şükela:  tümü | bugün soru sor
 • notebook'unuza ekstradan bir sabit disk yerleştirmenize olanak sağlayan güzel icat. artık pek kullanmadığımız disk sürücülerin yerine bu aparatı, onun da içine aldığımız yeni sabit diski yerleştiriyoruz. notebook'unda yavaşlıktan şikayet edenlerin, hard disklerini aynı kapasitedeki bir ssd'yle değiştirmeye çalışmak yerine bu zımbırtının yanında daha makul ücretteki bir ssd ve bir harici disk sürücü edinmeleri durumunda maliyet çok daha düşük olacaktır.

  ilgilenenler için bulabilecekleri adresleri de verelim;

  http://hddcaddy.eu/
  http://www.newmodeus.com/…p?main_page=index&cpath=2
 • türkiyede de uzun zamandır benzeri satılan bir ürün.

  üstelik bunda eski dvdyi usb dvd'ye çeviren bir aparatta bulunuyor:

  http://www.asnet.com.tr/…zakli-sabit-disk-adaptoru/

  not: hdd arabirimi ile dvd arabirimi (örneğin ikisi de sata3 ya da sata2 ise) ssd'yi dvd'nin olduğu yere takmakta yarar var. çünkü hdd'nin olduğu slotta g sensör bulunuyor böylece bilgisayar düşerse sensör diski durdurarak zarar görmesini engelliyor. ancak dvd bölümünde bu sensör olmadığı için bu bölgedeki diskin zarar görme riski var.

  ancak hdd arabirimi diğerine göre hızlıysa ssd'yi oraya takmaktan başka çare yok.
 • bugün elime ulaşan ve deneme şansına sahip olduğum aparat. maalesef üründe boot sorunu var. şöyle bu aparat içine taktığım diskten makine boot etmiyor. 2 diskle de denedim birinde ubuntu diğerinde macos x kurulu. normal hdd slotuna taktığımda iki diskte sorunsuz açılırken, iki hdd yi de sırayla bu aparata takıp boot etmeyi denediğimde bios ayarında birinci boot device caddy içindeki disk olmasına rağmen pc normal hdd slotuna takılı diskten açılıyor. küçük bir google aramasıyla sorunu yaşayan başkaları olduğuda görülebilir.
  şimdilik sorunu macos x yüklü diskteki chameleon bootloadera ubuntu yu ekleyerek aşabileceğimi sanıyorum ama henüz başarabilmiş değilim.
 • biraz pahalı olmasına rağmen faceplate değiştirme zahmetine katlanmadan laptop marka ve modeline uygun sipariş verebileceğiniz bir siteyi aşağıya kopyalıyorum. sadece odd söküp yerine hdd caddy'yi takıyorsunuz ve devam ediyorsunuz.

  https://www.newmodeus.com/
 • 12.7 ve 9.5mm 'lik 2 boyu bulunan, kullanım amacı laptoplarda kullanmadığınız cd-rom'ların yerine içine harddisk koyup depolama kapasitesini genişletmek olan cihaz. hem bu cihaz sayesinde, ssd olmayan laptopunuzun harddiskini ssd yapıp, eski cihazı da buna takıp kullanabilirsiniz. hem cihazınız hızlanır, hem de fazladan depolama alanına sahip olursunuz.

  --- aynştayn mode on ---

  laptopunuzun caddy boyutunu, çok rahat google'dan araştırıp öğrenebilirsiniz. ha emin değilim diyorsanız, cdrom'unuzun yuvasının kalınlığını ölçün. 1 cm'den büyükse 12.7 dir, küçükse 9.5'tur.

  --- aynştayn mode off ---

  n11.com'da bunları satan bir sürü firma var. aceleniz yoksa yurtdışı sitelerden de sipariş verebilirsiniz. n11.com'da fiyatlar çok değişken ama buna kargo ücretinin dahil olmaması, ertesi günü kargoya verilip verilmemesi filan gibi faktörler etkiliyor.
 • günümüzde işlevini yitirmiş olan cd/dvd rom yerine monte edilen, sata veya ide girişlerine uyumlu modelleri olan aparattır. genellikle mevcut hdd yerine ssd takınca eski hddsini değerlendirmek isteyenler tarafından tercih edilir. 12.7 ve 9.5 mmlik modelleri bulunmakta yanlış almamak için önceden pc modelinizi kontrol etmeniz gerekiyor. internette 40 tl ve 20 tllik farklı modelleri olsa da 20 tllik modelin pahalı olana göre hiçbir dezavantajı bulunmamaktadır.
 • bizleri ssdlerin azıcık kapasitesinden kurtaran ürün ama 9.0mm modeli ülkede bulunmaz hint kumaşı gibidir. tüm alışveriş sitelerinde 12.7mm ve ya 9.5mm modelleri bulunmaktadır. lenovo ip510 model notbooklara 9.0mm almak gerekmektedir.

  not: 9.0mm'lik ürün bulanlar yeşillendirsin lütfen.
 • yazicioglunda 45 lira fiyat cekilen urun.amazonda 20 lira dedim adam error verdi, ustune azarladi.iyi ki varsin amazon.