şükela:  tümü | bugün
 • yeni kurulan ve az ekibe sahip bir şirketin ilacıdır. 4-5 aya kadar benim de bir şirket kurup, profesyonel hayattan sahaya inme planlarım olduğu için bu konuyu araştırıyorum.
  araştırırken aldığım notları paylaşıp hem fayda sunmak hem de tecrübe sahibi suserlar'dan fiyatlar konusunda bilgi almak için yazayım dedim. aşağıdaki fiyatları gelecek yorumlara göre düzeltebilirim.

  ön not: benim gibi 3-4 kişilik bir ekiple başlamayı planlayan birisi için 40-50m2lik bir ofisin kirası, hazır ofislere göre metrekare başına çok daha ucuz olsa da kurulum ve işletme maliyetleri yüzünden 12 aylık periyotta boyu aşmaktadır.

  nasıl ki bir işletmenin idle time'ı varsa ofisin de her an kullanılmayan ve olması da şart olan idle space'leri var. ya bu idle space'leri kullanmadığımız anlarda başkasına kiralayacaksınız ya da ihtiyaç oldukça kiralayacağız. örnek: toplantı odası, resepsiyon, çay ocağı...

  parametrelerim şunlar:
  - 3-4 kişilik bir ekiple başlamayı planlıyorum. haliyle 40-50m2 yeter sanırım.
  - butik bir ajans olarak dijital işler yapacağımız için sanayide olmaz. arada müşteri de toplantıya gelecek.
  - çalışanların rahat ulaşabileceği bir mekan olmalı. hadımköy olmaz :) bakırköy, yeşilköy, mecidiyeköy...

  ortalama 1500 tl'ye boş bir ofis buluruz.
  - emlakçı komisyonu: bir kira ödüyoruz. 1500 tl
  - dekorasyon: masa, halı, sandalye vs. 5000 tl
  - boya-badana: 1000tl
  - ip telefon, lcd vs: 2500tl
  fazla lükse kaçmadan idare etsin şimdlik bedeli olarak 10.000tl gitti.

  ofisi açtık. bismillah.
  - kira: 1500 tl/ay
  - telefon-internet-elektrik-su: 500tl/ay
  - sekreter: maaş, sgk, yol vs... : 1300tl/ay (yukarıda bahsettiğim idle time en çok burada. sekretere kod yazdırıp boş vakitleri değerlendir diyemezsiniz ama o olmadan da olmaz.)
  - temizlik, aidat vs: 250tl/ay
  - ev sahibi fatura kesmeyeceği için stopajbize girecek: %20=300tl/ay

  3850tl/ay çıktı.
  kurulum giderlerini de 1 yıla dağıtırsak aylık 800tl diyelim. 4650tl.

  hazır ofise bakacak olursak 40-50 metrekare yerin kirası 4000tl+kdv=4720 tl tutar. stopaj ödemediğiniz için kdv'yi devletten geri alırsınız. net maliyet 4000 tl.

  sekreter'in dertleri ile uğraşmazsınız. yukarıda dediğim gibi vakti geldikçe kiralama metodu ile ortak sekreter sizin telefonlara bakar. ev sahibi firma bunu kiracılara dağıtır. toplantı odasını lazım oldukça kullanırsınız, ofisteki boş alana para ödemezsiniz. tuvalet-mutfak da aynen toplantı odası gibi ortak alan.

  sonuç olarak da hazır ofise geçer mis gibi işi kurar, işe odaklanırsınız...

  işi kurmak için seçimlerin, sonrasında ramazan ayının bi geçmesini planlıyorum ki pazarın kokusunu alalım.
  bana ekstra öneri verecek suserların yeşillendirmesini rica ederim.

  edit: örnek firmalar.
  (bkz: eofis)
  (bkz: swiss offices)
  (bkz: hazır ofis istanbul)
  (bkz: studio offices)
  (bkz: regus)
 • bir zamanlar deli gibi araştırmasını yapmıştım ama sonrasında mesai saatleri kuralı olduğu için vazgeçtim. benim işim internet, 24 saat destek sağlamam lazım.
 • personel gideri, temizlik, fatura vb. pek çok açıdan oldukça avantajlı bir çözüm.

  mesai kuralı kimilerinde var, kimilerinde yoktur. yani kiminde seni akşam 7'de sepetlerler, kimi hazır ofislerde 7/24 ofis senindir.

