şükela:  tümü | bugün
 • twitter'dan alıntı :

  "tek 1 soru: hdp=pkk mı? eğer evetse, pkk bölgeden %75 oy almıştır. direkt çekil oradan. eğer hayırsa bölgeyi tutmak için tek şansın=hdp."

  birebir bunu düşünüyorum. eğer hdp'yi pkk'yla bir görüyorsan, aylardır kontrolü sağlayamadığın ve bölgede yüzde 80 oy alan pkk'yı bir düşünmen lazım. cidden burada nasıl hak iddia edebilirim diye. eğer hdp'yi pkk'yla bir görmüyorsan, oradaki insanların yüzde 80'inin demokratik olarak desteklediği partiyle beraber bu işi çözeceksin. hele ki o parti şu anki mecvut koşullarda silahlar sussun diyen tek partiyse.
 • ben "hdp değil mhp satacak bu ülkeyi" dedim diye akrabalıktan red etmeye yeltenen akrabalarım oldu. gerizekalılıkla suçlandım, vatan hainliği ile suçlandım, pkk sempatizanlığıyla suçlandım, suçlandım da suçlandım.

  sonuç? haklıymışım. şimdi, aynı akpli kurmayların "fetö bizi kındırdı" demesi gibi bunlar da "bahçeli bizi kandırdı" diyorlar. ulan sığır, ben uyarırken bi sesini kesseydin de dinleseydin. yaşımız küçük (<30) diye bilgisiz mi olacağız illa?
 • illa piçin biri çıkacaktır, şimdiye kadar çıkmamış şaşırdım zaten, durun siz sormadan ben söyleyim ;

  ananızın amını düşüyorum ben şahsen...
  bu patlamalara sebep olan eğer benim verdiğim oy ise, her türlü gelsin o oy beni bulsun ama yok benim değil de sizin verdiğiniz oylar ise, umarım bir daha ki bomba götünüzün dibinde patlar....

  edit: ne düşüneyim düşünüyorum mesela siz ak itlerin attığı ya başkanlık ya kaos başlığını düşünüyorum.

  düşünüyorum, düşünüyoruuummmm; akp rekordan rekora koşuyor başlığını düşünüyorum.
  bakanların dün ki açıklamalarını düşünüyorum. terör saldırıları yüzde yüz engellenemezaçıklamasını düşünüyorum.
  ölen destina peri parlakı düşünüyorum. gencecik insanlar ölmüş, oy ve başkanlık peşindeki pislikleri düşünüyorum, mahalle yanarken orospuyu düşünüyorum, ne de güzel saçlarını tarıyor diye düşünüyorum.

  bu bombanın kullanımında kablosunun bağlanmasında, patlatılmasında emeği geçen özgürlük savaşçısı(!) nın da, öyle değilse işıdlı piçin de, bu olayın asıl sorumlularının da analarını düşünüyorum mesela, çok pis küfürler eşliğinde hem de.

  bana bıdı bıdı etmeyin arkadaşım, bok atacağınız insanlar hdp seçmenleri değil. önce gidin bi akp seçmenine giydirin, verin veriştirin sonra gelin bizim ne düşündüğümüzü söyleyelim...

  debedit:cerattepe de madene hayır
 • sırf hdp'ye oy verenleri pişman etmek için savaş çıkarttılar. son iki seçim dışında hep cumhuriyet halk partisine oy vermiştim. şimdi son 2 seçimdir halkların demokratik partisinin seçmeni olmakla hayatımdaki en doğru politik kararlardan birini verdiğimi düşünüyorum. doğudaki birikimin bir siyasi parti yoluyla salınmasına yönelik desteğim o zaman için hala geçerlidir, pkk destekçisi falan değilim yargılarınızı kendinize saklayın. devletin savaş çıkararak ve nefret söylemlerinde bulunarak terörü sindirdiğini veya yok ettiğini değil daha çok terör ürettiğini umarım bir gün fark edersiniz sevgili insanlar... şimdi olsa ne yapardım, o zaman olsa yine hdpye oy verirdim, şimdi bir seçim olsa yapacağım tek şey hiçbir şey yapmamaktır; 2016 yılında oy vermezdim.
  akpsi midir, chpsi midir, mhpsi midir,kimse kimdir, kendi başlarında eğlensinler meclislerinde. ben bu oyunda yokum.

