şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geniş bi istişare toplantısı yapıp ne olduklarına karar vermesi gereken seçmenlerdir.

  şimdi konu bi yerden açılıyor laf bi yere geliyor,

  "alın işte, bu hdp'nin şöyle şöyle, pkk ile öcalan ile organik bağı var"

  diyorsun.

  biri çıkıyor, " tabi lan ne sandın a.q pkk, biji apo, biji obama, wara wara " diye cevap veriyor.

  diğeri çıkıyor, "aman efenim lütfen, hdp bir sürü sosyalist eğilimli örgütün biraraya gelmesiyle oluşmuş, çok demokrat bir platform, senin dediği bdp'ydi, hdp'nin pkk ile alakası yok, ben pkkcı, öcalancı değilim ama hdp'liyim" diye cevap veriyor..

  yahu kardaş, eşyanın tabiatı gereği bu ikisi birden doğru olamaz? bunun biri doğru olmalı, biriniz yanlış yapıyor ama hanginiz bilmiyorum.
 • komünist parti'ye oy verirse sınıf mücadelesi çizgisine dönebilecek olan seçmendir.
 • yaklaşık 1 milyon civarı chp'den gelmiştir, (oy oranı olarak, yanılmıyorsam %2,5 falan yapıyor)

  sonuç; chp oylarına çok da ihtiyacı yok hdp'nin. kürt oyları baraja yetiyormuş. zaten bundan sonra baraj da kalkmalı ve herkes hak ettiği civarda oy almalı.
 • şöyle bişeydir.
 • tuvalete bile abdullah öcalan bayrağıyla gittiğini düşündüğüm seçmen(en azından doğudakiler).

  ülkece ele devasa bir fırsat geçmiş, herkes fedakarlık yapmaya hazır ama bu kitleden bir bölümü zebellah kadar apo posterlerini bayraklarını kameralara sokarcasına sallıyor.

  zerre kadar milliyeçi değilim, hatta hdp'nin meclise girmesiyle akp'nin düşmesinin sevincini 4 gündür çocuk gibi pır pır olmuş şekilde kutladım ama bu ne amk artık!

  mhp mitinglerinde bile alparslan türkeş posteri yokken, akp'liler dahi mitinglerde erdoğan'ın devasa resimlerini sallamazken siz neyin iddiasındasınız?
 • ellerine siyasi mücadele şansı geçmiştir. bu şansı iyi kullanırlarsa gelecekte çok farklı bir ülke olabiliriz.
 • teröristtir. değilse sempatizanıdır.
 • memlekettin en çok çeşitlilik ihtiva eden seçmeni.

  boyunlarına kadar gelenekçiliğe batmış doğudaki aşiretler de var, nişantaşı-moda-cihangir'in çağdaş elit tabakası da var. savaş karşıtı solcular da var, savaş yanlısı milliyetçiler de var. akp ile git-gel yaşayan koyu dindar alt sınıf kürtler de var, allahmış gibi öcalan'a tapan kürtler de var, leninist devrimciler de var. kürt türk arap laz çerkes ermeni rum lgbt ekolojist vs vs derken alayı var anlayacağınız.

  ben de selo başgan olsam haliyle kime hitap edeceğimi şaşırırdım. bu seçmenin çok uzun süre daha bir arada kalamayacağı ortada.