şükela:  tümü | bugün
 • hdp'nin 23 şubat pazar günü yapılacak olan 4. büyük olağan kongresi öncesinde vuku bulan, nedenleri üzerinde düşünülmesi gereken hadisedir.

  hdp kongresi öncesinde partinin istanbul milletvekili ahmet şık partisini ağır bir dille eleştirdi. eleştirilerinden satır başları şu şekilde;

  • mevcut isimlerle devam edebilirsin ama sözün başında da dediğimiz ‘yeni bir dönem' başlatacak isen partinin var olan yapısal sorunları başta olmak üzere sorunlu alanlara/kişilere neşter vurarak bu problemleri ortadan kaldıracak bir değişimi başlatarak yola çıkmak gerek. hdp’nin yapısal sorunlarına çözüm üretebilecek bir kadrolaşmaya gitmek bir değişim olacağının da kanıtı olur.

  • hdp’nin sadece niyet beyanıyla, sonrasında sahip çıkamadığımız sözlerle, temennilerle yol alması pek mümkün değil. hdp’deki parti içi bürokrasi ve bunun yarattığı statükoyla birlikte karşımıza çıkan tablo hantallaşma oluyor. başka bir deyişle hdp için sorunun adını chp’lileşme diye koymak yanlış olmaz.

  • pkk bir şiddet eylemi gerçekleştiriyor. bombalı bir saldırı da, bir karakol baskını da ya da sivillere yönelik herhangi bir saldırı olabilir. sonuçta insan canına kast eden bir eylem var ve çok haklı olarak eleştiri yöneltiliyor.

  • mesela, cumhuriyet tarihinin yaşanan en ağır finansal krizine dair sözümüzü ‘krizin nedeni öcalan’a uygulanan tecrittir’ diyerek anlatmaya kalkmak bizi sadece kendi gündemimize hapsederken ülke gerçekliğine yaklaşımımıza dair de bir samimiyet ve kavrayış turnusolu olarak görünüyor.

  • yerel seçimlerde chp solculaştığı için değil hdp ‘sağcılaştığı’ (burada chp'nin sağcı olduğuna vurgu yapılmaktadır) için başarı elde etti.

  • en güçlü olduğunuz yerlerin toplamında oy oranlarınız yüzde 60’lardan 40’lara düşmüşse bu yapısal bir soruna işaret eder.

  • dersim ve fatih maçoğlu özelinde parlamenter siyasetin hdp üzerindeki etkileri, düşünülmesi gereken en önemli şeylerden. maçoğlu’nun aday olmasından belediyeyi kazanmasına ve hatta sonrasına da sarkan döneme baktığımızda görünen odur ki, hdp siyaseti kendi politik gerçekliğinin büyüsüne kapılıp gitmiştir.

  kaynak
 • şimdi ahmet şık'ı dinlerim. okurum. bildiğin çıkarıp vurmuş. hdp, pkk terör örgütüyle organik bağını koparmadığı sürece hiçbir şekilde meşru siyaset yapmayı kendine hak göremez.
 • topa tutmak değil eleştiri yapmıştır. ne kadar meraklısınız sansasyon yaratmaya, hele konu hdp olunca.
 • özetle. hdp gerekli bir partidir. ama pkk ile bağlarını kopartması gerekmektedir. dağ tandaslı oluşan hantal ve kırılmaz yapının değişmesi gerekmektedir. anlamlarını çıkarttım.

  bu sözlere katılmamak elde değil.
 • ahmet şık, devrimci bir karakterdir. kime eyvallahı olmuş da kendi partisine olsun! hdp sezai temelli gevşeği yerine ahmet şık'ı eş başkan yapmalıydı.

  alışacaksınız yavrum eleştiri özeleştiri kültürüne. başka şansınız yok. ilk önce böyle bir şok yaşayacaksınız, sonra bir idam veya ihraç bekleyeceksiniz, sonra "ulan galiba mallık bizde" deyip susacaksınız.

  memleketin, muhalefetinden iktidarına, kodlarında yok böyle bir kültür tabi. chp içinde eleştiri olur, kongrede insanlar birbirini boğazlar. iyi parti, mhp gibi ırkçı partilere girmiyorum bile. birden bir partide böyle bir şey görünce "bizimkiler olsa çoktan ağzımıza etmişti, bunlar da birbirinin ağzına eder herhal" diye bekliyor garibim.

