24 entry daha
  • günümüzden örnek verelim; anneannem seksen yaşına gelmiş, hala ev tipi yoğurt tüketiyor. annem elli beş yaşında, hala ev tipi yoğurt tüketiyor. geçen süreyi hesap eder misiniz? bu insanlar gayet sağlıklılar. eminim yüzlerce yıldır aynı şekilde yoğurt yapıldı.

diğer taraftan, senelerdir yazılı ve görsel basından takip ediyorum, hiç hazır yoğurt ev yoğurdundan daha iyidir, diyen bir bilirkişiye şahit olmadım. ev yoğurdunu öneren kişi sayısı ise çok fazla. ve ilginçtir ev yoğurdu bir marka değil. yani bu ev yoğurdunu öneren kişilerin reklam yapma gibi bir amaçları olamaz.

ayrıca kokudan tattan bir ürünün kalitesi anlaşılır. market tipi hiçbir yoğurtta ben bu orijinalliği alamadım. çok yapay tatları oluyor.
  • ev yoğurdundaki tehlike sütün güvenilir olup olmamasından kaynaklanmaktadır. hazır yoğurt ise güvenilir bir firmaysa gereken işlemleri yaparak bu tehlikeleri minimuma indirmektedir. bu nedenle güvenilir bir markadan alınan hazır yoğurt diye kişisel fikrimi sunuyorum.
  • babam yıllardır marketçi olmasından dolayı piyasaya az çok hakimdir. yaklaşık on yıldır soydan adı verilen katkısız bir yoğurt markası kullanıyoruz. katkısız olduğunu en basit yolla nerden anlarız sorusuna gelirsek o yoğurt açıldıktan sonra iki üç gün içinde tükettin tükettin tüketemedin geçmiş olsun. o yoğurt ekşir ve değişik bir tat alır. genel olarak normal bilindik markalara göre daha güzel bir kıvamı ve tadı mevcut.
  • ev yoğurdunun kendine has harika bir tadı var bence. hazır yoğurdun o garip tadını beğenemedim bir türlü.bir çok marka denedim ama yok olmuyor.ev yoğurdu kanımca daha öne çıkıyor bu kapışmada.
  • vs şeklinde ingilizce bir kavram kullanılarak karşılaştırılamayacak şekilde ev yoğurdunun yegâne kazananı olduğu ve daima da olacağı gereksiz mukayese.
  • hazır yoğurt kıvamındaki ev yoğurdu. var böyle bir şey.
  • hayatımda hiç yoğurt yapmamıştım ta ki bebeğim ek gıdaya geçene kadar... son 3 gündür düzenli olarak evde bebeğim için taze yoğurt yapıyorum. amma velakin sütçüden alınan süt bana inanılmaz kokuyor, hazır günlük sütler ise gözle görünür şekilde daha az yağlı ve sütçünün sütüne göre daha duru kıvamda. nasıl olcak hangisi daha sağlıklı vs tam günlerdir buna kafa yorarken birilerinin de derdi yoğurtmuş kafayı yememişim henüz daha diyerekten rahatlayıverdim vallahi :))
    yoksa bin yıl düşünsem aklıma gelmezdi yoğurttan bi konuya böylesine kafa yoracağım... yani market sütü mü sütçü sütü mü , sütçü sütünde antibiyotik mi varmış filan falan... bunlar değişik konular; bilemiyorum altan bilemiyorum...
  • evde yoğurt mayalamayı çocukluğumda annem yapardı, babaannem yapardı, anneannem yapardı. üniversite ile birlikte, üniversitenin ilk bir kaç senesinde, yılda bir kaç defa yiyebildim. sonra da ev yoğurduna hasret kaldım diyebilirim, hatta unuttum.

son 2 3 aydır hazır her türlü gıdaya elveda demiş, düzenli spor ve beslenmeyi hayatının rutini haline getirmiş bendeniz "neden yoğurdu kendim yapmıyorum" diyerek araştırmaya koyuldum. yaşadığım yerin yakınlarında mandıra ve köy var. sütü buradan bulabileceğimi öğrenince şanslı hissettim ve ilk sütümü köyden aldım. köydeki teyzelerden de ilk yoğurt ebesini de (iç anadoluda yoğurt mayasına ebe derler, çocukluktan aklımda kalmış) onlardan aldım. ilk denemede sütü kaynatırken biraz taşırdım ama olur o kadar. hafif ekşi olsun diye de uzun beklettim sarıp sarmaladıktan sonra. sonuç, bence mükemmel. markettekiler kimyasal beyaz kalıp gibi kaldı yanında.

sütü doğal, yağlı ve katkısız bulursanız hiç düşünmeden alıp kendiniz yapınız, harcayacağınız max 1 saat emek, karşılığı paha biçilemez. afiyet olsun.
  • hazır yoğurdun besin değeri dışında pek bir olayı yoktur. ev yoğurdu tüketmenin özelikle ciğerler üzerinde mucizevi bir etkisi olduğu görülmüştür. hazır yoğurtlar içerdiği koruyucular yüzünden ev yoğurdunun vücuda sağladığı yararı maalesef veremezler.
  • ev yoğurdunun tek sıkıntısı klasik olarak güvenilir birinden alacaksınız, iyi kaynatacaksınız sonrası size kalıyor. hazır yoğurtta ise 50 çeşit gıda hilesi var. kıvamı için jelatin ve gdo'lu nişaşta, kaymağı için de özel bir margarin kullanıyorlar. yetmedi aspartam, sakkarin bile atıyorlar. o yüzden ev yoğurdu, kefir filan evde yapacak şartlar varsa, hiç beklemeyin.
101 entry daha
hesabın var mı? giriş yap