şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 ocak 2015 ile 15 mayıs 2015 arası hdp'lilere saldırı kronolojisi.

  aşağıdaki veriler 4 ay içerisindeki saldırılardır.

  -------------------------------

  2 ocak

  * hdp istanbul il örgütü'nün 4 ocak'ta yapacağı kongreye katılım çağrısı yapmak için üsküdar meydanı'nda pankart açarak bildiri dağıtan hdp'liler, bir grubun saldırısına uğrar.

  31 ocak

  * izmir'in menderes ilçesinde açılışı henüz yapılmayan hdp ilçe binasına bir grup, gece saatlerinde taş ve sopalarla saldırı düzenler. saldırıda ilçe binasının bütün camlarını kırılır.

  20 şubat

  * kocaeli darıca osmangazi mahallesi, lokman hekim caddesi üzerinde bulunan hdp ilçe binasına gece kimliği belirsiz kişilerce beş el ateş açılır. saldırı sonucu ilçe binasının camları kırılır.

  21 şubat

  ege üniversitesi’nde fırat yılmaz çakıroğlu’nun öldürülmesi sonrası 21 ve 22 şubat tarihlerinde pek çok merkezde hdp’ye saldırılar gerçekleşir.

  * izmir menderes'de hdp ilçe binasına bir grup tarafından gece saatlerinde taş ve sopalarla ile saldırı yapılır. saldırıda binanın bütün camlarını kırılır.

  * hdp'nin trabzon'da il örgütü açmasını gerekçe göstererek eylem yapan bir grup, bir binanın etrafını sarar. grup daha sonra hdp’ye ait bir ibarenin veya tabelanın bulunmadığı binanın önünde ayrılır.

  22 şubat

  * hdp ankara sincan ilçe örgütü binasına, bir grubun gerçekleştirdiği saldırıda aralarında eş başkanın da bulunduğu en az 4 kişi yaralanır. ayrıca kobani’ye gönderilmek üzere bağışların toplandığı yardım kutusu çalınır.

  * istanbul’un esenler ilçesinin tepe mahallesi’ndeki hdp temsilciliğine beş kişinin taşlı saldırıda bulunması sonucu büroda maddi hasar meydana gelir. beş saldırgandan üçü gözaltına alınır.

  * erzurum’da fırat yılmaz çakıroğlu’nun öldürülmesini protesto eden ülkücüler hdp il binasına doğru yürüyüşe geçer. binaya yönelik olası saldırıyı engellemek için toplanan hdp’lilere bıçak ve sopayla saldırırlar. biri ağır beş hdp’li yaralanır.

  * kayseri’de fırat yılmaz çakıroğlu için gıyabi cenaze namazı kılanlar daha sonra hdp il binasına yürüyerek binaya taşlı saldırıda bulunur. binada maddi hasar meydana gelir.

  * adana’da fırat yılmaz çakıroğlu için gıyabi cenaze namazı kılan bir grup, caminin önünden geçen ve puşi taktıkları belirtilen üç kişiyi darp eder.

  * eskişehir’de hdp binasına saldırı girişiminde bulunan gruplar, parti binası önünde karşılaştıkları hdp taraftarı iki kişiye saldırır.

  25 şubat

  * hdp manisa akhisar ilçe binasına gece saatlerinde yapılan saldırı nedeniyle binanın camları kırılarak, tahrip edilir.

  10 mart

  * izmir torbalı’da hdp ilçe binasına akşam saatlerinde bir grup taş ve şişelerle saldırı düzenler. saldırıda binasın bazı camları kırılırken, saldırganlar binanın dış kapısını yakmaya çalışır.

  15 mart

  * kütahya'da, hdp il örgütü ile özgür öğrenci derneği'nin 12 mart halepçe katliamı'nın yıl dönümünü nedeniyle merkez sevgi yolu girişinde düzenlemek istediği açıklamaya bir grup satır ve sopalar kullanarak saldırır. saldırıda yaralananlar olur.

  20 mart

  * hdp sivas merkez ilçe eş başkanı müteren durak ile parti üyesi hakan toprak, bıçaklı saldırıya uğrar.

  22 mart

  * hdp’nin istanbul maltepe ilçe örgütü tarafından başıbüyük mahallesi’nde açılan irtibat bürosuna gece kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce saldırı düzenlenir.

  binanın camlarının kırıldığı saldırıda, maddi hasar meydana gelir.