  çocuğum, aslında asgari demokrasinin gereği budur. demokratik kültür dediğimiz şey, salt rakibine doya doya küfretme serbestliği değildir. kendi cennahına da laf etme özgürlüğüdür. kurtulun lan artık şu osmanlı dönemi tarikat huylarından.
 • yerel seçim dışında haklı ve doğru tespitlerdir. hdp başarısız olmaya mahkum bir partidir çünkü şuan ne olduğunu ne istediğini bile bilmemekte.

  bir sol parti olan tkp'nin tunceli'yi hdp'den alışını hatırlatması güzel. kendi bölgemizde bile kaybediyoruz uyanın diyor.

  yerel seçimde de ahmet şık'ın yanlışı şu chp'nin ile hdp'nin güçlü olduğu belediyeler birbirlerinden uzak, farklı. hdp'nin güçlü olduğu güneydoğuda chp neredeyse hiç yok. chp'nin güçlü olduğu yerlerde de hdp ya yok ya da çok az etkisi var. birinin başarısının diğeriyle alakası yok.
 • gayet güzel bir şekilde meramını anlatan özeleştiridir. topa tuttu ne amk? sanırsın hürriyet magazin sayfalarını okuyoruz.

  hdp ülke gündeminden koparak kendini maalesef sadece bölgeye sıkıştırıyor. bölge halkının da buna tepki gösterdiğini ve partinin potansiyelinin azaldığını görüyoruz.

  hdp bir türkiye partisi projesi olarak ortaya çıkmıştı; ancak gelinen nokta bir başarısızlıktır. kürt sorunu elbette çözülmeli ve abdullah gül'ün de ifade ettiği gibi bu sorunu biz çözemezsek uluslararası bir sorun hâlini alır. ermeni soykırımı konusunda türkiye bunun net ve sert bir örneğini gördü. uluslararası alanda kürt lobisi de güçleniyor ve zayıf da olsa diplomasi kabiliyeti var.

  buna rağmen hdp'nin salt öcalan, pkk ve kadrolar üzerinden sıkışık bir siyaset yapması kendisini marjinalize edecektir. popülizmin yükseldiği bir çağda bu hdp'ye sadece bölgede dar bir alan siyaseti imkanı tanır, ötesi değil.
 • yakında atarlar bunu partiden.

  hdp'nin tabanı, pkk mensuplarının ve pkk'da iken öldürülenlerin ailelerinden oluşur.
  hdp seçmeni, eşcinselleri savunduğu için hdp'ye oy vermiyor. "hdp, benim oğlumun büyük kürdistan davasını savunuyor" diyerek hdp'ye oy veriyor.
  böyle çıkışlar pek hoş karşılanmaz. pkk'lı ailelerinin ilk söyleyecekleri şu: "sen ne bedel ödedin?" hdp politikalarını eleştirecek her hdp'li, bu soruyu tadacaktır. mesela abisi pkk'da olmasa kim sikler selahattin demirtaş'ı.
 • parti içi eleştiri yapmıştır ve kesinlikle haklıdır. hdp nin sıkıntı yaşadığı noktaları çok iyi özetlemiş. hdp yönetiminin bu eleştirileri dikkate alması lazım.

  ekonomik krizi öcalan'a bağlamak, dünya da olan savaşları mars gezegenine bağlamakla eşdeğer bir saçmalık mesela.
 • " mesela, cumhuriyet tarihinin yaşanan en ağır finansal krizine dair sözümüzü ‘krizin nedeni öcalan’a uygulanan tecrittir’ diyerek anlatmaya kalkmak bizi sadece kendi gündemimize hapsederken ülke gerçekliğine yaklaşımımıza dair de bir samimiyet ve kavrayış turnusolu olarak görünüyor." bana başkanlık sistemine geçilince ekonominin düze çıkacağı fikrini hatırlattı.