  genelde hazır ofisler kümes gibi küçücük oluyor. büyük olanlar da hayvan gibi pahalı oluyor. öyle bir sıkıntı var. ancak bu işi butik yapan, lokasyon olarak da biraz daha orta halli bir yerde ofis bulursanız sizin için çok daha avantajlı olabilir.
 • türkiye'de son iki yılda yaygınlaşmaya başlamış ofis hizmeti türü. metropollerde çok sayıda bu alanda hizmet veren firma var.

  kendi işini yapmak isteyen ve ofis maliyetini minimize etmek isteyenler için bir kısım önemli bilgi, buyrunuz:

  1- üç farklı hizmet türü birbiriyle karıştırılıyor.

  sanal ofis: gerçekte bir ofisiniz yoktur. varmış gibi göstermek için sanal ofis hizmetine başvurursunuz.
  şirketinizi bu adres üzerine açabilirsiniz. yani adresiniz x plazasında görünüyor ama siz evinizde ayıcıklı pijamanızla fatura kesiyor, müşteriye ise gerine gerine plaza adresli kartvizit veriyorsunuzdur.

  dahili telefonlarınıza bu hizmeti veren şirketler tarafından çalıştırılan sekreterler yanıt verir ve size aramayı yönlendirirler ya da bilgi maili atarlar. bir aramayı size yönlendirmeleri bağlama süresi düzeyinde faturanıza eklenir.

  bazılarında haftada bir ya da iki kere toplantı odasını gündüz saatlerinde belli bir süre için ücretsiz kullanma hakkınız oluyor. bu sürelerin dışında odayı kullanmak ekstra ücrete tabi.

  sanal ofislerde gelen kargolarınızı da sekreter alıp size yönlendirebiliyor.

  paylaşımlı ofis: daha çok freelance çalışanların tercih edebileceği bir çalışma ve ofis şekli. bir nevi kafe havasında bir çalışma ortamı. bir alana koyulan birden fazla uzunlamasına masa ve masaların etrafında çalışan onlarca kişi. bütçeyi zorlayıcı rakamlar talep edilmiyor, bilgisayarınızı alıp gitmeniz yeterli. sürekli çay-kahve, kitap okuma alanı gibi hizmetler de dahil.

  hazır ofis: plaza ve iş merkezlerinde, bölümlenmiş alanların şirket ve firmalara aylık olarak kiralandığı, kiralanan alanın fiziki olarak sadece kiralayana ait olduğu yöntem.

  şimdi hazır ofis detaylarına geçiyoruz.

  2- sistem şöyle işliyor:

  x şirketi bir plaza ya da iş merkezinin bir katını kiralıyor. sonra bu katı 10-12 -17 -30-35 metrekare gibi alanlara bölerek başka firmalara kiralıyor.

  ya da bina sahibi, kendi binasını benzer şekilde bölerek firmalara kiralıyor.

  3- bölümlenen alanlar kaç kişilik ise o kadar masa sandalye konuluyor. zira, size hazır ofis kiralanırken içinde eşyaları ile kiralanıyor. sandalye, masa, dolap standart olarak odalarda yer alıyor. sadece bilgisayarınızı alıp gitmeniz yeterli.

  4- hazır ofislerde normal ofislerde olduğu gibi elektrik, su, doğalgaz, internet faturası ayrıca gelmiyor. aylık ödediğiniz fiyata dahil oluyor. tüm gün açık ve hazır olan çay ve kahve de hizmete dahil. girişte misafirinizi sekterin size yönlendirmesi ve temizlik de ücrete dahil. telefon faturaları ise dahil değil.

  5- bir çok firma ayda belli sayılarda toplantı odalarını kullanmayı da hizmete dahil tutuyor. yani mesela ayda 2 kere ücretsiz toplantı odasını kullanabiliyorsunuz.

  6- telefonlarınıza ortak sekreterin bakmasını tercih edebilirsiniz. burada farklı bir uygulama devreye giriyor. kiralama hizmeti veren şirket, kendisine ait telefon numaralarını kullanmanızı istiyor, ya da kendi numaranızı size tahsis ettiği numaraya yönlendirmenizi istiyor.

  telefonu size bağlamada geçen süre yine ekstra ürete tabi. burada size telefon faturası gösterilmiyor, hizmet faturası kesiliyor.

