaylası üzerinden ulaşılabileceği gibi, amlakit yaylası üzerinden girilen bir masal ormanı patikasıyla da varılabilir. bu patika kendinizi gerçekten de bir masal kahramanı hissettirecek güzelliktedir ve bazı kısımları zamanın ermeni ustaları tarafından döşenmiş taşlarla bezelidir. yayla evlerinin çoğunun üzerinde osmanlıca inşa kitabeleri bulunur ve sakinlerine göre 300 senelik orjinal evler de bunların arasında yer almaktadır. yayla da hayvancılık yapılmadığından mıhlama bulmanız çok güçtür. yayla'ya beş yüz metre uzakta kamp yapılabilecek mükemmel manzaralı bir düzlük bulunmaktadır. bu yayla üzerinden başlayan zorlu yol takip edilerek, pokut ve sal yaylalarına da ulaşılabilir.