• imam hatipleşme yasalarına destek veren adam solcuyum veya yurtseverim diye ortalıkta gezinebilir mi?

(bkz: 4+4+4'e evet diyen bdp milletvekilleri)

(bkz: bdp'nin kürtlere layık gördüğü özgürlük ümmetçilik)

sınıfsal yaklaşımını yitirdiğinde bir siyasi hareketin başına ne gelebileceğini görmek açısından değerlendirilmesi gereken bir sevgidir.

tutar gezi'de darbecilik ararken veya seviyeli ilişki tutturduğu müsteşarlar, dışişleri bakanı olsun gibi çıkışlar yapıyorsanız; komünistler, solcular ve laiklik yanlıları bizi desteklesin demeyeceksiniz.

bünyenizde şeriatçıyım diye gezen adamlarla laiklik, cumhuriyet, aydınlanma ve sosyalizme sahip çıkanların arkasında dolanmayacaksınız.

"ant olsun ki şeyh sait’in heykelini diyarbakır’da bir meydana dikeceğiz, bu bizim boynumuzun borcudur. (adil zozani, hdp hakkari milletvekili, kasım 2013)

said nursi’nin kabrinin ortaya çıkarılması için hükümeti zorlayacağız. (selahattin demirtaş, hdp eş genel başkanı, mart 2014)

solcu değilim, müslümanım. laik değilim, laikliğe karşıyım. türkiye cumhuriyeti'ndeki kemalist yapının artık tarihe kaldırılması gerektiğine inanıyorum. bundan sonra yerine ne geleceğine de halk karar versin istiyorum. benim kendi görüşüm. ben şeriatçıyım. her müslüman şeriatçıdır. ben müslümanım ve islam şeriatına inanıyorum. (altan tan, hdp milletvekili, nisan 2013)"

http://haber.sol.org.tr/…-basina-neler-gelir-109447
  • altan tan üzerinden değerlendirilmeye başlanan sevgidir.
    bak canımın için hdp-bdp v.s diğer partiler gibi tek ideolojiyi benimsemez.
    içlerinde altan tan gibi şeriat isteyen ve bunu açıkça dile getirebilecek adamlar da vardır laiklik isteyen adamlar da vardır.
    kaldı ki sosyalizm siyasi bir olgudur islamiyet ise inanç.
    yani sosyalizm-solculuk dediğiniz olay dine karşı bir olgu değildir.
    80 ve öncesi türkiye'sinde ortaya çıkan sağ-sol kavgasından sonra sağ kuvvetlerin (devlet tarafından) desteklenmesi sonucu solcular üzerinde oynanan oyunlardan biridir onları dinsiz gibi gösterip halktan soyutlamaya çalışmak. halbuki her insana eşit mesafede davranan ideolojide müslüman yada inançsız ayrımı yapılmaz.
    yani pekala bir insan hem müslüman hem sosyalist olabilir.
    adamlar mhp,chp,akp,bbp,hepar toplukları gibi aynı fotokopi makinasından çıkmış sabit görüşe sahip değiller yani sizin anlayacağınız.
    şimdi bir tane dingil çıkacak bu enrtye bakıp ''adam hdpli boolum'' diyecek işte o zaman sözlüğün zeka ortalamasına tekrar küfür edeceğim.
    edit: dediğim gibi bu enrty'den hdpli olduğum anlamını çıkaracak sivri zekalılar,amına kodumun malları hemen dökülmüş.
    her partinin ideolojisi zaten olmalıdır lakin hepsi aynı düşünceye sahip ''koyun'' toplulukların ideolojisi boştur.
    ayrıca yine bazı mallar terör terörist sevgisi falan demişler. bak angutum başlık gericilik-şeyh-şıh sevgisi terör terörizm milliyetçilik falan diyeceksen başka başlıkta ağla.
  • "mersin'in hdp'li akdeniz belediyesi, said nursi'nin ölümünün 55. yılı üzerine panel yapıyor. etkinlik afişinde said nursi için "bediüzzaman" yani "zamanın harikası" ifadesi kullanılırken, etkinliğe konuşmacı olarak gelen ismin hdp aday adayı kadri yıldırım olduğu görülüyor."

http://haber.sol.org.tr/…siyi-anma-etkinligi-111781

gezi darbeci ama said nursi "bediüzzaman" yersen partisinin şeyhleri, şıhları ve gericiliği en az tüsiad kadar sevdiğini gösteren etkinliktir.
  • "dönem gericilik dönemi… aydınlanmacılığın meşalesi titrek bir ışıkla yanarken gericilik kol geziyor dört bir yanda. dünya “gericiliğe dönerken” çığlığımız duyulmuyor, gericilerin fısıltıları ise bir uğultu yaratıyor. ışid destekçileri sokaklarda yardım toplayıp gezerken işçi sınıfına bayramını kutlamak bile hakir görülüyor.