  -

  sonradan zorunlu edit: hdp barajı geçsin diye oy veren chpli falan değilim. hiçbir zaman chpli veya hdpli olmadım; chp seçmeni veya hdp seçmeni oldum. çünkü partilerin veya ideolojilerin fanatiği değilim. devlet terör saçıyor, evet.
  tarih 7 haziran 2015: hdp barajı geçti. bunun üzerine tsk birden bire silahlandı, bir kaç şehirde (cizre gibi) sokağa çıkma yasağı ilan edildi. elektrikler kesildi, insanlar bir yudum su içemez hale geldiler, çocuk cenazeleri buzdolaplarnda bekletildi. ben burada pkk'nın yok olduğunu görmüyorum. burada insanlığın yok olduğunu görüyorum; yani devletin namluya namluyla karşılık veririz mantığının geride terörden başka bir şey bırakmadığını görüyorum. teröre savaş açarak terörü yenemezsiniz çünkü savaş her zaman terörü beslemiştir. şimdi bir çocuk yemeklik malzeme almak için kocaman orduların arasından geçiyor o sokaklarda; böyle büyüyen bir çocuk ileride pkk gibi örgütleri kurtuluşu olarak görecektir kuşkusuz. bu dediklerimi masal gibi görüyor olabilirsiniz, ancak dün o bebek öldü veya diğer gün bu bebek öldü diye ölümler yarıştırmanız çözmeyecek, devlet bu ölüm politikalarına devam ettiği sürece kim tarafından öldürülürse öldürülsün bebeklerin ölmesi durmayacaktır. benim salak olmam, terörist olmam, chpli olmam, iki partili olmam, hdpli olmam, bilmemne olmam veya olmamam oralarda insanların öldüğü ve bu ölüm politikası sürdüğü sürece buralarda da insanlığın öldüğü gerçeğinin yanlışlığını değiştirmeyecektir. saldırmayın.
 • meraklı bir insanın sorusu. bir türk olarak yanıtlamak isterim:

  7 haziran'da hdp'ye oy verdim. 1 kasım'da da hdp'ye oy vereceğim.

  1- şu anda kürt siyasal hareketi tarihinde ilk kez kendisini pkk'den ayrıştırmayı başarmış durumda. ilk kez bu hareketin lideri pkk'ye silahları susturma çağrısı yapıyor. barış için çaba gösteriyor. bu tutumun desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  2- mhp gibi nobran, kibirli bir partinin mecliste hdp'den daha az sandalyeyle temsil edilmesinin onlara büyük bir ders olacağı düşüncesindeyim.

  3- bu dönemde her zamankinden daha fazla, silahların değil, siyasetin desteklenmesi gerekiyor.

  4- bireysel hak ve özgürlükleri, kadın haklarını, lgbti haklarını, radikal demokrasiyi, sol değerleri bu kadar yüksek sesle dile getirebilen tek anaakım parti olduğu için

  bu seçimde de oyum hdp'ye...

  edit: hdp de, selahattin demirtaş da gözümden tamamen düşmüş durumda. hdp pkk'nin kuyruğuna takılarak, türkiye partisi olabilme fırsatını geri tepti.

  erken seçim olursa, sırf baraj altı kalmasın diye oyumu yine hdp'ye verebilirim. ama bu kez gönül rahatlığıyla değil, diktatörlük korkusuyla...
 • [derli toplu hali için blog ve medium linkleri]

  her saldırı ertesinde -faili kim olursa olsun- kabaran duygular + akp propagandasıyla hortlayan bir konu.

  aynı şeyleri başka yerlerde uzun uzun konuşmuştuk. aşağıdakileri anlamak için okumanıza gerek yok ama bir zamanda yolculuk:

  (bkz: hdp'ye oy verenlerin şehitlere üzülmediği gerçeği). benimki
  (bkz: erken seçimde hdp'ye oy vermek). benimki
  (bkz: ilk defa hdp'ye oy verecek olmak). benimki

  ***

  "hdp'ye oy verenler olanlardan sorumlulardır" düşüncesinin ima ettiği 2 ayrı şey var, karıştırılıp duruluyor:

  1) "hdp'ye oy vererek bu saldırılara sebep oldunuz"

  allah rızası için biri buradaki neden-sonuç ilişkisini anlatsın, edit yapıp yayınlayacağım.

  ilk defa meclise girmiş değiller. güçlenip istihbaratın, ordunun başına geçmiş değiller. bakanlık bile alamadılar. büyük bir maddi gelir elde etmediler . vekil sayısı 40tan 80e çıkınca, nasıl bir mekanizmayla pkk'nın terör kabiliyeti ve isteği arttı?