  7- buralardaki odalarda aman aman bir alan beklemeyin. mesela 2 kişilik odalar 10-12 metrekare oluyor. bazılarında üçüncü kişi gelse oturacak yer bulamaz. metrekare büyüdükçe fiyat da artıyor.

  8- hizmeti verenler, sizin kullanım alanınızı sadece 10 metre kare olarak düşünmüyor. sekretaryanın bulunduğu hol, mutfak, toplantı odası vs de kullandığınız metrekare olarak düşünülüyor. hazır ofis düşünen şirketlere de böyle anlatılıyor.

  9- özellikle istanbul'da bu ofisler giderek yayılıyor. ankara'da da keza öyle. genel adresleri kiraların yüksek olduğu metropoller.

  10- 1 kira bedeli ya da bazılarında 1,5 kira bedeli ilk seferde depozito olarak alınıyor. yani 1 kira+1 kira bedeli dopozito ödüyorsunuz. bir de ilk girişte 250-300 tl arası kurulum ücreti alınıyor. bu ücretin içinde telefon hattınızın çekilmesi ve odanızın kapısına koyulacak logonuzun olduğu tabelanızın koyulması var. logonuzu siz veriyorsunuz, tabela hazırlanıp getirilip takılıyor.

  11- hazır ofislerdeki kargolarınızın alımı ve gönderimi de ortak sekreter tarafından yapılıyor.

  12- müşteri çekmek için bazı şirketler işin b.konu çıkarmış durumda, 100 kartvizit hediye eden mi ararsın, x internet sitesinde indirim kuponu vereni mi..

  13- faturanızı hizmet bedeli ya da kira bedeli olarak kestirebiliyorsunuz. hizmet bedeli olarak kesildiğinde kira stopajından kurtuluyorsunuz. hizmet+kdv olarak futaralar kesiliyor.

  14- 7/24 ofise ulaşım sağlanıyor. sadece taksim'de bazı yerler akşam 10'da kapatıyor.

  15- ortalama 2 kişilik 10-12 metrekarelik odalar 1000-1500 tl arasında değişiyor. istanbul'un merkez ilçelerinde bu rakam 1300-1700 +kdv olarak değişiyor.

  30-35 metrekarelik odalar ortalama 2500-3500 +kdv aralığında.

  16- bazıları dolar bazında kira fiyatı veriyor, bazıları tl.

  17- kiralayan şirketlerin garip çalışma yöntemleri var. bazı kişilerle anlaşma yapmışlar, müşteriyi siz yönlendirin kiralarsa şu kadar pay sizin diye. bu kişiler de birileri arasın diye habire bir süre gazeteye, siteye aldatıcı ilanlar veriyor.

  ilk telefonu açanın mazereti genelde bilmem ne bey, bilmem ne hanım telefonda sizi aratayım oluyor. sonra numaranızı aracı şirkete iletiyor ve aranıyorsunuz.

  18- gördüğünüz uygun fiyatlı ilanlara inanmayın. sizi düşürmek için atılan yemler onlar.

  maslak, beylikdüzü, kartal, merter, ataşehir gibi ilçelerde kiralar daha ucuz. merkezde ise uçuyor.

  mesela 259 dolara trump towers'ın 18. katında kiralık hazır ofis görürseniz boşa aramayın. zira 10 metrekarelik ofisler 2.219 dolardan başlıyor.

  19- odadan çıkmak için ve tabi ki depozitonuzu alabilmeniz için 1 ay önceden haber vermeniz gerekiyor.

  eğer onların tahsis ettiği bir telefon numarasını kullanmışsanız ve o numarayı almak isterseniz devir ücreti ödemeniz gerekiyor. o da sanırım 250-300 aralığında bir mebla.

  20- velhasıl kendi işini yapmak zor iş azizim.
 • avantajlı gibi görünen ancak pek avantajlı olmayan ofis işletmelerine verilen kısa ad. ilk olarak şu kadar tl'ye şunlar şunlar diye reklam yapıp ön bir görüşme talep ettiğinizde bahsettikleri rakama girişte lobi gibi bir yerde internet cafe masası gibi bir masa kiraladıklarını anlatan ve bu masanın ne kadar mükemmel bir çözüm olduğunu anlatan ofis çözümleridir.
 • işi de hazır kursalar ne güzel olurdu. işleyecek, kar getirecek bir iş. çok hazırcıyım galiba ben.
 • depozitonuzu bir daha asla geri alamayabilirsiniz örneğin; studio offices