şükela:  tümü | bugün soru sor
  • temsili bir resimdir. kimin yaptığı bilinmemektedir. resim
  • faik bulut'un alisiz alevilik kitabında bu temsilî resmin gerçekle örtüşmediğinden bahsedilir. bulut'a göre gerçekte hz. ali daha sert ve çevresindekilere korku salan bir yüz ifadesine sahipmiş.
  • hz. muhammed'in kendi resmini yasaklama nedeni. (başına geleceği biliyordu.) piyasadaki hz. ali resimleri türkan şoray'la, faruk peker arası bir tip.
  • bence yeterince kavruk ve arabik bir görüntü içeriyor. alevilerin gocunmadan sarıklı cübbeli bu resmi sevmeleri sünnilerle kaynaşmaları için iyi bir temel bile olabilirdi ama. sünniler bi acayip.

(ara: alevi bile)
  • bir sunni olarak bu resmi seviyorum.evet temsili bir resim ama güzel bir temsil.ali böyle birşey olmalı.
  • resme tapan eden yok sakin olalım sünni arkadaşlar. hz. aliyi sevmekse hepimiz sünniyiz bi farkımız yok zaten. yine de o resim konseptine kılım. allahtan büst aşamasına henüz geçilmedi.
  • resmin sevilmesinin nedeni yıllardır insanlara dayatılması olabilir. sünni olmama rağmen (hz. ali'yi sevmek için sünni-alevi muhabbeti yapmıyorum, kendimle alakalı bilgi vermek için yetiştiğim ortamdan bahsettim, ne alakaysa işte neyse anlayın) küçükken babaannem dizine yatırır hz. ali hikayeleri anlatırdı. bu resmi o zamanlar görmemiştim, hz. ali'nin kapıyı alıp düşmana saldırdığı, her meydan okumada ayağa fırladığı hikayeler... işte o zamanlar gözümde bir resim belirmişti ve hiç de böyle değil. daha bir yiğit, babayiğit, bu sanki manken gibi. (bu arada, hakaret etmek gibi olmasın, bu resim hassas bir mevzu mu bilemiyorum.)
  • insanoğlunun yaşama anlam verme çabalarından biridir. insan hem soyut bir güce tapmak ister, hem ona tapabileceği somut bir nesne olsun ister. sonuç bir ikon'dur. bir müzede insanlığın ilk eserlerinden biri olan çamurdan yapılma tanrıçaları gördüğümde boğazıma birşeyler takılıp kalmıştı. binlerce yıl önce yaşamış bir insanın eseriyle karşı karşıyaydım, ve onun dünya ötesi kaygılarını anlıyordum. o şimdi yok. ali de yok, ama birileri onu kurtarıcı bellemiş, ikonunu görmek istiyor. ha, neden muhammed'in böyle bir betimlemesi yok derseniz, put olayına karşı çıktığı için resminin yapılmasını yasaklamıştır ve bu yasak tabu olmuştur. ama o çamurdan tanrıçadan, isa'ya, isa'dan aliye kadar tüm bu tasvirler inanılmaz derece acıklıdır. en büyük travmamız olan ölüm sonrasından bir kaçıştır bu tasvirler... yoksa ali'ye benziyormuş benzemiyormuş hikaye... acıklı sonumuzdur ali'nin resmi.
  • bugünlerde bazı arkadaşlarımın facebook profil resmi olarak görmekteyim.