  16 nisan

  * hdp’nin antalya serik ilçe binasına bir grup tarafından saldırı düzenlenir. saldırgan grup "ya parti bürosunu kapatıp tabelasını indirirsiniz ya da biz tabelayı indirir binayı ateşe veririz" tehdidinde bulunur.

  17 nisan

  * antalya’nın serik ilçesinde 16 nisan’da saldırı düzenleyen grup akşamı da yaklaşık 100 kişilik bir grup yeniden bir araya gelerek seçim bürosunun tabelalarını indirir. saldırıyla ilgili serik kaymakamı “serik hassas bir yerdir, hassasiyetleri vardır, parti binanızı kapatın” ifadelerini kullanır.

  18 nisan

  * bursa'nın orhangazi ilçesi’nde, hdp kuruluş çalışmalarını tamamladığı ilçe teşkilatı parti lokalinin açılış törenine bir grup saldırmaya uğrar.

  * hdp’nin ankara çankaya’daki yeni genel merkez binasına silahlı saldırı düzenlenir. saldırının ardından bina önündeki polis kulübesinde nöbet tutan polisler karşılık verse de saldırganlar arabayla kaçar. saldırıda ölen ya da yaralanan olmaz. saldırıyı gerçekleştirdiğinden şüphelenilen iki kişi saat 18.00 sularında gözaltına alınır.

  19 nisan

  * istanbul’da hdp’nin güngören ve kadıköy’de bulunan seçim bürolarının önüne asılan parti bayrakları sökülüp, ateşe verilir.

  * rize’nin fındıklı ilçesinde hdp seçim bürosuna gece saat 03.00 sıralarında saldırı düzenlenir. saldırıda içeriye yanıcı madde atarak yakılır.yangına bina sakinleri müdahalede bulunarak söndürür. büroda maddi hasar meydana gelir.

  * hatay reyhanlı'da sosyal medya üzerinde "hatay/reyhanlı'da hdp'yi istemiyoruz" isimli sayfa kurarak, hdp bürolarına saldırı çağrılarında bulunulmasıyla seçim bürolarında hdp’ye ait bayraklar indirerek türkiye bayrağı asarlar.

  21 nisan

  * konya’nın seydişehir ilçesinde el bildirileri dağıtan hdp il eş başkanı nurhal erkal ile konya milletvekili adayı şervan zana (sami acar) ve selçuk üniversitesi’de okuyan öğrenciler polis tarafından gözaltına alınır.

  karakola götürülen erkal ve zana’ya “hdp’nin bildirilerini izinsiz dağıtarak, suç işledikleri” suçlamaları yöneltilir.

  * hdp malatya merkez seçim bürosu saldırıya uğrar. seçim bürosunun camlarına üç hilal işaretleri çizilir.

  23 nisan

  * tokat'ta hdp seçim aracına bir grup tarafından saldırı gerçekleştirilir, saldırıda maddi hasar oluşur.

  25 nisan

  * istanbul küçükçekmece yeşilova mahallesi’nde bulunan hdp seçim irtibat bürosuna gece saatlerinde silahlı saldırı düzenler. saldırı nedeniyle yaralanan olmazken, seçim bürosunun camında maddi hasar oluşur.

  * ankara keçiören’de hdp seçim bürosu, gece saatlerinde saldırıya uğrar.

  * muğla’nın milas ilçesinde hdp seçim irtibat bürosu, gece saldırıya uğrar. saldırıda seçim bürosunun camları kırılır.

  26 nisan

  * yalova’nın altınova ilçesindeki hdp seçim irtibat merkezine silahlı saldırısı düzenlenir. büronun camına 3 kurşun isabet ederken, saldırıda yaralanan olmaz.

  * istanbul pendik esenyalı mahallesi’nde bulunan seçim irtibat bürosuna gece taşlı saldırı düzenlenir. saldırıda büronun önündeki araçlar zarar görür.

  27 nisan

  * adana’nın seyhan ilçesi sarıhamzalı mahallesi’ne asılan hdp bayrakları yerlerinden sökülerek, çöp konteynerinde yakılır.