hüda par’lı zekeriya yapıcıoğlu geçtiğimiz gün rudaw’a verdiği röportajda çözüm süreci açısında akp’ye değil hdp’ye yakınız diyor. gerici adaylar sokaklarda boy gösteriyor.

akp, siz din düşmanısınız dedikçe “vallahi din düşmanı değilim” demek siyasetin gerici silahına karşı elleri havaya kaldırmaktır. oturup kur’an’dan ayetleri ve diyanetin işleyişini inceleyerek yola devam etmenin çıktısı bugün diyarbakır’a din kültür merkezi’nin temel atma töreni olarak karşımıza çıkıyor. önce dinci gericiliğe karşı çıkacaksınız. imam hatiplere, zorunlu din derslerine, ışid’e ve onun bölgedeki uzantılarına 12 eylül’den bu yana elinde kur’an’la mitinglerde boy gösteren diktatörlere karşı duracaksınız.

o zaman başta söylediğimize bir ek yaparak bitirebiliriz.

kürt tarihinde mir celadet bedirxan gibi bir kürt aydınının mı ışığı parlayacak yoksa dengir mir mehmet fırat’ın mı? akp’yi kuran birinden kürt halkını kurtaran bir figüre dönüşen fırat mı yoksa kendisine halkına ayan celadet mi? mesele ışid’in varlığı değil sadece, türkiye’de buna zemin sunan dinci gericiliktir. en temel argümanı hatırlatarak; ışid sineğini yok etmekle mi yetineceğiz yoksa bataklığını mı kurutacağız. silahların susmasına barış demek, daha da ileri gidereniz silahlar patlar demek tehdididir. buna boyun mu eğeceğiz yoksa aydınlık bir gelecek mi kuracağız.

marksist kürt şair cegerxwîn’in dediği gibi.

“boyun eğen tutsaktır, biz yücelere çıkalım.”"

http://haber.sol.org.tr/…ilesemezsin-demedim-115397

hdp dincilik yarışına girdiği akp karşısında kaybetmeye mahkum parti. kürt halkının töreye, tarikata, şeyhe veya dinciliğe ihtiyacı yok. bunları zaten anap'ta, dyp'de ve akp'de kürt halkına uygun gördü/görüyor. hdp'de bunların ihtiyaç olduğunun altını çizmeye devam ettiği için kaybetmeye ve kitlesini emek siyasetini yürütenlere kaptırmaya mahkum.
  • yakında tüm liseleri imam hatip yapalım derse demirtaş şaşırmayın!
    bunlar hep matematik, baraj hesapları, bunlar hep yurtseverlik, aydınlanma ve laiklik.

yersen.

http://haber.sol.org.tr/…bir-yasam-tarzi-var-118232
  • imam hatipleşme meselesine destekten sonra yeni adım tekke ve zaviye olarak gelmiş.

"hdp diyarbakır milletvekili altan tan, cumhuriyet'in ilk döneminde kapatılan tekke ve zaviyelerle ilgili kanunun yürürlükten kaldırılması için tbmm başkanlığı'na kanun teklifi verdi."

http://haber.sol.org.tr/…-icin-kanun-teklifi-140503

aman cemaatler güçlensin aman din toplumsal yaşamı daha çok esir alsın,

aman toplumsal yaşamı, eğitimi, sağlığı ve bilimi dinciler esir etsin,

çocuk gelinler doğal karşılansın aman kadın toplumsal yaşamdan çekilsin.

aman şeriat gelsin.

size değil sol da yüzü sola dönük demek bile aptallık.
  • altan tan gerçekten kanayan yaralara parmak basıyor. ve düzeni zor durumda bırakıyor.

"meclis kuaförü başörtülülere uygun düzenlensin"

hdp'li tan, verdiği önergede ''başörtülü personelin ve meclis personelinin başörtülü eşlerinin kuaför hizmetlerinden daha rahat bir şekilde faydalanabilmesi için sadece kadın personelin çalışacağı bir kuaför salonu hazırlanmasını istedi. altan tan, başörtülü kadınları mağdur eden bu uygulamanın 2 yılı aşkı süredir düzenlenmemesin gerekçeleri nelerdir?''memlekettekienönemlisorunbuzaten

tanım: ilginç bir sevgidir. düşmanına aşık olmak gibi.
  • hep söylüyoruz adamlar solcu değil ırkçı-kürtçü.

saidi nursi ve şeyh sait için yaptığı açıklamalar da o yüzden.

solla alakaları nasyonel sosyalizmin sosyalizmi kadar.
  • (bkz: #59773008)
  • (bkz: altan tan)
hesabın var mı? giriş yap