şükela:  tümü | bugün
 • evet hdp'ye devrimcilik filan atfeden gençlerin üç maymunu oynadıkları gerçeklik.

  "hdp eş genel başkanı sezai temelli ve beraberindeki heyet tüsiad'ı ziyaret etti. ziyaret sonrası temelli ile tüsiad başkanı erol bilecik ortak basın açıklaması yaptı."link

  patronlara güven vermeye çalışan "solcu!!!" adayları olan parti?

  https://twitter.com/…zam/status/1006858408748777477

  aslında bölgesel asgari ücret olsa, doğu'da kurulacak fabrikalarda kürt yoksulu daha az ücret ile çalışsa. hem bölge kalkınsa hem ağalar, aşiretler ve patronlar kazansa...

  bir yanda tarikatların, şeyhlerin, şıhların ve patronların partisi hdp...

  diğer yanda kürt yoksulunu örgütleyen komünistler.

  http://haber.sol.org.tr/…-ilce-orgutu-acildi-238576

  türkiye komünist partisi diyarbakır adayı ile söyleşi.
  https://twitter.com/…ali/status/1007145104811921409

  (bkz: bdp'nin tüsiad ziyareti)
 • sosyalistler tarafından açık bir şekilde eleştirilmeyen durum. neden birlikte bakalım. hdp neden tüsiad'a kendini anlatmak ve aradıkları yeni düzende onlarla ortak bir zemin yakalamak ister?

  1. hdp'nin politikası devrimci, işçici, anti-kapitalist değil. sosyal liberal denebilecek belki kendilerinin tabiriyle radikal demokrat denebilecek bir çizgideler. kapitalizme değil, otoriterliğe karşı demokratlar. yani hdp liberal parlamenter sistem yanlısı bir parti. hdp'nin bir diğer hedefi de türkiye ile avrupa birliği arasındaki ilişkileri geliştirmek. tüsiad'la bu konularda benzerler.

  2. hdp'nin hedefleri pek radikal değil, değil mi? o halde hdp, ittifak kurmaya daha yatkın. aslına bakılırsa şu anki türkiye için erdoğancılığa karşı birden çok ittifak kurulmuş durumda (millet ittifakı, hdp ve sosyalist adaylar) ki bu ittifakların hiçbiri birbirinin işine çomak sokmuyor, şimdilik. hdp sahip olduğu hedeflerin, ince ve millet ittifakı olsun, tüsiad olsun, sosyalistler olsun paylaşıldığını görüyor, şimdilik. o halde tüsiad'la görüşme yapmaları normal.

  3. hdp, bunlar olmasa bile en başından beri kendisi bir ittifak partisi olsa gelmişti. baraj konusu ve bir kürt partisi olmasından ötürü. baraj için ittifak yapmak gayet açık bir zorunluluk. kürt partisi olmak ise hdp'nin batı'daki dostlarının sayısını oldukça azaltıyor. peki hdp başka kimle görüşsün? akp'li müsiad'la mı, ülkü ocaklarıyla mı, ege'li ulusalcılarla mı, iç anadolulu milliyetçilerle mi, karadenizli uşaklarla mı... hdp gittiği her yerde saldırıya uğrayan bir parti. o halde biri davet ettiğinde gidip görüşmemek oldukça lüks bir seçenek.

  ancak sosyalistler bu durumu neden eleştirmez onun cevaplarını arayalım.

  1. sosyalistler bu yukarıdaki durumun gayet iyi farkında. o yüzden hdp'nin kredisi yüksek. ayrıca sosyalistler, parlamenter siyasetin oyunlarının da gayet farkında. var olan durum ile idealleriniz arasında gerçekçibir yer bulmanız gerekir.

  2. bazı sosyalistler de meclise girmek istiyor ve bunun için hdp'ye bağımlı durumdalar. hdp de onların oy ve aday desteğine. ancak hdp'nin eli daha iyi.

  3. bu baskın seçim olağanüstü şartlarda gerçekleşiyor ve olağanüstü ittifakları gerektiriyor, şimdilik.
 • (bkz: hdp'nin tekke ve zaviyeler yeniden açılsın teklifi)

  adamlar sadece patronların değil haklısınız şeyhlerin, şıhların ve tarikatların da partisi.link