  28 nisan

  * manisa'nın soma ilçesi gazi osmanpaşa caddesi’nde hdp seçim bürosuna saldırı düzenlenir, büro kullanılamaz hale gelir.

  * konya’nın cihanbeyli ilçesinde hdp ilçe binası ateşe verilir. selçuklu ilçesinde partililerin bayrak asması engellenirken, seydişehir ilçesinde ise parti yöneticileri “bildiri dağıttıkları” için gözaltına alınır.

  29 nisan

  * elazığ’ın aksaray mahallesi, fevzi çakmak mahallesi ve gazi caddesi’nde hdp’nin seçim irtibat bürosu, seçim aracı taşlı saldırıya uğrar, parti bayrakları yakılır.

  * uşak 'ta 3 hdp’li darp edilir, hdp bayrakları yakılır.

  1 mayıs

  * bilecik cumhuriyet mahallesi şehitler parkı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup istiklal mahallesi gülistan sokak’taki hdp il binasına yürüyerek parti bayraklarının indirip yerine türkiye bayrağı asılmasını ister.

  bilecik emniyet müdürü ali ekber bektaş ve saldırgan grubun içinden biri hdp il eş başkanı ekrem bedevi ile görüşerek bayrakların kaldırılmasını ister, istemleri kabul olmayan saldırgan grup hdp bayraklarını indirir.

  * trabzon’daki 1 mayıs kutlaması yürüyüşü sırasında yaklaşık iki yüz kişilik bir grup hdp kortejine taş ve sopalarla saldırarak parti bayraklarını yakar.

  * aksaray’da 1 mayıs kutlamalarında hdp’liler saldırıya uğrar, saldırıda bir kişinin burnu kırılır. aksaray valiliği, 10 mayıs’ta düzenlenmek istenen dayanışma konserini “kamu düzenine tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle yasaklar.

  2 mayıs

  * istanbul beylikdüzü hdp ilçe örgütü binası önünde asılı duran hdp’ye ait bayraklar yakılır.

  * kırşehir’de kimliği belirsiz kişilerin hdp il binası’na düzenlediği taşlı saldırı sonucu binada maddi hasar meydana gelir. kırşehir ahi evran üniversitesi öğrencileri şehir merkezinde saldırıya uğrar.

  3 mayıs

  * rize’nin fındıklı ilçesinde 3 mayıs türkçülük günü dolaysıyla ülkü ocakları ve mhp’li bir grup yürüyüş yapar. yürüyüş sırasında hdp bürosuna girmek isteyen grupla polis arasında kısa süreli arbede yaşanır. gruptakiler hdp bayraklarını yere atarak ateşe verir.

  * bursa’nın mudanya ilçesinde bulunan 11 katlı belediye iş merkezinde hdp seçim bürosu açar. mhp mudanya ilçe başkanı yüksel kesen ve bir grup mhp’linin kendi ilçe merkezlerinin yanındaki binada hdp seçim bürosunun açılmasına karşı çıkması sonucu iki parti mensupları arasında kısa süreli arbede yaşanır.

  * erzurum merkez yakutiye ilçesi gölbaşı semti'nde hdp'nin seçim anons aracı bir grubun taşlı ve sopalı saldırısına uğrar.

  4 mayıs

  * hdp’nin açılışı 10 mayıs’ta yapılacak istanbul kadıköy kozyatağı seçim irtibat bürosuna gece kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenir. saldırıda seçim bürosunun camları kırılır, seçim bürosunun camına “ne mutlu türküm diyene, def olun” diye yazı yazılır.

  * istanbul beyoğlu çıksalın meydanı’nda hdp bayrağı asmaya giden partililer, bir gurubun saldırısı uğrar.

  * ısparta’daki seçim çalışmaları kapsamında duvar ve bilboardlara sticker yapıştıran hdp’li gençler fatih mahallesi’ndeki adliye ve emniyet müdürlüğü binalarının civarında saldırıya uğrar. saldırıda bir hdp’li yaralanır.

  * osmaniye’de beyli mahallesi’nde hdp seçim irtibat bürosunun önüne asılan parti bayrakları bir grup tarafından yakılır.

  5 mayıs

  * hdp tarafından büyükçekmece salıpazarı’nda açılan seçim standına yaklaşık iki yüz kişilik bir grup tarafından saldırı düzenlenir, saldırıda 4 hdp’li yaralanır.

