şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öğrencinin belli bir konuyu öğrenebilmesi için gerekli olan ön öğrenmelere, ve konunun öğrenilebilmesi için bireylerde olması gereken diğer özelliklerin tamamına hazır bulunuşluk denilmektedir. hazır bulunuşluk bilişsel türde olabilir.yani bir bilginin öğrenilmesi bir başka bilginin mevcudiyetine bağlı olabilir. hazır bulunuşluk duyuşsal türde olabilir. bireyin belirli bir konuyu öğrenmeye karşı istekli olması gerekir. konuyu öğrenmek istemeyen kişinin konuyu öğrenebilmesi hemen hemen mümkün değildir.tutum itibariyle konuyu öğrenmeye karşı ilgi ve istek duymalıdır. hazır bulunuşluk becerilerle ilgili olabilir. bir masa veya sandalye yapabilmek için keski, testere, çekiç vb. gibi araç gereçleri kullanabilme becerisine sahip olmak gerekir.
 • bireyin yeni bir ogrenmeden onceki sahip olmasi gereken on kosul. yeni ogrenmeye hazir olma. gelisim sureci ogelerinden biridir.

  detayli bilgi icin

  (bkz: gelişim/#36432872)
 • edward lee thorndike'e gore hazir bulunusluk soyledir:

  1. bir kisi etkinlik yapmaya hazir ise bu kisinin etkinlik yapmasi bu kisinin kendisine mutluluk verir.
  2. bir kisi etkinlik yapmaya hazir. fakat, bu kisinin etkinligi yapmasina izin verilmezse bu durum bu kiside kizginlik yaratir.
  3. bir kisi etkinlik yapmaya hazir degil ve etkinlik yapmaya zorlaniyorsa bu kiside kizginlik yaratir.

  ornegin, bu goruse gore, bir ogrencinin hazir bulunusculuk seviyesine bakilmadan bu ogrenciden gunluk 100 soru cozulmesi , 100 sayfa kitap okunmasi, 100 sinav veya mekik cekilmesi, su kadar resim resim yapacaksin istenmesi dogru degildir. ogrencinin hazir bulunusluk duzeyine ulasmasi beklenmeli ya da oncelikle hazir bulunusluk duzeyine getirilmesi amaclanmalidir. sonuc olarak, hangi davranisin kazandirilmasi amaclanirsa amaclansin ogrencilerin o davranisi ogrenmek icin gerekli hazirbulunusluk seviyesine ulasmasi gerekir.
 • bilgi, olgunlasma ve motivasyon'dan olusur.
 • farklı eğitim kuramlarında farklı şekilde tanımlanan; genel bir tanım olarak ise öğrencinin bir konuyu öğrenebilmesi, bir öğrenim görevini başarıyla tamamlayabilmesi için gerekli olan bilişsel örüntüyü gerçekleştirmiş, uyaranlara uygun tepki verecek düzeye gelmiş, gelişim düzeyinin ve olgunlaşmasının öğrenim görevini sağlayabilecek düzeye erişmiş olması şeklinde toparlanabilir.

  hazır bulunuşluk ve olgunlaşma birbirleriyle zaman zaman karıştırılan kavramlardır. ancak olgunlaşma, öğrenmenin gerçekleşmesi için yeterli değildir. olgunlaşma bireyin fizyolojik olarak öğrenim görevini tamamlamaya hazır oluşunu gösterirken, öğrenme için bu yeterli değildir. öğrenme için olgunlaşmayı da kapsayan hazır olma sürecinin gerek fizyolojik, gerekse bilişsel olarak tamamlanması gerekmektedir. hazır bulunuşluk düzeyi yeterli olmadan öğrenme doğru şekilde gerçekleşemez.
 • öğrencinin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel* bir davranışı kazanabilmesi için sahip olması gereken başlangıç düzeyi. eğitim sürecinin girdisi olan öğrencinin hazır bulunuşluk düzeyinin istendik davranışları sergilemesi için yüksek olması beklenir.
  öğretmenin yeterli düzeyde alan bilgisine, öğretmenlik formasyon bilgisine, genel yetenek ve kültüre sahip olmasının yanı sıra müfredatın da uygun olarak seçilmesi ve uygun öğretim yöntemleri ile desteklenmesi gerekir. diğer türlü karşısında deve kuşu aç yavru kuşları beslemeye çalışan serçe gibi kalır; eksik kalır yani.
 • bu kadar sacma bir kelime secimi olamaz.
 • sey bu, turev bilmeden integral ogrenemezsin ya. ıste turev biliyorsan hazir bulunusluk islemin tamam. gibi bir sey. yani oyle anladim.