  selo şunu mu dedi: "ulan ne güzel milleti kandırdık, şimdi biraz da bomba patlatalım ki yıllardır çalışıp kazandığım her şeyi bir anda çöpe atayım, bakarsın t.c.'nin boşluğuna gelir bize özerklik verirler".

  dünya'da şunun bir örneği daha var mı? mesela referandumdan galip çıkan adam, ertesi gün gidip meclise tankla giriyor mu istediği başkanlığı almak için?

  ancak şu denilebilir: "hdp bu kadar oy alınca istikrar bozuldu, bir sürü oyuncunun dahil olduğu bir takım olaylar tetiklendi, o yüzden sorumlusunuz". e mini etek giymeseydin tecavüze de uğramazdın. bir dizi olayın ilk nedeni olmakla, tüm sonuçlarından sorumlu olmak aynı şey değil, çünkü o olaylar zincirine başka karar vericiler de dahil oluyor. zaten böyle olmasaydı, her olayda tüm suçu allah'a yıkmak lazım, her şeyin ilk tetikleyicisi o (bkz: prime mover).

  ***

  2) "terörle bağı bulunanlara destek verdiniz, aynada yüzünüze nasıl bakıyorsunuz?"

  (kan emici bir emperyalist vampir olduğumdan aynada yüzümü göremiyorum).

  bu tepki, ancak hdp'ye oy vermeyi savunan akılcı argümanları yok saymakla mümkün. zaten o yüzden sıkça straw man dövüyorlar: yok viskisini yudumlayan tuzukurular, yok romantik cihangir solcuları, sevgi kelebekleri...

  halbuki hdp'yi destekleyen bir çok kişi selo'nun samimiyeti, pkk'nın barışçıllığı gibi varsayımlara dayanmadı. pkk geçen sene de ahlaki terazilerimizde aynı noktadaydı: "ilk 30 sene ben de destekledim ama sonra bıraktım" diyen var mı? veya "önceleri pek ısınamamıştım, ama son patlamayla samimiyetlerini kanıtladılar, helal olsun" diyen?

  bu kesim pkk'yı, ahlaken akp'den daha az kötü bulduğu için hdp'ye oy vermedi. gücü fazla olduğu için hayatımıza negatif etkisi de fazla olan akp'nin bu gücünü kırmak için verdi.

  ikincil olarak, sivil kürtlerin elini güçlendirme ihtimali yüzünden oy verdiler. bu kısım gerçekleşmedi (iç dinamikleri bilmiyorum, dışardan yüzeysel olarak bakınca gördüğüm, selo'nun ya stratejik hıyarlığı, ya da lider olarak etkisizliği sonucu kendi takımını terörden ayıramadığı). ama bu kısmın gerçekleşmemesinin bir negatif sonucu yoktu zaten (madde 1'de konuştuğumuz).

  algı mühendisliğini anlıyorum da, onların dışında her seferinde ısrarla bu "mutlu musunuz" goygoyu yapanlara diyeceğim şu: evet, bazen günah keçisi aramak gerekiyor. bazense bu arayış, kendini ahlaken üstün hissetmenin verdiği sarhoşlukla yanlış hedeflere kayıyor. kafa güzelken hiçbir fikir zincirini sonuna kadar takip etmiyoruz, kendi düşüncelerimizi kendimize bile açıklamaya zahmet etmiyoruz.

  ***

  edit 1: ben selo-hdp-pkk-tak vs farklarını ve bağlarını iyi bilmediğimden, burada bunları bir tutarak yazdım. eğer dediklerim bu şart altında geçerlilerse, farklı oldukları durumlarda hayli hayli geçerli olmalılar.

  ***

  edit 2: flavius aetius aşağıda bana cevap vermiş.

  a) hdp'ye oy verme ile mevcut terörden sorumlu olma arasındaki bağlantıyı kuran analojileri okudum ve anlamadım, resmen kafam basmadı.

  b) "pkk niye sivil kanada biat etsin" eleştirisi var. oysa bunun dediği en fazla "hdp'nin oy alması, pkk'yı zayıflatmaz". benle çelişmiyor bu...ayrıyeten insanlar güce göre konumlanırlar. selo bugün bir koalisyon hükümeti bakanı olsaydı, dağdaki adamın hdp ile anlaşmak için daha fazla nedeni olurdu. anlaşmaya gelmeyeni de "temizlemek" daha kolay olurdu.

