şükela:  tümü | bugün
 • geniş bi istişare toplantısı yapıp ne olduklarına karar vermesi gereken seçmenlerdir.

  şimdi konu bi yerden açılıyor laf bi yere geliyor,

  "alın işte, bu hdp'nin şöyle şöyle, pkk ile öcalan ile organik bağı var"

  diyorsun.

  biri çıkıyor, " tabi lan ne sandın a.q pkk, biji apo, biji obama, wara wara " diye cevap veriyor.

  diğeri çıkıyor, "aman efenim lütfen, hdp bir sürü sosyalist eğilimli örgütün biraraya gelmesiyle oluşmuş, çok demokrat bir platform, senin dediği bdp'ydi, hdp'nin pkk ile alakası yok, ben pkkcı, öcalancı değilim ama hdp'liyim" diye cevap veriyor..

  yahu kardaş, eşyanın tabiatı gereği bu ikisi birden doğru olamaz? bunun biri doğru olmalı, biriniz yanlış yapıyor ama hanginiz bilmiyorum.
 • gezi parkı gibi rengârenk insanlardan müteşekkil seçmen.
 • komünist parti'ye oy verirse sınıf mücadelesi çizgisine dönebilecek olan seçmendir.
 • küçük bir analizle neden hdp seçmeni olduğunu anlayabileceğimiz kişilerdir. tabii ki bu kişisel bir analiz olmakla beraber tüm hdp seçmenleri için geçerlilik kaidesi taşımaz.

  insanlar herhangi bir kriz ve/veya zor durum anında radikalizme yönelme eğiliminde olur. bu olayın aynısı komşumuz yunanistan'da yaşandı, öncesinde de almanya'da...

  şu şekilde özetleyeyim; 1929 zamanı kriz başladığında weimar'ın da başında olan sosyal demokrat partinin oyu her seçimde düşerken komünist parti'nin ve nasyonel sosyalist alman işçi partisi'nin oyu kademeli olarak arttı. bunun nedeni hükümetin krizi doğru bir yöntemle ele alamamasıydı, sonuç olarak halk tepkisini bu şekilde gösterdi.

  şimdi de komşumuz yunanistan'a bakalım: son seçimlerle radikal sol koalisyon başa geldi. partinin içinde farklı düşüncelerde birleşen sol gruplar mevcut. oy tablosuna bakacak olursak dikkatimizi çeken ilk şey, ekonomik krizin başından beri partinin oylarının yükselmiş olduğudur.

  elbette örnekler bunlarla sınırlı değildir, ama benim verebileceklerim bunlar. bahsi geçen krizin illa ekonomik kriz olması da gerekmez ayrıca, türkiye de kendi içinde kendi sorunlarıyla mücadele etmekte.

  hdp seçmeni bu yüzden mi hdp'ye oy veriyor? bir kısmı evet, bir kısmı hayır. hdp'nin zaten belirli bir seçmen kitlesi vardı, önemli olan seçmen kitlesi dışındakilerin dikkatini çekmekti, bunu da gayet iyi şekilde başarıyorlar.

  a partisine oy verildi, olmadı. b partisine oy verildi, olmadı. neden c partisi denenmesin? insanlar bunun farkına varana kadar ülke efervesan etkisinden kurtulamayacak ne yazık ki.
 • yaklaşık 1 milyon civarı chp'den gelmiştir, (oy oranı olarak, yanılmıyorsam %2,5 falan yapıyor)

  sonuç; chp oylarına çok da ihtiyacı yok hdp'nin. kürt oyları baraja yetiyormuş. zaten bundan sonra baraj da kalkmalı ve herkes hak ettiği civarda oy almalı.
 • şöyle bişeydir.
 • tuvalete bile abdullah öcalan bayrağıyla gittiğini düşündüğüm seçmen(en azından doğudakiler).

  ülkece ele devasa bir fırsat geçmiş, herkes fedakarlık yapmaya hazır ama bu kitleden bir bölümü zebellah kadar apo posterlerini bayraklarını kameralara sokarcasına sallıyor.

  zerre kadar milliyeçi değilim, hatta hdp'nin meclise girmesiyle akp'nin düşmesinin sevincini 4 gündür çocuk gibi pır pır olmuş şekilde kutladım ama bu ne amk artık!

  mhp mitinglerinde bile alparslan türkeş posteri yokken, akp'liler dahi mitinglerde erdoğan'ın devasa resimlerini sallamazken siz neyin iddiasındasınız?
 • ellerine siyasi mücadele şansı geçmiştir. bu şansı iyi kullanırlarsa gelecekte çok farklı bir ülke olabiliriz.