şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son derece isabetli karardır.
  hala ve hala "hdp niye bu ittifakta yok?" diye yazanlar gerçekten dünyayı kendi küçük çevrelerinden ibaret sayıp türkiye gerçeklerinden bihaber sanırım.
  bakın ilk araştırma gezici araştırma şirketi'ne ait.
  murat gezici'nin araştırma sonuçlarına göre chp, iyi parti veya başka herhangi bir parti hdp ile ittifak yaptığında cumhur ittifakı'nın oyları %57 civarına fırlıyor. çünkü murat gezici'nin araştırmalarına göre toplumun %51 ila %54'ü "ben asla hdp'ye oy vermem." diyor.

  gezici araştırma'ya inanmadıysanız bugün sözlükte çok konuşulan 1 mayıs 2018 piar seçim anketi'ne göre durum daha da kötü. seçmenlerin tam %68'i " ben asla hdp'ye oy vermem." demiş.

  yani sevgili hdp sempatizanları. toplumun en az yarısı acaba niye böyle düşünüyor? hdp de şapkayı önüne koyup düşünmemeli mi biraz?
  demek ki hdp türkiyelileşmemiş/ türkiyelileşememiş. kemik bir oy kitlesi dışında bırakın toplumun genelini kürtlerin en az %60'nın bile oyunu veya teveccühünü alamıyor. 7 haziran 2015 hdp açısından bir dönüm noktasıydı. ancak beceremediler.

  şimdi bu anket sonuçları ve toplumun yarısından fazlasının hdp alerjisi varken "ama ittifaka hdp de alınmalıydı" demek toplumdan kopuk olmaktır bana göre.
  kaldı ki %99 hdp bu seçimlerde barajı geçip meclisteki yerini alacaktır. ve mecliste cumhur ittifakı karşısındaki muhalefete onlar da katılacaktır.

  sözün özü demokrasi için milli birlik ittifakı son derece isabetli bir karardır. muhalefet beni çok şaşırtan adımlar atmaya devam ediyor. tebrik ediyorum. yeni sistemle beraber bu ittifak meclisin yarısını ele geçirir. recep tayyip erdoğan başkan olsa bile çıkardığı her cumhurbaşkanlığı kararnamesini bloke edecektir hdp'nin de katılmasıyla.
 • milli kelimesi geçtiğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • birlik kelimesi geçtiğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • valla hdpliler demiyim de bağzı kürtler akp’ye ve rte’ye neden oy verir anlamam. bayaa oy topluyorlar oradan.

  bahçeli destekli referandumda da evet diyenleri vardı fazlasıyla.
 • "sen gelme ulan bölücü pic" denmiştir
 • olması gerekendir. zaten kafası çalışan hdp'li akşener'e oy atar.
 • haklı ve yerinde bir harekettir. aksi olmasını istesem de mantıklı bir harekettir. bu mantığı kuramayıp mızmızlık yapan hdp'liler de açık ve net bir şekilde siyasetten anlamıyordur. açıklayalım:

  öncelikle ittifak harika bir gelişmedir, gerekli bir ittifaktır, tebrik ediyorum.
  hdp'nin bu ittifak dışında kalması sürekli olarak tartışılmakta. haklı olarak %10 civarı bir oya sahip partinin akp karşıtı ittifakta bulunmuyor olması tartışmalı bir durumdur, doğrudur.

  meseleye ideolojik çatışmaları katmadan, yalnızca oylar olarak değerlendirelim:
  ittifak merkez sağ, milli görüş ve chp'den müteşekkil. bu partilerin bulunduğu bir ittifakın arasına hdp'nin gelmesi aslında güzel bir ittifak olabilirdi, izlemesi keyifli bir ittifak olurdu ancak hiçbir lider,türkiye seçmeninin bu kadar ponçik, bu kadar çiçek çocuk olduğunu düşünmek hatasına düşmeyecektir. hdp ile görünme riskini dört parti de alamaz.

  hdp ister kabul et ister reddet, kriminal bir parti damgasını yemiş durumdadır ve bunun üzerinden saldırıya uğrayan bir partidir. bu parti ile bir araya gelen partinin, matematik olarak oyu düşer. akp'den oy koparma, mhp'den oy alma, milli görüşçüleri tekrar saadet'e çekme hedefleri içinde olan ittifakın ilk hedefi, hdp'nin gelişi ile çöker.

  chp bu ittifaktan en az zararı görür ancak bu ''en az zarar'' bile partiyi yerinden oynatır. hdp ile chp yan yana gelmek ile parti tabanından en az hasarı alır. diğerleri ise mahvolur. bu riski alamazlar. iyi parti ise hedefi itibari ile böyle bir oy kaybını göze almaz. saadet'in kaybedeceği bir şey yok, kazanabileceği çok şey var. o da girmez bu topa. demokrat parti'nin herhangi bir iddiası yok, o bile girmez bu işe.

  kısacası, bu süreçte hdp'nin sızlanması haklıdır, ''bizi neden ittifaka almıyorsun'' serzenişi gerçekten haklıdır. hdp'den ne kadar haz etmediğimi, hatta sık sık ağır şekilde eleştirdiğimi herkes bilir. yine de, siyasetten uzaklaştırmak yerine siyasete çekilmeleri gerektiğini düşünmekteyim. ancak, mevcut seçimdeki hedeflere hdp'yi yanımıza alarak yürüyemeyiz. hdp bu ittifakı destekleme hususunda tabanını ikna etmelidir.

  eğer gelecek günlerde, bugünün sorumlusu olarak gösterilmek istemiyor ve tamamen dışlanmayı göze almıyorlarsa yapmaları gereken sessiz destektir. zor mu? evet. yapılmalı mı? evet.
  siyasette her zıkkıma da ''eee bizim bu işten çıkarımız ne'' diye bakmamak gerek. bekleyin accık, akp gidince hayır tabanının birbirine yakınlaşması ve kutuplaşmanın azalması size de yarayacak. az bekleyin...
 • alınmadı mı yoksa stratejik hamle mi ilerde göreceğiz.
  stratejik değilse milli birlik ikinci turda hdp seçmeninden destek beklemesin, rte’nin cumhurbaşkanlığı hayırlı olsun!
 • hdp bu ittifaka alınsaydı, iyi partiye gelecek mhp li seçmeni uzaklaştırıldı. onlar açısından iyi partinin tüm samimiyetini bitirecegine inanıyorum.