şükela:  tümü | bugün
  • garip olayların birbirini izlediği bir süreç işliyor. dış mihrak vs demek istemiyorum ama son yaşananlar, devletin sert mudahelesi ve halkın doğru düzgün bilgilendirilmemesi, puslu hava bunu gösteriyor.

bildiğimiz olaylar zincirini anlatcağım ama önce bölgenin öneminden bahsedeyim.
    azerbaycanın baküden sonra ikinci en büyük şehri olan ve tarihte, bu bölgede kurulmuş devletlerin en çok başkenti olan gence şehri stratejik öneme sahip. kuzey kafkas dağlarının eteklerinde yer alan bu şehir birinci karabağ savaşında da en güçlü direnen şehirlerin başında geliyordu. yani bölge halkı o kadar “boş” değil ne de bakü elitizmi burada yok. son yıllarda dagistan ve cecenistanda gruplasan radikal islamci gruplardan bu bolgeye gecip olay cikarmak isteyen bir com hucreye operasyon duzenlendi. bazilari medyaya yansitildi bazilari gizli kaldi. ozel harekat polislerinden zaiyatlar verildi. yani bolgede bir radikal dinci orgut olusturma plani oldugu cok net.

simdi gelelim son olaylara:
    bu sehrin valisi baskan aliyevin kuklalarindan biri ve halk bu mafyanin sehri kendi mali gibi kullanmasindan bikmis durumda kac zamandir. gecen sene bir itiraz olayinda bu vali bir kadini sovuyor ve kardesi bu adama bileniyor.
    olayin uzerinden bir sene gectikten sonra bu kisi yaptigi planla valiye suikast duzenliyor, korumasi olay yerinde oluyor vali isr agir yarali hastanede suan. adami polis yakaliyor daha mahkemeye cikmadan nezarette isgence ediyor ve fotolarini medyaya sizdiriyor adam taninmaz halde. birkac gundur sehir gergin. bugun sabah sehir meydaninda bir grup kisi toplaniyor itiraz amacli, polis sert mudahele ediyor ve olaylarda iki yuksek rutbeli polis memuru bicaklanarak olduruluyor ve asker olaylara mudahele ediyor.

agizdan agiza dolasan soylentiler bu suikastcinin radikallermis biri oldugu, bugun meydana toplasanlarin bu kisinin dahil oldugu radikal grup uyeleri oldugu yonunde ancak hukumet yetkilileri tam olarak ne inkar ediyor ne de kabul ediyor. teror olayi olarak da kabul etmediler. onumuzdeki gunler ne gosterecek bilmiyorum ama 30 yildir memleketimi taniyorsam, dusuncem su olaylarin kucuk bir intikam olayi olmadigi yonunde.

(bkz: kafkasyada kartlar yeniden dağıtılıyor)

bundan bize ne diye soracak olanlara, olur da farkli seyler yasanirsa tarihe not dusulmesi amaciyla acilmistir bu baslik.

olaylari takip etmek isteyenler meydan tv takip edebilirler.
  • yani ben decoderi devreye soktum ve arkadaşın yazdıklarını anladım. darısı başınıza. kısaca, olay vahim. bu iş uzar gider, en son dış güçlerin başı, türkiye cumhuriyeti olaylara müdahale eder, olay kapanır gider.