şükela:  tümü | bugün
 • mayıs böceklerinden, tarım bitkilerine çok zarar veren kın kanatlı bir böcek (amphimallus solstitialis).

  aynı zamanda böceklerin ne kadar yaratıcı isimlendirildiklerini gösteren böcekler silsilesinin bir üyesidir.

  (bkz: mayıs böceği)
  (bkz: ağustos böceği)
 • (bkz: dozdoz)
  (bkz: polyphylla fullo)
 • şu sıralar bulunduğum yerde patates böcekleri ile karıştırıldığını gördüğüm hayvan.
  oysa patates böceği denen şey tipsel olarak bundan bin kere sempatik google'a göre.

  bu ise gelişine suratına gazete vursan ölmeyecek kadar salak, çevik ve dinamik. neyse ki kendi kendine durduk yere ters dönüp bir daha doğrulamıyor.
  ayrıca tank gibi, dayaktan etkilenmiyor. umarım gerçekten de haziran böceğidir ve temmuzla birlikte tarihe karışır buralarda.
 • dün akşam iftar için piknik alanına gittiğimizde bu böceğin ne memem bir bela olduğuna ailecek vakıf olduk. ben diyim 30, sen de 50 tane kafamızın üstlerinde uçuşarak, üstümüze gelerek iftarı 10 dakikada bitirmemize ve apar topar eve gitmemize sebep olmuşlardır. normalde taşıyamayacağım kadar çok olan piknik eşyalarını tek seferde el, kol, koltuk arası, omuz gibi uzuvlarlan nasıl arabaya taşıdığımı bilmiyorum. geçen seneye kadar görmediğim bu böceklerin olağandan fazla üremesi, ortalığa alalade saçılması dikkatimi çekti. korkulacak, tiksinilecek, kaçılacak böcektir. iftardan önce duyduğumuz 'tıss tıss' sesinin de bu böceklerden geldiğini yakınen anladık. demem o ki; siz siz olun 'tıss tıss' sesini duyduğunuzda ortamı acilen terk edin.
 • burhaniye bölgesinde kayısı böceğide denen yaratık. yaklaşık 15 senedir 15 20 gün süreli haşır neşir oluyoruz bunlarla. allahtan saatle çıkıyor bunlar. 9buçuk 10 buçuk arası balkonda ışıkları açmazsanız anlamazsınız bile geldiklerini. gerçi zaten insanlara karşı inanılmaz zararsızlar. sadece büyük oldukları ve ampule kafa atıp savruldukları için korkutuyorlar adamı. tek dertleri ışık. onada çarpıp ters düşüp ölüyorlar biraz salaklar. korkmayın efendim.
 • haziran diye böcek mi olur? bok yesinler... haziran böceği var diyenler de, şu dünyanın derya denizinde işe yarar birşey bulmak yerine yeni bir böcek türü bulup da adını "haziran" koyanlar da.. bok yesinler... neymiş efendim adı temmuz olan böcek yokmuş.. heeee tabeeee. buyrun külahım gelin ona anlatın..

  çok pis bozuldum ben haziran böceği meselesine ha... hayır mayısı anlarım.. sıkıntılı ay..üzerine film bile çekilmiş.. kimisi için bitkilerin büyümeye başladığı kimisi için bildiğin bok ayı.. adı mayıs olan böcek tabii ki olur..

  temmuzu al.. o da en az mayıs kadar uzun, bitmek bilmeyen, sıkıntılı bir ay.. ekinler neyim biçilmeye başlıyor bu ayda,, haziranda ölmek ne kadar zorsa temmuzda da yaşamak o kadar zor bünyeye.. pek tabi börtü böcek sever sıcağı onlar yaşamayacak da kim yaşayacak... bu byaşayan böceklerden birine de pek ala temmuz ismi konulabilir..

  ağustosun böceğine bişey demeye gerek yok.. karınca zaten şahit varlığına..

  ama haziran.. hazirana böcek mi yakıştırılır ya..haziran diye böcek mi olur... tipe bak.. fonetiği bile olmuyor.. en naif aylardan biri olmayabilir tamam* ama yazın müjdecisi, en uzun günün ev sahibi, tatillerin habercisi, eşikteki insanları uyandıran ay.. bu ay çeneye vurdurur, olsa olsa haziran diye sivrisinek olur, haziran diye böcek olmaz .. olmaz yani... lan meyveler bile tadını alamamış oluyor ki.. haziran böceği nasıl olsun ya.. olduramadım ben.. mayıstan yaşı almışı, temmuzun çocuğu hazirana bu yapılmaz..

  (bkz: yazar burada kendinden vazgeçmiş)
  (bkz: yazar burada kendini kaybetmiş)
 • (polyphylla fullo) şu görseldeki arkadaş, tek zararları sersemce uçup sağa sola, bazen de kafanıza gözünüze çarpmaları, tutunduğu yerden çıkarmak oldukça zor es kaza üzerinize konduysa birden sökmeye çalıştığınızda daha da çok tutunuyor ve tutunduğu yerden çıkartmak daha da zorlaşıyor, o yüzden birkaç saniye bekleyip yavaşça başka bir nesneye yürümesini sağlamak hayvana daha az zarar verecektir, bir de sırt üstü düştüklerinde geri düzelemiyorlar yaz aylarında sokak lambalarının diplerine düşmüşleri geçerken düzelti verin ölmesin yavrucaklar, ek olarak deriye tutunduklarında çok tiksinç bir his uyandırıyorlar gerçekten ürkmemek elde değil ama zararsızlar sadece çok sıkı tutunuyorlar o kadar.