  c) solcuların kendi mücadelelerini vermeleri yerine, kürt hareketinden medet ummaları konuya teğet (zavallı olmak başka bir şey, terörden sorumlu olmak başka). ayrıca ezilen adamı "fazla ezik olmakla" suçlamak garip. zaten türkiye'de solun tabanı az, liberalizmin tabanı hiç yok, üstüne akp'nin aşırı baskısı yüzünden örgütlü muhalefet alanı azalmış. kimse bu baskıya rağmen sıfırdan kendi muhalefet alanını yaratamaz.

  d) "bunlardan barış beklemek naiflik" kısmı da selo'nun samimiyetini kanmış saftirik solcu stereotipine gönderme yapıyor.

  derdim selo'dan demokrat yaratılması değil, onun demokrasiye ve denkleme dahil edilmesi.

  demokrasiyi, demokratlar getirmez. yapıları demokrat olmayan insanlar, birbirlerini yiyemeyeceğini anlarlarsa, anlaşmaya zorlanırlar. bu süreçte de kurumlar güçlenir ve demokrasi altyapısı oluşur. demokrasi böyle gelişir. bilgin ve aydınlanmış bir kralın yönetimi altında, yargının bağımsızlaşma ihtimali, 4 tane öküzün belli bir dengeye geldiği ve ite kaka yürüyen bir sistemde yargının bağımsızlaşma ihtimalinden düşüktür. bizde şu anda 4 öküz yerine tek öküz düzeni olduğundan, bu süreç tersine işliyor.

  e) "etliye sütlüye dokunmamasıyla bilinen imma...":

  karmaşık konularda mağara adamı gibi yazmamakla, etliye sütlüye dokunmamak arasındaki fark, 2500 entryde duruyor.
 • hdp'nin baraj altı kalması durumunda başkanlık sistemine geçileceği herkes tarafından bilinirken akp düşmanı olup hdp'nin barajı geçmemesi için dua edenlerin aptalığını düşünüyorum.

  karar vereceksiniz önce. ak çomar değilseniz bu başlığa gelmeyeceksiniz. tayyibin başkanlığını geciktiren faktör hdp'dir. kabul etseniz de etmeseniz de bu bir gerçektir.
  mutlaka kazanacağız!
 • öncelikle hayırlı forumlar.
  (bkz: kanzuk eserinle gurur duy)

  yıllarca yok saydığımız kürtler kendilerini demokratik yollarla ifade edebilecekleri bir konuma geldiler. dünya farklılıklarla güzel. herkes aynı renk olmak zorunda değil.
  şehitlerin sebebi de hdp değil. başımızdaki diktatörün iktidar hırsı. asıl hdp barajı geçemezse o dilinizden düşürmediğiniz dış mihrakların piyonu olmuş akp yönetimindeki türkiye başta kalmaya devam ederse olacaklardan korkun.
  neden seçim sonrası çözüm diyenler ortalığı kan gölüne çevirdi bunları düşünmüyor musunuz?
  işte tam da bu başlıktaki soru sorulsun herkes pkk=hdp desin tek sorumlu olarak ona oy verenleri göstersin diye

  aktrollerin açtığı başlıklardaki anketleri düzgün doldurmayın. ucuz bir kamuoyu yoklaması. her yerdeler. sanırım bu cevaplara göre kan hortumunu açıp kapatacak çok sevgili vatanseverler.

  mecburiyet editi: kürt değilim. hdpye oy vermedim. vermem de. asıl yaftalamakta sizin üstünüze yok.
 • ulan milletvekili bile kalmadı hala neyin davası bu ****cinsiyetçi küfürler***. kendi yönettiğiniz ülkenin haline bi bakın allahın dallamaları. ne düşüneceğim, sizin ne kadar sorumluluk almaktan aciz her şeyi sağa sola yıkmaya çalışıp kendi kıçının derdinde, aklınız sıra çakal olduğunuzu düşünüyorum.

  daha dün huzur operasyonu diye eğlence yerlerini basacağınıza, gerçekten bi kere de bombacı yakalayın sonra konuşalım.

  edit: hortlatan zaten sensin *****. daha kimin ne yaptığı belli değil ne taziyesi? ayrıca oy verince otomatikman bütün milletvekillerinin bütün hareketlerini onaylamış mı oluyoruz?

  bi de şunu anlamak çok mu zor? ben yüzlerce gün süren sokağa çıkma yasakları da istemiyorum, harabeye dönen şehirler de istemiyorum, tek adam iktidarı da istemiyorum, bombalı saldırı da istemiyorum.

  edit2: iyi ki şöyle dertlerim yok diye düşünüyorum ayrıca: http://i.hizliresim.com/r6zvmp.jpg