  * ankara çankaya'da odtü'nün hemen bitişiğinde bulunan 100. yıl işçi blokları mahallesi'nde hdp flamaları yakılmaya çalışılır.

  6 mayıs

  * ankara'nın mamak ilçesinde hdp’ye ait bir seçim arabası saldırıya uğrar, saldırıda maddi hasar meydana gelir.

  * hdp’nin elazığ doğukent mahallesi’nde bulunan kadın seçim bürosunun kapısı, gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zorlanır. kapıyı açamayan saldırganlar, seçim bürosu önünde bulunan hdp bayraklarını indirerek yakar.

  * adana merkez seyhan ilçesi baraj yolu üzerindeki gençlik meydanı'nda stant kuran öğrenciler seçim bildirgeleri dağıttıktan sonra "bizler hdp, bizler meclis'e" sloganıyla çukurova demokratik öğrenci derneği'ne yaptığı yürüyüşe 60 kişilik bir grup bıçak, sopa ve taşlarla saldırır.

  * hatay'ın erzin ilçesinde hdp'nin seçim irtibat bürosuna saldırı düzenleyen kişi polis çocuğu çıkar.

  * erzurum’da kürtlerin yoğunlukta yaşadığı yenişehir harput mahallesi’nde (telsizler) hdp’nin bayraklarını evlerine ve mahalleye asanlara taş, sopa ve satırlarla saldırılır.

  yüksekdağ: 43 saldırı

  7 mayıs

  hdp eş genel başkanı figen yüksekdağ, diyarbakır'da yaptığı konuşmada 43 seçim bürolarının saldırıya uğradığını belirterek, 'bu saldırıları düzenleyenler bize seçim kampanyasını baskıyla, silahla, şiddetle, tehditle var etmeye çalışanlar, gelip bize demokrasiden bahsediyorlar. bu utanmazlıktan başka bir şey değildir' dedi.

  * elazığ’da hdp’nin kadın seçim bürosu bir grup tarafından saldırıya uğrar.

  8 mayıs

  * antalya’da kurdukları seçim standını kaldırdıkları sırada hdp’li kadınlara, ellerinde türkiye bayrakları bulunan 50 kişilik grup “burası türkiye, ya sev ya terk et. kürtler dışarı” sloganları atarak saldırı girişiminde bulunur.

  * ısparta’da hdp’nin seçim bürosuna taşlı saldırı düzenlenir, büroda maddi hasar meydana gelir.

  * mersin’de hdp’nin seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz bir kişi tarafından düzenlenen taşlı saldırı sonucu büroda maddi hasar meydana gelir.

  9 mayıs

  * hdp bolu il örgütü'nün seçim çalışmaları kapsamında kentin sokaklarına astığı bayraklar kimliği belirsiz kişiler tarafından toplanarak yakılır.

  * mersin’in yenişehir ilçesi 45 evler mahallesi’nde bulunan hdp seçim irtibat bürosuna gece saldırı düzenlenir. saldırıda büronun camlarını kıran, bayraklarını söken ve kapısına taşa sarılı mhp bayrağı bırakan saldırgan ya da saldırganlar daha sonra olay yerinden ayrılır.

  * ısparta’nın gülistan mahallesi’nde hdp’nin merkez seçim irtibat bürosuna gece yarısı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından saldırı düzenlenir

  * kayseri’de kimliği belirsiz kişilerce yenidoğan seçim bürosuna saldırıda bulunulur.

  10 mayıs

  * bolu’da bir grup hdp’li öğrencilerin, astığı tüm bayrakları indirip yakar, ardından izzet baysal caddesi’nde bayrak asan öğrencilere saldırır.

  sabaha karşı polis öğrencilerin evlerini basarak, hdp il eş başkanı özgür günaydın’ın da aralarında bulunduğu en az 12 kişiyi gözaltına alır.

  * istanbul kadıköy kozyatağı’ında açılışı gündüz yapılan seçim bürosuna akşam saldırı düzenlenir. (daha önce 4 mayıs'ta düzenlenmişti.)

  * istanbul üsküdar kuzguncuk’ta seçim standı açan kadınlar el bildirisi dağıttığı esnada standın etrafını saran bir gurup, ‘burada hdp broşürü asamazsınız’ diyerek, standı dağıtarak kadınları darp eder.

