şükela:  tümü | bugün
 • high density poly ethylene'nin kısa yazılışı, türkçesi, yüksek yoğunluklu poli etilen. plastik poşet hammadesi. yoğunluğu sayesinde diğer malzemelere nazaran daha fazla incelebilir, bu sebeple piyasada hışır poşet şeklinde bilinen, ince poşetlerde kullanılır.
 • pe80 ve pe100 olarak iki ana turevi bulunan malzeme. cogunlukla boru uretiminde kullanilan malzeme olup, atiksu ve basincli borularda pe100 tercih edilirken, ayni capta ayni cember rijitligini elde etmek icin pe100e oranla daha fazla miktarlarda kullanmak gerekse de, daha esnek olacagindan dogalgaz borularinin uretiminde pe80 tercih edilir.
 • (bkz: hedpe)
 • düşük basınçta polimerize edildiği için, "low pressure polyethylene" olarak da anılıp, low density polyethylene (ldpe) ile karıştırılabilen termoplastik malzeme, poliolefin. düşük basınçta polimer zincirleri daha uzun olur, bu yüzden dansitesi yüksektir. lineer alçak yoğunluk polietilen (lldpe) ile kardeştir.

  dansitesinin yüksek olması (=polimer zincirlerinin uzun olması), mekanik özelliklerinin alçak yoğunluk polietilene göre (ldpe) daha yüksek olmasını sağlar. daha zor çizilir, daha zor kırılır, daha zor bükülür, natürel hali şeffaf değildir, buzlu cam gibidir.

  kullanım alanları:

  - film: hışırlı alışveriş torbası, buzdolabı saklama torbası vs.
  - monofilament: file, ağ
  - ektrüzyon: basınca dayanıklı gaz borusu, levha vs.
  - enjeksiyon: kasa, palet vs.
  - şişirme: şişe

  ilgili bakınızlar:

  - ldpe
  - lldpe
  - pp
 • sulama projelerinde 900'lük ve altı ölçülerde kullanılan boru cinsi. pn4'ten başlayıp pn20'ye kadar çeşitli et kalınlıklarında üretilir. birleşimi alın kaynağı ile sağlandığından zor ve zahmetlidir. su temininde önemli bir yere sahiptir. örnek verecek olursak, kıbrıs içme suyu projesinde de bu tip boru kullanılmıştır.

  ekrem abiniz şantiyede telefonun çektiği nadir noktalardan olan 300'lük pn20 borularının üzerinden bildirdi. karşısında da @bolu dağları.
 • polimer zinciri ldpe'e *gore daha duzenli olan kristalin polimer. bu kristalin yapi polimerin dayanimini artirmistir.