şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir kişiyi bulmak çok çok çok zor.
    ve bulmak zorundayız arkadaşlar. mecburuz.
    ideolojilerimizi, keskin taraflarımızı bir kenara koyacağız. hepimizin geleceği için ortak bir akılda uzlaşacağız.
    siyasetçi olmamalı söylemine katılıyorum.
    ideolojilere batmamış siyaset dışından bir akil adama, bir hakeme ihtiyacımız var.
    ama açmaz çok.

seküler bir kişi olmalı.
    hukuk devleti vurgusu yapmalı.
    devlette liyakat sistemini yeniden esas haline getirmeli.
    medya özgürlüğünden yana olmalı.
    rant hortumlarını kesmeli.

(bkz: türkiye'nin ihtiyacı siyasette bir hakemdir)

cemil meriç'in sözleriyle hareket edeceğiz.
    'bu ülkede ilerici, gerici, sağcı, solcu yoktur. namuslu insanlar ve namussuz insanlar vardır.'

-------

mesela ilker başbuğ gibi bir kişi olamaz mı? türkiye halkı biliyorum ki ilker başbuğ ismine sempatiyle bakıyor. genelkurmay başkanıyken terörist damgası yedi, aylarca içeride yattı.
    mhp ve chp tabanının uzlaşabileceği bir kişi.
    öte yandan hdp seçmeni tayyip erdoğan yerine eski bir askeri tercih eder mi?
    sanmıyorum. bu ismi boykot edeceklerdir.
    öte yandan ilker başbuğ isimine akp'den de oy gelebilir.
    bir ihtimal.

-------

ya özgür demirtaş gibi bir isim ?
    kendisini gayet iyi yetiştirmiş bir kişi. bir ekonomist.
    özgür medya, özgür yargı, makul bir eğitim politikası, iyi bir ekonomi politikası üreteceğine şüphem yok.
    ideolojiden bağımsız bir şekilde gayet makul çıkışlar yapıyor. genç de bir isim. neden olmasın? çünkü insanları çok kolay karalıyoruz.
    üzerinde uzlaşılamaz mı? kişisel egolarımızı bir kenara bıraksak üzerinde uzlaşsak ne olur?

-------

levent gültekin? aslında dengeyi bulabilecek bir insan. vicdan merkezli bir söylemi var. tayyip erdoğan'ı da iyi tanıyor. dindarlardan da oy alabilir.

------

ya ilber ortaylı gibi bir kişi 5 seneliğine ülkeyi fabrika ayarlarına döndürmek için getirilse başa ne olur? illa bir siyasetçi mi olacak? gelen ilber ortaylı'dan iyi mi olacak? neden olmasın?

-----
    karışık.
  • saçmalık da burada başlıyor işte. toplumsal tabakada çözülme varsa, bu tabanlar birbirini terörist, hain, dinsiz vs diye yaftalıyorsa ulan peygamber inse bu kitle yine ortak bir noktada buluşmaz.

bak sabah oldu, hdpliden ekmek alacaz, mhplinin dolmuşuna binip işe-okula gidecez, chpliye işte-okulda selam verecez ama iş siyasete dökülünce ağuv. ne auv amk? bizleri ayrıştıranları tutup şey yapmak öhöm, neyse ikaz etmek varken dediğim gibi peygamber gelse ortak notkada buluşturamaz.

adam gelmiş seçimden sonra nasıl koyduk diyor. bunu diyen adam çoluk çoçuk sahibi. evlat yetiştiriyor, ülenin geleceğine birey hazırlıyor. tehlikenin farkında mısın?

bu adamlar bugün varlar yarın yoklar. ama biz yarın da buradayız.

bu yüzdendir ki zıt kutuplar inşa edip muhalefeti kısırlaştırıyorlar.
  • mehdiyi getirsen, her şeyi tüm gerçekliğiyle anlatsa anca yüzde 1 oy alır, o da bir ihtimal. bu ise ihtimal dışı.

not: anlaşırlarsa ve anlaştıkları isim dinci değilse ben oy veririm, o ayrı.
  • (bkz: aziz yıldırım)

müthiş bir kapışma olur.
  • atiba hutchinson veya fernando muslera olabilir; fakat onlar da türk olmadığı için maalesef olmayan kişidir.

şaka bir yana; mhp default olarak "hdp ne yaparsa tam tersini yaparız" kafasında olduğu için öyle bir kişi de olmayacaktır. yalnız şöyle bir şey daha var ki, artık mhp ne derse onu yapacak kitle %1-4 aralığında. çoğu ülkücü referandum öncesi ve sonrasında partiden illallah etmiş durumda. yani mhp ve hdp'nin değil de, mhp'ye kazan kaldırmış durumda bulunan seçmenin ve hdp'nin aynı anda destekleyeceği bir aday belki çıkarılabilir.
  • siyasi bir isim değil popüler medyatik bir isim olması gerekiyor donald trump gibi. benim aklıma gelenler cem yılmaz, cüppeli ahmet, ali koç ya da aleyna tilki. herkese bol şans.
  • bu ülkenin insanları işte bu kadar goygoycu. biz bilmiyor muyuz taşşak geçmeyi? aptal mısınız siz? kafanız basmıyor mu geleceğimizi işte böyle taşşak geçerek kaptırdık. hala taşşak derdindesiniz.