şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçecek, geçmesi lazım, tüm zamanların en önemli seçim gerçeğidir bu. 24 haziran seçimleri bu yönden çok büyük önem arz ediyor. buradan çağrı yapıyorum, yapmak zorundayım, hoş zaten büyük bir kesim biliyor ne kadar önemli olduğunu bu konunun. lakin stratejik davranmalı ve baraj aşılmalı. genelde cumhuriyet halk partisine oy atmış olan ben, bu seçimde sorgusuz hdp. başkanlık ince.

  hdp barajı geçerse üstünlük kaybedilecek, başkan bile olsa artık istediği gibi at koşturamayacak.
 • bir gerçekliktir. zaten şöyle bir hesap yapılması yeterlidir:

  hdp'nin en dip kemik oyu kasım 2015 seçimlerinde belli olmuştur. 11 küsur. bazıları halen önceki kürt partileri ile ile kıyaslayıp 6-7'ye düşeceğini zannediyorlar ama yanılıyorlar. ayrıca hdp'nin bir koalisyon olduğu gerçeği hep unutturulmaya çalışılıyor. hdp ülkedeki sosyalist partilerden umudu kesmiş sosyalistleri, oy kullanmayan aktivistleri, marjinalleri, yapılan bazı şeylere tepki koyan vicdanlıları bir araya getirmiş ve kenetlemiş bir koalisyondur. üstüne gidildikçe bu kenetlenme de artmaktadır. mesela ben bileşenlerden yeşil sol parti görüşünde bir birey olarak bu durumdayım.

  dolayısı ile kasım seçimlerinden düşük sayıda oy almasını beklemek zaten andavallıktır. ayrıca ülkedeki kürtlerin doğum oranı ile diğer kesimlerin doğum oranı kıyaslandığında nüfusun kürtler lehine değiştiği de yadsınamaz bir gerçektir. en son seçimden beri kürtler haricindekilerin toplam oyu 1 arttı ise kürtlerin toplam oyu 2 artmıştır.

  hasılı kelam, hdp'nin baraj problemi yoktur.

  ama bir gerçek daha var hdp'nin alacağı her ekstra oy genelde seçim bölgelerinde akape ile çekiştiği için akapeye darbe olacaktır.
 • türkiye'de demokrasi kavramının karşılık bulmadığının kanıtı başlık. her seçim döneminde oy dilenciliği yapan bir kitle olabilir mi? var. iktidarından muhalefetine kadar herkese taş atmak boynumuzun borcu olsun bu konuda.
  hdp'nin hangi seçimde proje veya fikirleriyle gündeme geldiğini hatırlıyorsunuz? hdp lehine açılmış başlıkların çoğunluğu oy dilenciliği üzerine, mama için melül melül bakan köpek gibi sürekli bir dilenme hâli. oysa oyun da hakedişi olmalı.
  benzer durum iktidarda da var. 40 yıl önceki tüp kuyruğuna, 20 yıl önceki hastane kuyruğuna atıf yaparak oy istiyorlar, böyle rezil bir seçim propagandası olabilir mi?
  diğer partilerin birazcık daha akıllandığını düşünüyorum. onlar da güvenli alandan çıkmayıp akp'den kurtuluşu ana argüman yapıyordu oy dilenciliği açısından, şimdi biraz daha gelecek üzerine konuşuyorlar. ama şu hdp kadar acınası şekilde propaganda yapan başka parti yok sanırım. "oylar hdp'ye, bizler meclise"... böyle slogan yapan partinin erken emeklilik kovaladığını düşünmeyip de ne yapacağız? hdp meclise girmezse şöyle olur, meclis dışı kalırsa böyle olur... eeee, sen seçmeni böyle tehdit ederek mi oy alacaksın? meclise girersen akp'nin akıbetinden başka ne olacağını söylemen gerekmiyor mu? hdp akp için çalışıyor deyince de kızıyorlar.
  düzeltme: imla