şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok büyük ihtimalle hdp, tabağı boş geri getirmeyecektir.
 • önce selo, sonra ince... makul bir yaklaşım. beni de bu gruba dahil edebilirsiniz.
 • 1 kasım seçimlerinde hdp barajı geçerek, akp'nin 400 milletvekili almasını engelledi ve bir anlamda cumhuriyeti kurtardı. eğer 2.turda ince veya akşener fark etmez desteklerlerse, zafer muhalefetin olur. ve kürt halkı teoride olmayan cumhuriyet saygısını, pratik de herkese göstermiş ve akp'lilere en büyük dersi vermiş olur. ben inanıyorum ki bunu yapacaklar. birlik olmanın gücünü suratlarına çarpacaklar.

  sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. çünkü oyunun sonuna geldik. biz kazanacağız.
 • eğer hdp'liler cumhurbaşkanlığı seçiminde gerçekten böyle bir şey yaparsa başkanlık muharrem ince'ye hayırlı uğurlu olsun.

  şuan herkes kendi derdinde ama seçimin kilidini açacak parti hdp ve seçmenidir. umarım doğru ve mantıklı olan kararı verirler.
 • son yapılan genel seçim(ler)de hdp'nin baraja takılma ihtimaline karşı ve hdp'nin mutlaka sistemin içinde yer alması gerektiğini düşündüğümden oyumu bu partiye vermiştim. bunun dışında kimi konulara bakış açıları fikirlerimle örtüşse de hdp ile ideolojik olarak fazlaca yakınlığım yok. ama yasal bi' parti olan hdp devletçe kriminalize edildiği ve diğer partiler tarafından dışlandığı, yok sayıldığı sürece oyumu onlara vermeye devam edeceğim. dahası istanbul bostancı'da yaşamımı rahatça sürdürüyorum. arada bir sahile yürüyüşe inerken beni yolumdan çevirip kimlik soran, gbt'imi çeken polisle muhattap olmak bile beni çok geriyor. kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde hayat nasıl işler tam olarak bilmem. beni yolumdan sebepsiz alıkoyan polis ve daha nicesi oralarda hayatın doğal parçası. mesela, diyarbakır'da yaşayan doğal bi' hdp seçmeninin neler yaşadığını, düşündüğünü, yaşamını sürdürebilmek adına neler çektiği ya da çekmediği hakkında sadece basına yansıdığı kadarıyla fikrim var. ben, 2.tura kalması halinde meral akşener'e de muharrem ince'ye de oy veririm çünkü diyarbakır'da, van'da... yaşayan kemik hdp seçmeniyle benim aramda hdp'ye oy verme saikleri arasında ciddi yapısal farklar var. burada bence belirleyici olan benim ya da bana benzer eğilimleri olanların değil hakkari'de, diyarbakır'da, şırnak'ta yaşayan kemik hdp seçmeninin 2.turda ince'ye oy verip vermeyeceği?
 • selahattin demirtas'in 24 haziran aksami verecegi demecte "seni baskan yaptirmayacagiz"i yinelemesi halinde gerceklesmesi muhtemel hadise.
 • farklı ideolojilerimizi, hayat görüşümüzü, siyasi bagajlarımızı 2. turda bir kenara bırakıp zalimi durdurmazsak türkiye dönüşü olmayan bir yola girecek.

  bu birlikteliği farklılıklarımız üzerinden bozmaya, itibarsızlaştırma çabalarına lütfen itibar etmeyelim. oyuna gelmeyelim.
 • birpediatriefsanesi sağlam koymuş, hele siz önce referandumda yağdırdığınız evet oylarının hesabını verin. hakkari'den %32 evet çıkmış adam burda ilericilik, demokratik dayanışma goygoyu yapıyor.

  ayrıca hdp'lilerin 2. turda anti-erdoğan oyu vermesiyle 2015'te non-hdp'li anti-erdoğan'cıların sırf hdp barajı geçsin diye vermeleri aynı şey değil. hdp'ye emanet oy verenler bir fedakarlık yaptılar, kendi partilerine -1 oy yazıp, hdp'ye +1 oy yazdılar. 2. başkanlık seçiminde böyle bir şey yok ki? zaten kendi adayın seçenekler arasında yok. bir zahmet rte'ye oy verme zaten, gidip bunu sizin bize yaptığınız fedakarlığı şimdi biz de size yapıyoruz bla bla diye satmaya kalkışma millete.
 • vakit ayrışma vakti değil. türkiye'nin bence tamam mı devam mı seçimidir bu seçimler. ya birlik olup bütün olacağız ya da dağılıp yığınlar halinde perişan olacağız.

  kendim 7 haziran'da baraj sorunları olabileceği için oyumu hdp'ye vermiştim. hdp seçmenlerinin de aklı selim davranacağına inanıyorum. bir şans daha olmayabilir. hadi bakalım.