  * erzurum’da hdp’liler içinde bulundukları seçim aracıyla cumhuriyet caddesi’nde tur atarken sayıları 400’ü bulan bir gurup tarafından saldırı düzenlenir. saldırıda 2 kişi yaralanır.

  * edirne’de hdp il örgütü’nün havsa ilçesinde düzenlediği seçim bürosunun açılışından sonra ilçeden seçim otobüsü ile ayrılan partililer, yaklaşık 100 kişilik bir gurubun taşlı ve sopalı saldırısına uğrar. saldırgan grup daha sonra yeni yapılan seçim bürosuna da taşlı saldırıda bulunur.

  11 mayıs

  * mersin’in silifke ilçesi’nde hdp milletvekili adayı mahmut karabulut ve beraberindeki partililer inönü caddesi üzerinde seçim çalışması yaptığı sırada bir grubun saldırısına maruz kalır. saldırıda hdp üyesi ayhan karcı gözünden ve boynundan darp edilerek ağır yaralanır.

  * antalya’nın alanya ilçesinde seçim standı açmak için mahmutlar mahallesi’ne giden hdp’lileri taşıyan seçim aracı, alantur mezarlık kavşağı’nda plakasız bir araçtan inen 5 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğrar.

  * aydın’da, atatürk kent meydanı’nda seçim çalışması kapsamında meydana stant açarak broşür dağıtan hdp’liler saldırıya maruz kalır.

  * osmaniye’nin toprakkale ilçesinde açılışı yapılan hdp seçim bürosundan ayrılmak üzere olan seçim aracına bir grup tarafından taşlı saldırı düzenlenir. saldırıda aracın camları kırılırken, maddi hasar oluşur.

  12 mayıs

  * antep üniversitesi’nde hdp için seçim çalışması yapan öğrencilerin açtığı standın karşısına mhp’li öğrenciler de standı açar, bir süre sonra ise hdp’li öğrencilere saldırır.

  yaşanan gerginlikten kısa bir süre sonra polis hdp’li öğrencilere biber gazı ve coplarla saldırır, 4 öğrenci vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanır. 8 öğrenci de gözaltına alınır

  13 mayıs

  * bartın hdp il örgütü’ne, binanın önünde polis beklemesine rağmen saldırı düzenlenir. yapılan saldırıda merkez tahrip edilir, binaya taş atılır, “sana termik santral yaptırmayacağız” pankartı indirilir.

  14 mayıs

  * kırşehir’de hdp eş genel başkan selahattin demirtaş'ın katılımıyla düzenlenen mitingde demirtaş’ın konuşmasının ardından sahneden inerek alanı terk etmesi sonrası güvenlik önlemi alan polislerin alandan çekilmesi sonucu bir grup hdp’lilere saldırır. saldırıda bir kişi yaralanır.

  * hdp’nin kadıköy kozyatağı seçim bürosu akşam saatlerinde üçüncü kez saldırıya uğrar. havalı tüfekle düzenlenen saldırıda bir hdp’li yaralanır. saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alınır. (daha önce de 4 ve 10 mayıs'ta saldırıya uğramıştı.)

  * hdp’lilerin çanakkale mümtaz pirinççiler meydanı’nda açtığı stant sonrası bir grup taşlı ve bıçaklı saldırıda bulunur. grubun saldırısının yanı sıra polisler de hdp’lilere saldırarak en az 6 kişiyi gözaltına alır.

  15 mayıs

  * istanbul sultangazi’de cumhurbaşkanı erdoğan’ın sultangazi hükümet konağı önünde yapılacak açılış töreninin çağrı bildirilerini dağıtan belediye işçileriyle tartışan iki hdp’li çevredeki silahlı kişiler tarafından vurulur.

  * antalya’nın gazipaşa ilçe merkezinde stant açan hdp’liler, yaklaşık 50 kişiden oluşan bir grubun saldırısına uğrar. üç kişinin yaralandığı saldırıda, hdp antalya milletvekili adayı aysel ibili ile hdp alanya eş başkanı ismail işli de darp edilir. (kt/as)

  alıntıdır.

  -------------------------------

  kaynak: https://m.bianet.org/…rlamak-icin-hdp-ye-saldirilar