şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp'li bazi arkadaslarin yaptigi sey

  hdp'liler "baskanlikta ince'ye oy verin yine ama meclis secimlerinde bize oy verin yoksa akp kazanir" diyince chp'liler ses cikarmaz. hatta hdp'nin bu temali televizyon reklami bile var.

  ancak iyi partililer "meclis'te isterseniz yine chp'ye oy verin ama baskanlikta aksener'e oy verin yoksa akp kazanir" diyince chp'liler bir anda aslan kesiliyor.

  genelde "aksener ikinci tura kalmak istiyorsa bizim %25'e dokunmadan kazansin" falan diyorlar. bu senaryo keske olsa da, o senaryo icin erdogan'in %30-%35 bandina inmesi lazim ki bu da su noktada imkansiz birsey.

  peki niye?

  bence bu paradoksun uc sebebi var

  1) su anda ınce, chp'den daha populer. ha bana kalirsa ince de "ecevit ii-aslinda iyi adam, norvec'te basbakan olur da halk okuz abi-koltuga yapisti ayrilmiyor" dongusunden gececek de su anda birinci asamada

  2) chp'lilerin bazinda "akp'nin mhp'si varsa, bizim de iyi parti'miz olsun" kafasi var.

  3) hdp, chp icin stratejik bir tehdit degil ama iyi parti tehlike.
  nasil yani derseniz. diyelim ki selocan serbest, televizyonlarda hdp, chp'nin yarisi kadar yer alabiliyor. hdp, chp'den en fazla alevi kurtlerle sosyalistlerin oyunu alir. ama iyi parti icin durum baska..chp'nin asil kitlesi olan sekuler sehirli ulusalci secmenin iyi parti'ye oy vermemesi icin bir sebep yok. nasil akp muhafazakar secmene "tamam akp'den memnun degiliz ama kime oy verelim abi" dedirtiyorsa ayni halti chp'de sol secmene dedirtiyor(du).
 • tespit yaptığını zanneden meczup saçmalığı. hiçbir dayanağı yoktur. tam tersine cb seçiminde ince'ye mv seçiminde iyi parti'ye verecek çok kişi var.
 • madonna'nın yağlı zencisi'nin bile bizi geriden takip ettiğini gördük. biz bunları hep yazdık.

  --- spoiler ---

  hımm. bakalım elde ne var? son 20 gündür nasıl bir tartışma yürüyor.
  seküler milliyetçi: -ikinci tura akşener kalırsa erdoğan karşısında şansı faha fazla sayılara dayanan analiz ve anketler
  chp seçmeni: -siktir git, pist faşist, ırkçı. amma algı kastınız bol küfür ve hakaret sonrası gelen debe

  cihangir solcusu ve ayrılıkçı kürt: -hdp barajı geçemezse akp 400 alır
  chp seçmeni: -canım, ne demek. tabii. milletvekilliğinde oyum hdp'ye cumhurbaşkanlığında ince'ye. hem akşener de kürt kasabı (chp camileri ahır yaptı gibi tek kaynak ve veri yok)

  ne battı sana chp seçmeni? akşener'in "apo'nun heykelini dikeceğiz" demek yerine aktif olarak pkk ile mücadele etmesi mi?
  --- spoiler ---
 • iyi partililerin hdp'ye ses çıkardığı da görülmemiştir. hatta meral akşener silho' nun serbest bırakılmasını istedi. barışağız, böl-üşeceğiz diyen muharrem ince' ye hdp ile kardeş kardeş oy vereceksiniz.