şükela:  tümü | bugün
 • kanalistanbul, 3. havalimanı, şehir hastaneleri gibi projeler için verilen artık resmi gazete’de ilan edilmesi zorunluluğu bulunmayan garanti
 • bütçe disiplinini alt-üst eden bir uygulama. 80'li ve 90'lı yıllardaki ekonomik krizlerin temel nedenlerindendir.

  ilgili dönemin garabet bir uygulaması olmasına rağmen, 2014 yılında akp tarafından tekrar hatırlanmıştır.

  bakalım "ben küçük dangalak" gibi akp fanboylar bunun için nasıl bir savunma argümanı üretecek?
 • hazine garantisiyle kullanılan bütün kredilere ilişkin veriler hazine müsteşarlığı tarafından yayımlanmaktadır.
  http://www.hazine.gov.tr/…i8=&mid=133&cid=12&nm=637

  bunun dışında hazine'nin garanti verdiği ancak istatistiklerde görünmeyen bir kredi varsa bu büyük problem. ben böyle bir işlem bilmiyorum.
 • 3.havaalanı projesine kimsenin kredi vermeye yanaşmaması üzerine akla gelen yöntem. yabancılara tamam parayı verin birşey olursa sonunda biz ödeyeceğiz diyorlar.
  tapelerde okuduğumuz adamların böyle bir garanti varken kalkıp da aldıkları kredileri dürüstçe geri ödeyeceğini düşünen varsa beri gelsin; kaldı ki dürüstçe hareket etseler bile üstlendikleri ciroyu yaratabilecekleri şüpheli.
 • tarrağı yedik/yiyeceğiz/yedireceğiz demenin başka renkli olanı.

  devlet adamları ne zaman devleti vatandaşın yanında tutmuş ki. varsa yoksa inşaatçılar.
 • "özel sektör borcu dış borçtan sayılmaz yaa" diyenleri bir de şimdi görmek istediğimiz teminat türü.
 • kamu ihale yasasının 11 yılda 164 kez değiştirerek, her büyük ihale için "bebeğe don biçer gibi" bazı ihale katılımcılara kişiye özel ısmarlama ihale kanunları hazırlandığı bir türkiye'de çok da şaşırmamak gerekir.

  asıl şaşırılması gereken laf ile icraat arasındaki çarpıklıklar. ne yazık ki hiç bir zaman lafla peynir gemisi yürümüyor. iş, işadamlarına, yabancı yatırımcılara, ekonomistlere sunum veya konuşma yapmaya geldiği zaman nasıl da güzel "şeffaflık, hesap verebilirlik" konuları el üstün de tutuluyor da, iş icraata geldiğinde böyle çarpık kanunlar ortaya çıkıyor!

  zaten tüm bu çarpıklık türkiye'nin özeti. söz ile mangalda kül bırakmayanlar, iş icraata geldiği zaman "patrondan" gelen emirlere harfiyen uyuyor.

  o zaman yazımızı başbakan yardımcısı sayın ali babacan'ın tam bir ay önce uludağ ekonomi zirvesinde yaptığı konuşmadan bir alıntıyla yazımızı tamamlayalım.

  " rekabetin olduğu ama hukukun da çalıştığı bir ekonomiye kurallı piyasa ekonomisi diyoruz. rekabet işlerse halk bundan istifade eder. şeffaflık hesap verebilirlik bunlar çok önemli ilkeler. bunlar önümüzdeki dönemde çok dikkat etmemiz gereken alanlar"

  peki.

  edit: görüldüğü üzere okuduğunu anlamayan, veya anlamak istemeyen insanlar hala olayın vahametini anlayamamış.

