şükela:  tümü | bugün
 • altan tan üzerinden değerlendirilmeye başlanan sevgidir.
  bak canımın için hdp-bdp v.s diğer partiler gibi tek ideolojiyi benimsemez.
  içlerinde altan tan gibi şeriat isteyen ve bunu açıkça dile getirebilecek adamlar da vardır laiklik isteyen adamlar da vardır.
  kaldı ki sosyalizm siyasi bir olgudur islamiyet ise inanç.
  yani sosyalizm-solculuk dediğiniz olay dine karşı bir olgu değildir.
  80 ve öncesi türkiye'sinde ortaya çıkan sağ-sol kavgasından sonra sağ kuvvetlerin (devlet tarafından) desteklenmesi sonucu solcular üzerinde oynanan oyunlardan biridir onları dinsiz gibi gösterip halktan soyutlamaya çalışmak. halbuki her insana eşit mesafede davranan ideolojide müslüman yada inançsız ayrımı yapılmaz.
  yani pekala bir insan hem müslüman hem sosyalist olabilir.
  adamlar mhp,chp,akp,bbp,hepar toplukları gibi aynı fotokopi makinasından çıkmış sabit görüşe sahip değiller yani sizin anlayacağınız.
  şimdi bir tane dingil çıkacak bu enrtye bakıp ''adam hdpli boolum'' diyecek işte o zaman sözlüğün zeka ortalamasına tekrar küfür edeceğim.
  edit: dediğim gibi bu enrty'den hdpli olduğum anlamını çıkaracak sivri zekalılar,amına kodumun malları hemen dökülmüş.
  her partinin ideolojisi zaten olmalıdır lakin hepsi aynı düşünceye sahip ''koyun'' toplulukların ideolojisi boştur.
  ayrıca yine bazı mallar terör terörist sevgisi falan demişler. bak angutum başlık gericilik-şeyh-şıh sevgisi terör terörizm milliyetçilik falan diyeceksen başka başlıkta ağla.
 • hep söylüyoruz adamlar solcu değil ırkçı-kürtçü.

  saidi nursi ve şeyh sait için yaptığı açıklamalar da o yüzden.

  solla alakaları nasyonel sosyalizmin sosyalizmi kadar.
 • proje partisine yapılan eleştiridir. objektif bir gözle bakarsanız anlarsınız akp'nin hdp'den farkı yoktur. doğudaki tabanları esaslı bir devrim görmemiş çağın dışında kalmış kitlelerdir. kim ne derse desin bu kitleleri değiştirmeden, bu kitlelere yapılacak siyaset ülkeyi yozlaştırır. hem yozlaştırdı. hem kan gölüne döndürdü. bütün bunlar siyasetçilerin basit siyasi çıkarları yüzünden oldu. bunu görmek lazım.
 • bizdeki sol ve bizdeki ateistler grubuna giren biri olarak, hatta size bonus, alevi kökenli ateist bir komünist olarak hdp'den her yere cemevi açmasını falan beklemiyorum. hatta dini hiçbir alışkanlığa, davranışa, kavrama yakın hissetmiyorum kendimi. ister alevilikle ilgili olsun bu, ister başka bir din ya da mezheple.

  benim karşıtlığım şeyhlerin müritleri olsun insanlar diye uğraşılmasına, benim karşıtlığım tecavüzcü ensar ve türevlerine, benim karşıtlığım tekkeleri tarikatları güzelleyenlere, benim karşıtlığım şeriat militanları yetiştiren imam hatipleri sevimli gören ve gösterenlere... alevinin teki de kalkıp bana muharrem orucu tutmuyorum diye laf edip baskı yaparsa emin olun aynı şekilde gösteririm karşıtlığımı. fakat ne hikmetse ben en yobaz alevi ailesinde bile aleviliğin dini ritüellerini ille de yerine getirecek diye baskılanan bir çocuk, bir aile ferdi görmedim.

  neyse, konumuz zaten alevilik değil, yan yollara sapmaya gerek yok.

  hdp, dindar olmayan kesimden de oy alabilmek için içindeki o küçük sol pencereyi biraz sildi parlattı, ortaya sundu ama o kesimi kaybettiğini gördüğü anda hem en geniş seçmen tabanını oluşturan dinci kürtleri akp'ye kaptırmamak için hem de parti olarak da yapısına pek ters düşmediği için şimdi dine oynuyor. yarın başka bir siyasete evrilmek gerekse muhtemelen oraya evrilecek. buna dünyanın her yerinde oportunizm denir.
 • köklerinin yarısı pkk diğer yarısı siyasal islam olan bir oluşumun şaşırtmayan sevgisidir. ya ne olacaktı?
 • ağalık sisteminin olduğu doğuda solcu geçindikleri için baştan tezat bir parti zaten hdp. mhp'ye kızan oy potansiyeli vardır ama aynısının kürt versiyonunu yaparlar. kendilerini besleyen ağalık sistemi, pkk gibi unsurlar bu topraklardan bir gün temizlendiğinde %3'den fazla oy alamayacaklar.
 • muhafazakar kürtlerin gönlünü almak için dönem dönem ortaya çıkan sevgi gösterisi.
 • lgbti bireyler için tek somut politika üreten parti olmaları da ayrı bir garipliktir.