  öncelikle yandaş gazete, şöyle gazete, böyle gazete muhabbeti olmasın diye "resmi gazete" üzerinden bir kanunu görelim.

  http://www.resmigazete.gov.tr/…04/20140419-12-1.pdf

  yönetmelik göreceğiniz üzere 6 mart 2014 tarihinde yasalaşıp, 19 nisan 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış. mevcut durumda yapılan bir değişiklikten bahsediliyor burada. hazine'nin internet sitesindeki veriler ile yapılan değişikliğin arasında nasıl bir bağlantı kuruluyor anlamak ne yazık ki mümkün değil.

  sıkıntılar da şurada. asıl mevzu verilen hazine garantilerin artık resmi gazeteden yayınlanmayacak olması. zaten bu veriler hazine'nin sitesinde yayınlanmıyor. hazine sitesinde sadece toplam istatistikler mevcut. kime ne hibe verilmiş zaten bunlar hiç bir zaman hazineden açıklanmıyordu. verilen linke tıklayabilseydi bazıları, o istatistiklerde özel kesimin aldığı kredilerin kaynakları var, kime ne kadar verildi ne için verildi zaten yazmıyor.

  yukarıda babacan'ın yaptığı konuşmadan bir ek daha yapalım o zaman. konunun üzerine kaymaklı kadayıf gibi gidiyor.

  " zaten hukuki güvenlik kavramını da bunun için önemsiyoruz, hele hele iş dünyamız için. kanunların sarih olması, açık olması, gri alanların mümkün olduğunca temizlenmesi, sık sık değişiklikler yapılmaması, kanunların geriye dönük uygulanmaması..."

  şimdi tekrar yeni yönetmeliğe bakınca hem resmi gazeteden ilgili ihale ve garanti kapsamına dair açıklamanın artık yapılmayacağını, diğer yandan da yönetmeliğin geriye doğru yürüyerek 2012 yılından itibaren yapılan ihaleleri kapsadığı görüyoruz. (3. havalimanı projesi dahil!)

  ulan bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu! insanda biraz utanma olur, ahlak olur be!

  ama her şeyden önce okuyup, okuduğumuzu anlayalım canlar
 • ilgili verilerin

  http://www.hazine.gov.tr/…i8=&mid=133&cid=12&nm=637

  adresinde paylasildigi olaydir.

  (bkz: #42186818) entry'sinde bu bilgiyi veren veresiyesatan'a tesekkur ederiz.

  sorun su ki, adam bu entry'i girmis, ondan sonra hala yok iste birilerine gizli gizli kaynak aktariliyor, ihaleler veriliyor boylece diye sallayanlar devam ediyor.
 • hazine'nin sayfasından link verenlerin yayınlanan verilere şöyle bir gözucuyla bile bakmadıklarını görmemizi sağlamıştır. ilgili verilere bakıldığında görüleceği üzere hazine garantisi verilen kuruluşlar kamuya aittir. yap işlet devret modeli ile yapılan yatırımları ise özel sektör yapar. hazine'nin özel sektör borçlarına garanti vermesi hele bunu resmi gazetede yayınlanmadan yapması olağan karşılanamayacak bir durumdur.

  --- spoiler ---

  yerel yönetimler
  adana büyükşehir belediyesi
  antalya büyükşehir belediyesi
  bursa büyükşehir belediyesi
  buski - bursa su ve kanalizasyon idaresi
  istanbul büyükşehir belediyesi
  izmir büyükşehir belediyesi
  samsun büyükşehir belediyesi
  zonguldak belediyesi

  kamu bankaları
  iller bankası genel müdürlüğü
  t. halk bankası
  t. ihracat kredi bankası aş
  t. kalkınma bankası aş
  t.c. ziraat bankası

  kitler
  botaş - boru hatları ile petrol taşıma a.ş.
  eüaş-elektrik üretim a.ş.
  tedaş-türkiye elektrik dağıtım a.ş.
  teiaş-türkiye elektrik iletim a.ş.

  bankalar
  tskb - t. sınai kalkınma bankası aş
  t. vakıflar bankası t.a.o.
  --- spoiler ---
 • kamu kuruluşları da dahil kimseye verilmemesi gereken garanti türü.
  hazine web sayfasındaki hazine garantisi verilmiş kuruluşların tamamının kamu kuruluşları olması, kamu kuruluşu dışında kimseye hazine garantisi verilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.
  hazine diyor ki bunlar garanti verdiklerim. bunlar dışında kimseye kefil değilim.
  hazine verdiği garantileri belki resmi gazetede yayımlamaz ama bunları verilerinde göstermek zorundadır.
  istenirse bilgi edinme hakkı kapsamında hazine'ye kişisel başvuru yapıp, ey hazine sen halihazırda kimlere garanti vermiş durumdasın diye sorulabilir.
  cevap vereceklerdir.